Larkin'i olan kazandı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Larkin'i olan kazandı (Doruk Sözen)

26-11-21 01:05

İSTATİSTİK:

Euroleague 12. Hafta karşılaşmasında Anadolu Efes, Türk derbisini deplasmanda 89-84 kazandı. Fenerbahçe maçın büyük bölümünü üstün götürmesine rağmen Larkin’e bir çare bulamayınca maçı verdi. Maç boyunca yüksek enerjiyle özellikle Micic’i kusursuza yakın savunan Henry, son dakikalarda hücumda yaptığı hataların da etkisiyle konsantrasyonunu kaybedince kısa savunmasını sürükleyen faktör çöktü. Koç Djordjevic’in mola hakkını Guduric’in top kaybına sebep olduğu pozisyondan önce kullanmaması ve maçı skor anlamında taşıyan sıcak el Shayok’la maçı bitirmeyi tercih etmemesi bana kalırsa büyük hataydı. Efes tarafında ise kısaların ısrarla şutlarını zorlayıp kendilerini oyuna dahil etmeleri her şeyi akışına soktu.

Koç Ataman’ın oyuncu değişiklikleri ilk çeyrekte gidişatı değiştirdi.
Fenerbahçe’nin kısalara yaptığı baskı, özellikle Micic’e baskıyı yarı sahada başlatması, şutu uzunların kullanmasına ve Efes’in oyun temposunun düşmesine sebep oluyordu. Diğer potada da iç, dış dengesinin iyi kurulduğu sayede gelen sayıların üstüne kısaların bireysel üretimleri de eklenince fark açılmaya başladı. İlk 5 dakikanın sonunda 15-6 ev sahibinin üstünlüğü bulunuyordu. Bunda Efes’in 2 tanesi boş köşe üçlük olmak üzere 0/5 3FG ile başlaması da etkiliydi. Mola dönüşü Moerman’ın yanına Peters’ı ekleyip, yeni giren Larkin ve Bryant’a boyalı alanı açmak isteyen koç Ataman istediğini üst üste gelen basketfaullerle aldı. Vesely’nin ardından da Henry’nin de çıkmasıyla çok yumuşak kalan sari lacivertliler’in, kısalarının fizik dezavantajını ağır ayaklı Ahmet de kapatmaya yetmeyince her drive sayı olmaya başladı. Efes son 4 dakikada 14-2’lik bir seri yakalayarak ilk çeyreği 20-18 önde kapattı.

Fenerbahçe savunmasıyla üstünlüğü geri aldı.
İkinci çeyreğin başında da gidişat benzerdi. Bryant’ın uzunun arkasında itilmemesi, Efes’in çok rahat değişme yapıp yardım getirmeden savunmasını böylelikle de rotasyonları aksatmamasını sağlıyordu. Momentumu değiştiren gözlerinden ateş püsküren ve insiyatif alıp üst üste 2 üçlükte isabet sağlayan Polonara oldu. Mola dönüşü Efes’in hücum planı Micic’in karşısına aldığı uzunu orta mesafeden avlamasıyken, Fenerbahçe ise pick and roller sonrası kısalarıyla daha çok çemberi zorlamaya başladı. Efes bu girişiminin karşılığını kolay sayılarla alırken, sari lacivertliler de rakibin faul hakkını doldurarak aldı. Topu getiren oyuncuya Henry’nin yaptığı tam saha baskı ve perde çıkışlarında pas kanallarına yapılan baskı Efes’in üstü üste basit top kayıpları yapmasına sebep olurken, bunların hepsi diğer potada boş turnikeye dönüştü. İlk yarı 41-36 ev sahibinin üstünlüğüyle geçildi. Fenerbahçe’nin savunmasının işlediğini Efes’in üçlük yüzdesine (2/14), top kaybı(8) ve asist sayısına (5) bakarak açıkça görmek mümkün. Drivelarıyla fark yaratan Larkin 11 sayıyla en skorer oyuncu olurken, Fenerbahçe’de daha dengeli bir skor dağılımı bulunuyordu. (Vesely:8, Henry ve Shayok:7)

Ev sahibi boyalı alanı kararttı. Hoşgeldin Guduric.
Üçüncü periyota Shayok’un üçlükleriyle giren ev sahibine cevap Pleiss’tan geldi. Efes’in kısalarının ilk adım avantajı çizgiden yaptıkları drivelarda fark yaratmalarını sağlıyordu. Özellikle Larkin bu bölümde Henry’nin savunmasını kırmayı başaran ilk isim oldu. Savunmada Guduric’in oyuncusu pick and roll oynayacaksa perde gelmeden drive etmesi için bir taraf seçen sırp isim uzunla birlikte kafesi kuruyor ve toplu üretimi aksatıyordu. Hücumda da en sonunda isabet bulduğu üçlükle kendine gelen skorer guard üst üste kaydettiği 7 sayıyla eşitliği bozdu. Henry’nin çizginin 1 metre gerisinden gönderdiği üçlük ise farkı çift hanelere çıkarırdı. Efes adına başlıca problem topu bir türlü boyalı alana sokamamalırıydı. Üçüncü çeyreğin sonunda tabela 67-56 ev sahibi lehineydi.

Yıldız faktörü: Larkin
Efes’in yıldızları kötü gidişatı insiyatif alarak değiştirmeye çalışırken, hiç pas yapmadan atılan şutlar girmemeye devam ediyordu. Fakat Fenerbahçe’nin de yarı saha üretimi boş şutların kaçmasının da verdiği moral bozukluğuyla düşünce en sonunda Micic rakip yerleşmeden üçlüğü göndererek bizleri molaya götürdü. Ahmet’in olduğu dakikalarda show-upların aksaması başlıca problemdi. Micic, Larkin ikilisinin ısrarları sonucu ritim bulması üst üste üç üçlük yazdırınca fark da tek topa kadar indi. (74-71, bitime 5.24) Konuk ekibin ikinci yarıda konsantrasyon ve enerji farkından kaynaklanan hücum ribaundu verme problemi momentum terse çevirir gibi olurken, ritmini bulan Larkin el üstü üçlükleriyle oyunu tekrar dengeledi. Son 1.30 dakikaya girilirken Henry’le, De Colo arasında yaşanan bir anlaşmazlık, Vesely’nin yardımı kontrolsüz getirmesine sebebp olup 5. Faulü almasıyla pahalıya patladı. Sonraki topta Henry facia bir aley-op pasıyla fütursuzca pozisyonu harcadı. Larkin ise sakin bir şekilde Booker’ı karşısına alıp rahatça yanından sıyrılarak takımını 17. Dakikadan sonra ilk defa öne geçirdi. Bir sonraki topta ise bu sefer Guduric kendisini tuzağın ortasına atıp topu ortalığa savurmak zorunda kalınca Polonara da faul yapmak zorunda kaldı ve faul hakkı dolu olduğu için Efes çok kritik 2 serbest atış kazandı. Micic çizgide hata yapmadı. Dönüşte De Colo uygun pozisyonda üçlüğü kaçırdı. Pleiss farkı 5’e çıkarınca maç koptu.

Öne Çıkanlar:
Fenerbahçe: Shayok: 18 sayı, De Colo: 14 sayı, 5 riabunt, 5 asist, Henry: 10 sayı, 5 ribuant, 4 asist, Vesely. 13 sayı

Anadolu Efes: Larkin: 25 sayı, 7 asist, Pleiss: 17 sayı, 4 ribaunt, Micic: 14 sayı, 3 asist 

 

Yorumlar Okunma: 2342