Sertaç Şanlı: Bir gün Efes'e dönmek isterim - BasketFaul.com

Sertaç Şanlı: Bir gün Efes'e dönmek isterim

30-09-21 11:19
Yaz döneminde Anadolu Efes‘ten Barcelona’ya transfer olan temsilcimiz Sertaç Şanlı, Mundo Deportivo gazetesine özel bir röportaj verdi.

İspanya’da oynamanın ligin sertlik seviyesinden dolayı daha zor olduğunu düşünüyor musun yoksa Türkiye’deki seviyeyle aynı mı?
Herkes İspanya Ligi’nin en iyi lig olduğunu söylüyor ve bunda hiçbir şüphe yok. Ben de bu meydan okumayı yaşamak istediğim için buraya geldim. 

Takıma katkıların nasıl olacak? Koç Jasikevicius senden neler istiyor?
Sezon başı benim için biraz karışık geçti çünkü sezon başında ufak bir sakatlık yaşadım ve bu da adaptasyon sürecini biraz baltaladı. Ancak herkes beni EuroLeague’den tanıyor ve bana sıcak bir şekilde hoşgeldin dediler. Saras da benimle yeni sezon hakkında konuştu. Bir koç olarak ne kadar talepkar olabileceğini biliyorum ama oyunu çok iyi biliyor ve takımın kimya yakalamasını sağlayabiliyor. 

Anadolu Efes‘ten ayrılma kararı senin için zor muydu?
Evet, çok zordu çünkü basketbol oynamaya Efes formasıyla başlamıştım. Küçüklüğümden beri Efes formasıyla EuroLeague şampiyonu olmanın hayalini kurardım. Bu hayalim gerçek oldu. Bir sonraki hayalim ise ülkemi yurtdışında temsil etmekti. Belki NBA, belki diğer ligler… Etrafımdaki insanlar bunu biliyordu ve geçen yaz Barcelona teklif yaptığında inanamadım. Bir gün geri dönmek istiyorum çünkü Efes benim evim ancak şu anda yeni tecrübeler yaşamak istiyorum.

Peki Efes cephesi senin kararını anlayışla karşıladı mı?
Bilemiyorum, belki herkes değil. Taraftarlar bu durumu oyuncu ve koçlardan daha farklı değerlendirdi. Herkes bu konuda farklı görüşlere sahip olabilir ancak ben bunu yapmak istedim ve ailem de bana destek oldu. Verdikleri röportajlardan gördüğüm kadarıyla Pleiss ve Doğuş gibi eski takım arkadaşlarım da beni destekliyor. Son 3 yıldır takımla bir aradaydık ve aile gibiydik. Onların bana anlayış göstermesi mutluluğumu arttırıyor.

Anadolu Efes son 3 yılda kadroyu neredeyse hiç değiştirmedi ve bu Avrupa’da çok sık gördüğümüz bir şey değil. Başarıda bunun etkisi var mıydı?
Büyük olasılıkla başarının en büyük sebeplerinden birisi buydu. İlk yılda işler çok yolunda gitmedi ancak sonraki 2 sezon boyunca yüreğimizi sahaya koyduk. Sahada birbirimizle neredeyse konuşmuyorduk bile çünkü herkesin ne yapacağını biliyorduk. Herkes sahada birbirine destek oluyordu. Saha dışında da çok güzel bir ilişkimiz vardı. Böyle bir grubun parçası olduğum için çok mutluyum.

Barcelona ve Efes’i bu sene de yine favori olarak görüyor musun?
Geçen sezon Covid durumu yüzünden çok garipti. Bu sezon Efes ve Barcelona’ya ek olarak bence Real Madrid ile CSKA Moskova’nın da çok iyi kadroları var. Hepsi kadrolarına geçen sezona kıyasla bir şeyler eklediler. Final Four’a kalabileceğimizi düşünüyorum ama tek maç üzerinden oynanan eşleşmelerde her şey olabilir. Final Four için 4-5 tane ciddi aday var ancak başka takımlar da sürpriz yapabilir. EuroLeague’in güzel yanı da zaten bu. Umarım kazanan biz oluruz.

Final Four’da Anadolu Efes ile karşılaşmak senin için özel olur mu yoksa başka bir takımla oynamayı tercih mi edersin?

Anadolu Efes’e karşı final oynamak çok duygusal olur. Nasıl tepki vereceğimi tam olarak kestiremiyorum. (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 1268