Heyecanlı başlangıç (BSL 1. Hafta EN'leri) - BasketFaul.com

Heyecanlı başlangıç (BSL 1. Hafta EN'leri)

27-09-21 12:48
BSL'nin ilk gününde maçların son dakikası ayakta izlendi ve bir maç 2, diğer üç maç 1 farkla sona erdi. Pazar günkü maçlar ise favorilerin rahat galibiyetiyle sonuçlandı.

Hazırlık döneminin en iyileri arasında gözüken ve 60'lı sayılar yiyen Gaziantep'in, sezonu geç açan, sadece 2 hazırlık maçı yapabilen HDI Afyon Belediye karşısında evinde rahat kazanmasını bekleyenler yanıldı. Kadrosunu geç kurmayı, diğerlerinden çok sonra çalışmaya başlamayı ritüel haline getiren ama bunu rakipleri tarafından tanınmayarak avantaja çeviren HDI Sigorta Afyon, son saniyede Shannon Shorter'ın, 36 sayıyla oynayan Queentin Peterson'a yaptığı blokla kazandı. Gaziantep daha güçlü olan yerli rotasyonundan yararlanamayınca Afyon oyunu dengeledi. Bu maçın ilk yarısındaki anlamsız 45 serbest atış ise genel olarak başarıyla geçen hakem yönetimine gölge düşürdü. Özellikle genç hakemlerin sezona iyi başlamaları sevindirici idi. 

TOFAŞ hazırlık maçlarında vazgeçmeyecekleri, mücadeleyi bırakmayacakları, bu anlamda ortaya bir karakter koyacakları mesajını veriyordu. Sezonun ilk maçında da bu mesajın arkasında durdular ve son periyoddaki 26-14'lük skorla çabalarının sonucunu aldılar. TOFAŞ açısından bir olumlu konu da hücumda bir oyuncunun ön plana çıkması yerine herkesin katkı vermesi ve egolarından arınmış olmasıydı. En önemli özelliği şut olan Yiğit Arslan'ın savunmadaki müthiş katkısı bunun bir örneği idi. JJ Johnson'dan yoksun oynayan Telekom ise hazırlık dönemini eksik kadroyla geçirdikleri için henüz kendisini bulabilmiş değil.

Frutti Extra Cup'ta verdiği görüntüyle Semt77 Yalovaspor maçına favori başlayan Bursaspor hiç ummadığı bir rakiple karşılaştı. Bursaspor savunması, CJ Williams'la birlikte Can Altıntığ ve Mert Celep'ten sayı katkısı alan Yalovaspor'u çözemedi ve maç son topa kaldı. Altıntığ serbest atışı sayıya çevirebilmiş olsa sezonun ilk uzatmalı maçı oynanacaktı. Yalovaspor beklenenin çok üzerinde bir oyun çıkardı, Bursaspor ise kısa oyuncu savunmasında daha çok çalışması gerektiğini gördü. Son dakika içinde hakemlerin yaptığı hata, belki de sonuca etki yaptı.

Yaklaşan Euroleague düşüncesi, Merkezefendi Belediye'nin hazırlık döneminde vasat bir görüntü vermiş olması, Anadolu Efes'in konsantrasyonunu etkilemiş olabilir ama bütün bunlar Denizli ekibinin performansını gölgelemeye yetmez. Şurası muhakkak ki, Merkezefendi hücum kapasitesi çok yüksek oyunculardan kurulu ancak yerlilerin daha fazla katkı vermelerine ihtiyaçları var. Efes'te Vasilije Micic ve Bryant Dunston duruma uyanmasalar, ya da uzatmanın sonunda Merkezefendi basit top kaybı yapmamış olsa, ligin ilk haftası büyük bir sürprize sahne olacaktı.

Geçen sezon yaşadığı sıkıntılardan sonra iyi seçilmiş yabancılarla güçlük kadro kuran Galatasaray NEF, favori çıktığı maçta Büyükçekmece'ye oldukça zorlandı. Ayakkabısız boyu 1.65 olan Jordon Crawford kısa olmasına karşın basketbol zekası, şutörlüğü ve çabukluğu ile Galatasaray'ı salladı. Son periyodda yorulmamış olsa şimdi başka şeyleri konuşuyor olabilirdik. Galatasaray ise Melo Trimble, De Bost, Akoon Purcell gibi skorerleri ile savunulması zor bir takım. Sonuçta Büyükçekmece oyuna ortak olduğu, Galatasaray ise eksiklerle geçen hazırlık dönemi sonrasında lige kazanarak başladığı için mutlu.

İlk haftanın en rahat galibiyetini Pınar Karşıyaka, PETKİM deplasmanında aldı. Tony Taylor'ın liderliğinde üçlüklerle farkı 30'la getiren Karşıyaka karşısında PETKİM en ufak direnç gösteremedi.

