Mahmutoğlu: Savaşan, kavga eden takım olacağız - BasketFaul.com

Mahmutoğlu: Savaşan, kavga eden takım olacağız

30-08-21 10:27
Fenerbahçe Beko kaptanı Melih Mahmutoğlu, takımın yeni sezon hazırlıkları için bulunduğu Fenerbahçe Serkan Acar Resort & Sports Topuk Yaylası Tesisleri’nde açıklamalarda bulundu.
 
Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ‘Günün Röportajı’ programının konuğu olan kaptan Melih Mahmutoğlu, yeni sezonla birlikte çok daha mücadele eden, çok daha fazla savaşan bir Fenerbahçe Beko izlettireceklerini söyledi.

Fenerbahçe Beko’nun geçen sezona oranla yeni dönemde çok daha savaşan, mücadele eden bir takım olacağına vurgu yapan milli basketbolcu, “Burada herkes üst düzey profesyonel. Oyuncular olarak da birbirimizi milli takımlardan, maçlardan tanıyoruz. Karakterini ve oyunculuğunu bildiğimiz isimler.. Aynı şekilde hocalar da öyle. Ama uzun süre beraber oynamak her oyuncu, her takım için avantajdır. Bu konuda biraz dezavantajımız var ama onun dışında her şey iyi gidiyor. Oyuncuların hepsi çok kaliteli ve karakterli oyuncular. Ama takım olarak beraber olmak, beraber vakit geçirmek vb. şeyler sezon öncesi çok önemli. Biz de bunu sonuna kadar ben hem kaptan olarak hem de diğer eski oyuncular her konuda yardımcı oluyoruz. Önemli olan sahada da herkesin istenileni yapması. Bu sene daha da savaşan bir takım olacağız. Tabiri caizse daha kavga eden takım olacağız. Bu anlamda da hem idmanlarımız tempolu geçiyor hem de hocamız da sürekli uyarılarıyla bizden ne istediğini söylüyor ki ben de sezon öncesi hocamızla birebir bir toplantı gerçekleştirdim. Daha koşan, daha fazla sert savunma yapan, kavga eden bir takım olacak bu sene. Tabii ki taraftarımızın da bizimle olacak olması çok büyük avantaj. Geçen sene bunun dezavantajını yaşadık. Bakıldığında her takım bunu yaşadı ama biz, özellikle Fenerbahçe olarak Avrupa’nın neresine gidersek gidelim, Türkiye’nin neresine gidersek gidelim hep taraftarımız oluyor. Onların gücüyle de hem savunma hem hücum bizim için tabii ki avantaj oluyor. Bu sene de öyle olacak. İnşallah hazırlık maçları da güzel geçer ve sağlıklı, herkesin formda olduğu şekliyle sezona başlarız.” dedi.

Yaşanan Covid vakaları, sakatlıklar vs. gibi talihsizliklerle dolu bir sezonu geride bıraktıklarını ve artık yepyeni bir sayfa açtıklarını dile getiren Mahmutoğlu, şöyle devam etti:

“Play-off’a kaldık ve CSKA ile eşleştik ki o süreçte Covid vakaları, sakatlıklar olmasaydı belki CSKA’yı da geçecektik. Yüksek ihtimalle de geçecektik. Tabii bunları konuşuyoruz ama sezona iyi başlayamadık ama ondan sonra toparlandık. Bence daha çok hem hocamız Igor Kokoskov, Avrupa basketbolunu biraz daha iyi tanıdı, hem biz onu daha iyi tanıdık. Daha savaşan bir takım olduk. Zalgiris maçına kadar gerçek anlamda kötü bir tablo vardı ortada ama bunu oturup konuştuk ve düzelttik. Önemli olan sezonun sonunu nasıl getirdiğinizdir. Ve iyi de getirdik. Ancak dediğim gibi Moskova serisinden önce talihsizlikler başımıza gelmese her şey güzel olabilirdi. Final-Four’a giderdik ki orada ne olacağı belli değil, sadece bir maç oynuyorsunuz. Maalesef istemediğimiz yerde bitirdik. Ardından Türkiye Basketbol Ligi’nde final etabı oynandı. Anadolu Efes’i tekrardan tebrik etmek lazım, iki tarafta da şampiyon oldu. Ama artık o defteri kapattık, şimdi yeni bir defter.. Biz eski oyuncular hem oradaki hatalarımızdan dersler aldık, şimdi bu sene her şey çok daha farklı olacak.” 

Olimpiyatlara gitsek büyük bir başarı olacaktı
 
A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Olimpiyat elemelerindeki performansına ilişkin de bir değerlendirmede bulunan başarılı sporcu, “Hem çok fazla zaman yoktu hem de Orhun ağabeyin (Ene) milli takıma yeni gelmesi...  Ve yine orada sakatlıklar oldu. Tam her şey iyi gidiyordu ancak Larkin’in gelememesi, ilk maçta Berk’in sakatlanması, tam da o pozisyonda çok büyük sıkıntı yaşadık. NBA’den gelen oyuncuların yorgun olması vs. Ama bir noktaya kadar iyi gidiyorduk. Yunanistan maçını kazansaydık ondan sonra Çeklerle oynayacaktık. Tabii kimse Çeklerin, Kanada’ya gelmesini kimse beklemiyordu. Ama hak ettiler, iyi basketbol oynadılar. Ama çok üzüldük, Olimpiyatlara gitsek büyük bir başarı olacaktı.” şeklinde konuştu.

