Miami'ye büyük piyango: Ömer Faruk... - BasketFaul.com

Miami'ye büyük piyango: Ömer Faruk...

09-01-22 11:48
Vasat geçen NCAA kariyerinin ardından draft edilmedi ancak daha sonra Oklahoma City Thunder tarafından kadroya alındı. Ömer Faruk  Yurtseven, Oklahoma formasıyla NBA'de gözükmezken G-League'de dikkat çekmeye başladı. Sezon sonlarına doğru Miami Heat sakatlıklar sırasında uzun oyuncu ararken Ömer Faruk kadroya katıldı ancak orada da süre alamadı.

Bu sezon başladığında Ömer Faruk, Miami'de uzun yedeğinin yedeği idi. Yani önünde Bam Adebayo ve Dwayne Dedmon vardı. Sahaya girdiğinde maçın kazanıldığı veya kaybedildiğinin dakikalar oynanıyordu ancak iki uzun birden sakatlanınca Miami Ömer Faruk'u zorunlu olarak oynatmak mecburiyetinde kaldı... Ve Allah Ömer Faruk'a "Yürü ya kulum..." dedi.

Kayıtlara göre boyu 2.11 ama ya bize çok daha uzun gözüküyor, ya da ribaundlar için müthiş bir pozisyon sezisi var. 15 ribaundu ağaçtan limon toplar gibi alıyor. 

Çaylak sezonunda üst üste 4 maçta 15+ ribaund alan Ömer Faruk Yurtseven, Shaquille O’Neal’dan bu yana bunu başaran ilk çaylak oyuncu olmayı başardı. Aynı zamanda Ömer Faruk, üst üste 11 maçta 12+ ribaund alarak Blake Griffin’in rekoruna da ortak oldu.

Tepede topla buluştuğunda hand-off'larla çok kolay asistler üretiyor, blok istatistikleri yüksek olmasa da istatistiklere geçmeyen blok tehdidi ile savunmayı rahatlatıp diğer oyuncuların rakiplerini yakından almasını sağlıyor. Şutunun, son maçlardaki isabet oranına göre çok daha iyi olduğunu biliyoruz, ancak bu topları rahat kullanabilmesi için biraz daha deneyime ihtiyacı var. 

Sonuçta Miami, Adebayo ve Dedmon'ın sakatlıklarına üzülme olanağı bulamadan genç ve geleceği çok parlak bir uzun kazandı. Ömer Faruk bu süreleri almaya devam ederse (ki Adebayo'nun dönüşünden sonra doğal olarak imkansız) 20+20 veya triple double yapması hayal değil.  

Yorumlar Okunma: 2965