Bahçeşehir Koleji beklendiği gibi Beşiktaş'ı mağlup ederken basketbolumuz adına en sevindirici olay sayıların yarısının süre ve sorumluluk alan yerlilerden gelmesiydi. Takımın yıldızı Jamar Smith rölantide oynarken, Ben Bentil bu sezon ligimizde isminden en fazla söz ettirecek transferlerden biri olduğunu gösterdi. Alperen ve Şehmus'tan sonra şekil değiştiren Beşiktaş yabancılara dayalı bir takım haline geldi. Ercan Osmani'ye Türk lisansı alamayan Beşiktaş'ın bu sezon oldukça zorlanacağı gözüküyor. Ligdeki ilk üçlüğünü isabetli kullanan Furkan Haltalı'nın hiç savunma ribaundu alamaması, topladığı hücum ribaundlarını bitirememesi dikkat çekiciydi.

Darüşşafaka-Fenerbahçe BEKO maçları akıllara sert oyunu getiriyor. İki takımın mücadelesi yine son derece sert geçti. Ne Fenerbahçe, ne de Darüşşafaka hücumda organize olabildi ve kararı savunmalar verdi. Euroleague öncesi Fenerbahçe'nin yarı saha basketbolunu çok düşük tempoda oynaması olumsuz bir nottu. 

BSL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
HDI Sigorta Afyon Belediyesi
Haftanın Altın Karması
Berk Uğurlu (TOFAŞ)
Onuralp Bitim (Frutti Extra Bursaspor)
Erkan Yılmaz (Bahçeşehir Koleji)
Ayberk Olmaz (HDI Afyon Belediyesi)
Oğuz Savaş (Bahçeşehir Koleji)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Tony Taylor (Pınar Karşıyaka)
Trimble Melo (NEF Galatasaray)
CJ Williams (Semt77 Ylovaspor)
Amath M'Baye (Pınar Karşıyaka)
Ben Bentil (Bahçeşehir Koleji)
Haftanın Koçu
Faruk Beşok (HDI Afyon Belediyesi)
Haftanın Oyuncusu
Shannon Shorter (HDI Afyon Bld)
Haftanın Genç Oyuncusu
Sadık Kabaca (Galatasaray NEF)
Haftanın skoreri
Quentın Peterson (Gaziantep Basket) 36 sayı
Jordon Crawford (Büyükçekmece) 36 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Tony Taylor (Pınar Karşıyaka) 6/8
Jordon Crawford (Büyükçekmece) 6/8
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Adam Smith (Yukatel Merkezefendi) 7/12
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Galatasaray NEF (95)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Pınar Karşıyaka (59)
En fazla serbest atış kullanan takım
Gaziantep Basketbol (27/35)
En az serbest atış kullanan takım
HDI Afyon Belediyesi (4/4)
En fazla ribaund alan takım
Yukatel Merkezefendi (40)
Fenerbahçe BEKO (40)
En fazla ribaund alan oyuncu
Gabriel Olaseni (Darüşşafaka) 12
En fazla asist yapan takım
Pınar Karşıyaka (25)
En az asist yapan takım
Frutti Extra Bursaspor 12)
PETKİM Spor (12)
Beşiktaş ICRYPEX (12)
En fazla asist yapan oyuncu
Terrance Campbell (HDI Afyon Bld) 13
En fazla top çalan takım
Türk Telekom (11)
En az top çalan takım
Gaziantep Basketbol (4)
Frutti Extra Bursaspor (4)
Yukatel Merkezefendi (4)
Beşiktaş ICRYPEX (4)
Fenerbahçe BEKO (4)
En fazla top çalan oyuncu
Yiğit Arslan (TOFAŞ) 5
En fazla top kaybeden takım
Fenerbahçe BEKO (16)
En az top kaybeden takım
Anadolu Efes (3)

 

Puan Durumu
S Takım O G M A Y P
1 Pınar Karşıyaka 1 1 0 92 59 2
2 Fenerbahçe BEKO 1 1 0 75 65 2
3 Bahçeşehir Koleji 1 1 0 86 77 2
4 Galatasaray NEF 1 1 0 95 87 2
5 TOFAŞ 1 1 0 74 72 2
6 Anadolu Efes 1 1 0 94 93 2
7 Frutti Extra Bursaspor 1 1 0 86 85 2
8 HDI Afyon Belediyespor 1 1 0 86 85 2
9 Yukatel Merkezefendi Denizli Basket 1 0 1 93 94 1
10 Semt77 Yalovaspor 1 0 1 85 86 1
11 Gaziantep Basketbol 1 0 1 85 86 1
12 Türk Telekom 1 0 1 72 74 1
13 Büyükçekmece Basketbol 1 0 1 87 95 1
14 Beşiktaş ICRYPEX 1 0 1 77 86 1
15 Darüşşafaka Basketbol 1 0 1 65 75 1
16 PETKİM Spor 1 0 1 59 92 1

 

Gelecek Hafta Maçları (2. Hafta /  2 - 3 Ekim 2021)
Pınar Karşıyaka- Bahçeşehir Koleji
Beşiktaş ICRYPEX - Anadolu Efes
TOFAŞ - Büyükçekmece Basketbol
Galatasaray NEF- Darüşşafaka Basketbol
Semt77 Yalovaspor - Gaziantep Basketbol
HDI Afyon Belediyespor - Türk Telekom
Yukatel Merkezefendi Denizli Basket - Frutti Extra Bursaspor
Fenerbahçe BEKO - PETKİM Spor

Yorumlar Okunma: 1794