Saha içinde sert ama saha dışında çok yakın ve her şeyi konuşabildiğimiz bir hocamız var
 
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Aleksandar Djordjevic ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Melih, “Hocamızı yeni yeni tanıyoruz ama şimdiye kadar hem milli takımlarda hem de diğer takımlardaki basketbolunu biliyoruz. Daha çok savunma ağırlıklı yani biraz daha Obradovic’in sistemine daha yakın bir basketbol olacak bu sene sahada. Savaşan, savunmada sert olan ve ilk önce oradaki ivmeyle hücumda da doğru ve akıllı basketbolla oynayan bir takım olacak. Zaten transfer buna da yönelik. Belki transferleri Djordjevic yapmadı ama sonuçta beraber oynamış isimler var. Bunların hepsi avantaj. Sürekli konuşarak, toplantılarla daha kısa sürede alışma süreci olacaktır. Bu sene daha çok savunma yapan, sert olan, tabiri caizse kavga eden bir takım olacak.  Fenerbahçe’ye de bu yakışıyor, böyle bir takım olması lazım. Sahada taraftarımız da, camiamız da, kulübümüz de böyle bir takım görmek istiyor. Bu sene de bunu yansıtmak için elimizde gelen her şeyi yapacağız. Ben hocamızın tavrından çok memnunum. Biraz tabii tarzını Obradovic’e de benzetiyorum. Saha içinde sert, dışarıda çok yakın; her şeyi konuşabildiğiniz, rahatça sohbet edebildiğiniz, derdinizi anlatabildiğiniz bir hoca. İnşallah başarılı olacağız. Heyecanlıyız tabii ki.. Yeni bir takım, yeni bir sezon.. Çok keyifliyim, şu ana kadar her şey çok iyi. Maçlara da güzel başladığımız zaman her şey çok daha iyi olacak.” dedi.
 
Fenerbahçe her zaman en üst seviyededir ve birinciliğe, şampiyonluğa, Final-Four’a oynuyor
 
Avrupa basketbolundaki transfer hamlelerini ve takımların geldiği noktaya dair bir değerlendirmede de bulunan Kaptan Mahmutoğlu, “Sertaç’ın (Şanlı) Barcelona’ya gidişi çok önemli, tebrik etmek lazım. Türk basketbolu açısından çok önemli ve değerli. İnşallah orada da hem Türkiye’yi hem de kendisini çok güzel bir şekilde temsil eder ki edeceğini inanıyorum. Ona şimdiden başarı dileklerimi iletiyorum. Avrupa basketboluna baktığımızda çoğu takım kendi kadrosunu korumaya çalıştı. Efes sadece bir transfer yaptı, diğer oyuncular kaldı. Çoğu takımda bu böyle oldu. Yine zorlu maçlar olacak. Monaco tehlikeli ve iyi bir takım. Barcelona ve Real Madrid öyle. Burada önemli olan bizim sahaya ne yansıtacağımız. Fenerbahçe her zaman en üst seviyededir ve birinciliğe, şampiyonluğa, Final-Four’a oynuyor. Geçen sene kötü başlasak bile o karakteri sahaya koyduğumuz zaman her takımı hem içeride hem de dışarıda rahatça yendiğimizi biliyoruz, bunu gösteriyoruz. Bu sene de bu mantalitede devam edeceğiz.” diye konuştu.

Obradovic, çok değerli bir isim

Bu sezon Partizan’ın başına geçen Zeljko Obradovic ile konuştuğunu ve oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdiklerini dile getiren Melih Mahmutoğlu, “Diyor ki ‘Aynı Fenerbahçe’ye ilk geldiğim seneki gibi yeni bir takım oluşturuyorum, kolay değil’. Ama hep öyle söyler, sonra çıkar şampiyon olur (gülüyor). Partizan için çok değerli bir isim. Kendi evinde. Yine orada şampiyon olacaktır diye düşünüyorum, destekliyoruz. Kızılyıldız da iddialı bir takım kuruyor ama burada bir Obradovic gerçeği var, farkı var. Bu sene çok fazla orayı da takip edeceğim.” dedi.
 
Buradan herkese rica ediyorum lütfen aşı olalım!
 
Melih Mahmutoğlu, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum; herkes aşı olsun. Yoksa salonlara da gidilemiyor. Buradan herkese rica ediyorum, ‘lütfen aşı olalım’. Bu coronavirüsü yenelim ki bizler de taraftara kavuşalım, herkes sağlıklı olsun. Vefatlar var ve üzülüyoruz. Yakınlarımızı da kaybediyoruz. Onun için dikkatli olalım, kurallara uyalım, aşımızı olup maçlara gelelim. Biz taraftarlarımızı çok özledik, onlar da bizleri özledi. Biz de onlara inşallah bu sene kupalar verip hep beraber yine o eski kutlamalar –saha içinde, Bağdat caddesinde- coronasız, güzel sene olsun inşallah.” şeklinde verdiği önemli mesajlarla sözlerini noktaladı.

Yorumlar Okunma: 1356