TBF Başkanından beklentiler (3) - BasketFaul.com

TBF Başkanından beklentiler (3)

30-09-21 13:14
Yeni federasyondan ve başkanından beklentiler konusuna devam...

Federasyona bağlı birimlerin başına liyakatli, dürüst kişilerin getirilmesi çok önemli. Yaptığı işe göre bu ülkede en fazla para kazanan hukukçulara rağmen, Tahkim'e her gidenin TBF'nin kararını bozdurmasının arkasında da bu gerçek yatıyor. Eğer bir hata yapılmışsa da, hata kabul edilmeli, böylece yanlış örnek oluşturmasına da neden olunmamalıdır.

Parlak gösterilmek istenen tabloya karşın, geri gittiğimiz, özellikle milli takımlar seviyesinde sıradanlaştığımız yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle İspanya, Fransa, Sırbistan, Slovenya ve hatta Çekya gibi ülkelerin yapıları incelenerek, altyapı hamlesi için bir format oluşturulması ve bir ekol yaratmak için antrenmanlarda yöntem birliği yaratılmalıdır. Bu nedenle de federasyon bünyesinde bir teknokratlar ekibi kurulmalı, ayrıca kulüpler ziyaret edilerek altyapı konusunda ikna edilmelidir.

Radikal kararlar verilirken daha araştırıcı olunmalı, yapılacak hamlelerin doğuracağı olumsuz sonuçlar dikkate alınmalı, fevri kararlar yerine akılcı kararlar alınmalı. (3 Yıl önce Abdi İpekçi Salonu'nun, yeni proje için kaynak sağlanmadan yıkılması gibi...)

Bundan bir buçuk yıl kadar önce Türkiye haritasıyla basketbol ile voleybolu karşılaştırmış, sadece kadınlarda değil, erkeklerde de voleybolun Anadolu'ya ne kadar hakim olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Basketbol sadece Batı'da değil, ülkenin her yerinde yaygınlaştırılmalı, EBBL desteklenerek mutlaka yeniden hayata geçirilmeli.

TBD'deki profesyonellerin maaşları ülke gerçeklerine uygun olmalı ve kadroların şişirilmesine izin verilmemelidir. Son 10 yıldır TBF'den maaş alanların sayısını tam olarak bilmemekle birlikte, bir dönem 150'yi aştığını biliyoruz. 

Maçlar sırasında meydana gelen hakem ve masa görevlisi hatalarının minimize edilmesi için masada oturan "Lig komiserliği" yeniden kurulmalı ve görev alacak olanlar iyi eğitilmeli. (Örneğin Bursaspor-Yalovaspor maçında Şut Saati ile ilgili hatayı, lig komiseri önleyebilirdi...)

Devamı gelecek... 

Yorumlar Okunma: 2106