İbrahim Yılmaz: Yeteneğimi babamın genlerine borçluyum - BasketFaul.com

İbrahim Yılmaz: Yeteneğimi babamın genlerine borçluyum

07-03-22 16:11
Banvit’ten tanıdığımız Coach Ali Yıldırım’ın transferiyle Gaziantap altyapısında hareketlilik ve başarılar arttı. Kulüp zaten yıllardır BSL’de mücadele eden başarılı bir organizasyona sahipti. Altyapı tarafında da yaptıkları doğru hamleler bu sezon meyvesini vermeye başladı. Hem TB2L’de, hem de BGL’de başarılı bir sezon geçiriyorlar. İyi bir organizasyon ve iyi bir ekibe sahip olunduğunda İstanbul ve belirli şehirler dışında da başarı elde edilebileceğini gösterdiler. Biz de her iki ligde de harika bir sezon geçiren, en dikkat çeken oyuncularından 2004 doğumlu İbrahim Ethem Yılmaz’la bir röportaj gerçekleştirdik. 

İlk olarak basketbola nasıl başladın öğrenebilir miyiz? 
Basketbola babam sayesinde başladım. Kendisi eski basketbolcu. Onunla parklarda oynayarak başladım ve basketbolu sevdim. Sonrasında Gaziantep altyapısında oynamaya başladım. Yaklaşık 8 senedir Gaziantep altyapısındayım.

Başka bir branş var mıydı basketboldan önce ilgini çeken ya da oynadığın?
Evet, futbol oynuyordum. Hatta babamdan gizli bir okul turnuvasına da katılmıştım (gülerek). Orada bana bir futbol antrenörü teklifte bulunmuştu. Ben basketbolcu olacağım diye teklifi reddetmiştim. Futbol macerası da benim için bununla beraber bitti. Şu an basketbolu seçtiğim için de çok memnunum. Hiçbir pişmanlığım yok.

Bu sezon Gaziantep’in hem TB2L hem de BGL takımlarında mücadele ediyorsun. Her ikisinde de çok iyi bir sezon geçiriyorsun. Her iki ligde oynayan pek çok oyuncu oluyor ama ikisinde de böyle çıkış yakalayan oyuncu sayısı çok daha az. Performansındaki kilit nokta sana göre nedir?
Ben kendimden büyüklerle oynamaya alışkınım. Bu zamana kadar hep böyle oynadım. Bence en büyük etken bu oldu. Mesela TB2L’de oynarken aslında kendimi daha rahat hissediyorum. Bu geçmişten gelen alışkınlığım sebebiyle de BGL maçlarında ise daha az zorlanıyorum.

Atletizme de değinmeden yapamayacağım. Boyun 1,91, inanılmaz smaçlarını izliyoruz. Mesela Türk Telekom deplasmanında da arka arkaya iki tek el smacın var. 
Bunu babamın genlerinden aldığımı düşünüyorum (gülerek). Kendim de çok çalışıyorum elbette. Yeteneğimi daha da ilerletebilmem daha iyisini yapabilmek için çok çalışıyorum.

İki ligde birden oynuyorsun. Bir yandan antrenmanlar, deplasmanlar ve tabii okul hayatında devam ediyor. Hepsini bir arada nasıl gidiyor?
Okula deplasmanlar, antrenmanlar derken çok gidemiyoruz. Deplasmanlardan Gaziantep’e gelemiyoruz ki okula gidelim (gülerek). 
Maç  programımız çok yoğun. Off günlerinde tedavimizi oluyoruz. Mümkün olduğunca sakatlıklardan bu yoğun tempoda korunmaya çalışıyoruz. Gaziantep’te olduğumuzda zamanlarda antrenmanları aksatmadan yapıyoruz. Artık hepimiz bu yoğun tempoya da alıştık.

Ben yazın bireysel idmanlarla kendimi sezona iyi bir şekilde hazırlamaya çalışmıştım. Kulüple de sezon öncesi çok iyi bir hazırlık süreci geçirmiştik. Ben bu işte bireysel çalışmanın çok çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İki ligde mücadele etmek zaman zaman zorluyor. Maçlara yorgun çıktığımız oluyor. Ama şu an vücut bu tempoya alıştı diyebilirim. 

Peki senin kendinde eksik gördüğün ve geliştirmen gerektiğini düşündüğün özelliklerin neler olduğunu düşünüyorsun?
Fiziksel olarak güçlenmem gerekiyor. Bazen savunmalarda zayıf kalabiliyorum.

BGL’de de TB2L’de de işlerin sizin adınıza yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Sezon başındaki hedefleriniz her ikisi için de neydi, şimdi ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle bunu BGL’de bekliyorduk. Geçen sene Final Four kalmıştık, TOFAŞ’a elenmiştik. O kadroya birkaç takviyemiz oldu sadece. Aynı kadroyu koruduk. Şu an hedefimiz şampiyonluk. Emin adımlarla da oraya ilerliyoruz diyebilirim. 

TB2L’de ilk kez mücadele ediyoruz. Ali Abi (Yıldırım) ilk baştan beri inanıp güvenmişti. Ama biz kendimizden büyük tecrübeli abilerimiz karşısında ilk maçlarda biraz sahada çekingen kaldık. Sonra zamanla ona da alıştık. Az önce söylediğim için TB2L’de çok daha rahat hissediyorum kendimi. 

TB2L’deki tecrübenizin, kazandığınız oyun alışkanlığınızın BGL’yi olumlu etkilediğini düşünüyor musun?
Kesinlikle düşünüyorum. Belki de BGL’deki bu çıkışımızdaki en büyük etken TB2L’de oynamamız olabilir.Çünkü TB2L’de oynadıktan sonra BGL’de oynayınca sahada daha çok kendinin ve yapabileceklerinin farkına varıyorsun.

Son olarak kariyer hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Adım adım ilerlemek istiyorum. Şu an Gaziantep formasıyla TB2L ve BGL’de oynuyorum. İlerde aynı formayla BSL’de mücadele etmeyi çok istiyorum. Sonraki hedefim ise EuroLeague’de mücadele etmek. 
 

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3413