Özmızrak: Bahçeşehir'i vizyonu nedeniyle tercih ettim - BasketFaul.com

Özmızrak: Bahçeşehir'i vizyonu nedeniyle tercih ettim

28-08-21 20:29
Kaynak: Eurohoops
Bahçeşehir Koleji’nin yeni sezon öncesi Obradoiro’dan kadrosuna kattığı Kartal Özmızrak, kulübün yeni sezon öncesinde düzenlediği lansmanda Eurohoops’un sorularını yanıtladı.

Obradoiro senin için nasıl geçti, kariyerinde ne gibi etkileri oldu?

İspanya benim çocukluğumdan beri oynamak istediğim, hayal ettiğim, hedefim olan bir yerdi ve böyle de bir teklif gelince bunu değerlendirmek istedim. Gerçekten zor bir karar olmuştu çünkü Darüşşafaka‘da hem çok mutluyum hem de çok rahattım ve iyi de oynuyordum. Talihsiz bir sakatlık yaşadım, yanlış tedavi gördüm ve ondan sonra Türkiye’ye gelerek burada tedavi oldum. Döndükten sonra da iyi bir şekilde sezonu tamamladık. Orada gerçekten iyi tecrübeler edindim, hocanın da bana güveni çok fazlaydı. Zaten basketbol bilgisi de çok üst düzeyde olan bir koçtu. İspanya’da oynanan basketbol da biraz hızlı ve özellikle bizim takımımızın oynadığı basketbol biraz daha top çevirmeye dayılı bir basketboldu. Benim için güzel bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

Yaşadığın talihsiz bir sakatlık oldu. Genelde böyle sakatlıkların fiziksel olduğu kadar mental zorluğu da oluyor. İşin bu kısmıyla nasıl baş ettin?

Geçen sene Ocak ayında sakatlığım bitmişti. Tabii psikolojik olarak zor çünkü bir sporcu için en zor şey basketbol oynayamamak. Benim için de öyleydi, sevdiğim işi yapamayınca hem fiziksel olarak yıpranıyorsun hem de psikolojik olarak yıpranıyorsun ama beni her zaman motive eden şey sevdiğim işi tekrar yapabilecek olmaktı. Bu yüzden kendimi hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak en hazır şekilde tutmaya çalıştım ve sakatlıktan döndükten sonra da iyi bir performans ortaya koyduğumu düşünüyorum.

U18 ve U20 düzeylerinde altın madalya kazanmış milli takımın oyuncularındansın. BSL’de henüz 16-17 yaşındayken oynamaya başlamıştın. O zamanlardan bugüne bakınca hedeflediğin noktada mısın, istediğin gelişimi gösterebildin mi?

Arkama baktığımda gerçekten mutlu hissediyorum çünkü yapabileceğim çoğu şeyi yaptım. Açıkçası elimden gelenin en iyisini yaptığım için de rahatım. 

İspanya ACB ile Basketbol Süper Ligi arasındaki basketbola yaklaşım arasında ne farklar var?

Türkiye Ligi’nde belirli deplasmanlar var mesela oralarda kazanmak çok zor ama İspanya Ligi’nde her yerde, herkes maç kaybedebiliyor. Türkiye Ligi’nin artılarından biri de bence gerçekten kaliteli yabancıların gelmesi.

Türkiye’ye dönüş sürecinde Bahçeşehir Koleji dışında başka bir takımdan teklif almış mıydın? İspanya’da kalmama sebeplerin nelerdi? 

Benim İspanya’da bir yıl daha kontratım vardı ama babamın bazı sağlık sorunları olunca Türkiye’den gelen teklifleri değerlendirmeye başladık. Birkaç teklif daha vardı ama bu kadar ciddi olmadı. İlk Bahçeşehir Koleji ile konuşmuştuk ve son olarak da Bahçeşehir Koleji ile noktayı koyduk. Bana organizasyon olarak, vizyon olarak en yatkın gelen Bahçeşehir Koleji’ydi ve bu yüzden de burada olduğum için çok mutlu ve memnunum.

Bahçeşehir Koleji son yıllarda basketbola çok büyük yatırımlar yapıyor ve çok önemli oyuncuları kadrosuna katıyor. Bu proje sana neler hissettiriyor?

Benim için en önemli olan şey böyle bir projenin içinde olmaktı. İlk konuştuğumuz günden beri bu projenin, bu vizyonun bir parçası olmak beni heyecanlandırdı ve açıkçası geri dönmemdeki en büyük sebeplerden biri de buydu. 

Yorumlar Okunma: 1239