O formanın ya da doğaya saygının hikayesi - BasketFaul.com

O formanın ya da doğaya saygının hikayesi

10-10-21 22:36

Semt77 Yalovaspor, HDI Sigorta Afyon Belediyesi maçına yeni tasarlanmış formasıyla çıktı. Formadaki yapraklar, Yalova'daki köşkün bitişiğindeki çınar ağacından esinlenmişti. O ağacın kesilmemesi, köşkün Atatürk'ün talimatıyla raylar üzerinde kaydırılıp yerinin değiştirilesi ile önlenmişti. İşte Yalovaspor formasının, ya da "Doğaya Saygı"nın hikayesi... Tabii fikir sahiplerine tebriklerden sonra...

 

Yıl 1929...

Bir gezinti sırasında, Millet Çiftliği (günümüzde Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü) açıklarından geçerlerken sahildeki çınar ağacı, Atatürk’ün dikkatini çeker. Yatı durdurtan Atatürk, yatın teknesi ile karaya çıkar. Çınar ağacının muhteşem görüntüsüne hayran kalmıştır. Yanındakilere, bu ağacın civarına küçük bir köşk yapılması talimatını veren Atatürk, sonra tekrar Ertuğrul Yatı’na dönerek günlük programına devam eder.

Yapımına hemen başlanan köşk, 12 Eylül 1929’da tamamlandı. 13 Eylül 1929 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde: "Gazi Hazretleri’nin Yalova Millet Çiftliği’nde inşaa edilen köşkü ikmal edilmiştir". şeklinde konuyla ilgili haber yer almaktadır. 
Bu habere göre köşk, Atatürk’ün yapılsın dediği 21 Ağustos’tan 22 gün sonra tamamlanmıştır.
 

Yıl 1930...
Atatürk, çok beğendiği Yalova’da bir yıl önce yaptırdığı köşke doğru çıkmaktadır. Bir de bakar bir bahçıvan, koca çınar ağacını kesmek üzeredir.
Müdahale eder; “Yahu,..” der “...sen hayatında hiç böyle bir ağaç yetişdirdin mi ki kesmeye muktedir görüyorsun kendini ve niye?”

 
 
Bahçıvan “Paşam çınar ağacının kökleri köşkün temelini kaldırdı, yaprakları da köşkün pencerelerine müdahale ediyor. Ya köşkü kaybedeceğiz ya ağacı keseceğiz. Onun için de kusura bakmayın biz ağacı kesiyoruz.”

Atatürk, doğaya olan sevgisini belki de en iyi ifade eden o ünlü sözünü söyler: "Dal kesilmeyecek, köşk yürüyecek!” der.
             
Bu görev İstanbul Belediyesi’ne verilir. O sıralarda Belediye Fen İşleri Müdürü Yusuf Ziya (Erdem) dir. Onun direktifleri ile Fen İşleri Yollar Köprüler Şubesi sorumluluğu üstlenir. Baş Mühendis Ali Galip (Alnar), yanına aldığı teknik elemanları ile Yalova’ya gelerek çalışmaya başlar. Önce bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılarak temel seviyesine inilir. İstanbul’dan, köprü altından getirilen tramvay rayları, binanın temeline yerleştirilir.
 

İki katlı köşk, tam 4,80 metre doğuya doğru kaydırılarak yeni temeli üzerine oturtulur. Bu olayla birlikte Yalova Köşkü, Yürüyen Köşk olarak anılmaya başlar.

O gün yapılan işlemlerden sonra çınar ağacı kesilmekten kurtulur.

Gazi Mustafa Kemal, bu işlemin tamamlanıp çınar ağacının dallarını kesilmekten kurtardıktan sonra kendisine bunun nedenini soranlara cevabı şu olmuştur: Ağaç Çınardır. Çınar ise devlet !...

Atatürk'ün dinlenme ve çalışma mekanı olarak kullandığı bu köşk, Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesi'nin işbirliğiyle 2012'de içindeki tüm eşyalarıyla birlikte aslına uygun restore edilerek ziyarete açıldı.
 

Yorumlar Okunma: 1820