Neden yurt dışına giden genç oyuncu sayısı arttı? - BasketFaul.com

Neden yurt dışına giden genç oyuncu sayısı arttı?

25-08-21 18:50
Son yıllarda yurt dışını araştıran ve yurt dışına giden genç oyuncu sayısında ciddi artış oldu. Bunun anlamı, velilerin de oyuncuların da Türkiye'deki altyapıları yeterli görmemeleri... Maalesef ben de bu görüşteyim... Elbette altyapılarda ciddiyetle çalışan kulüpler var ama sayıları bir elin 5 parmağını geçmez...

Rahmetli Yalçın Granit son yıllarında neredeyse bütün yazılarında "gelişim koçu"nun önemine işaret etti. Nitekim Eğitim Kurulu da salt gelişim koçluğu için kurs açtı ancak bu konudaki hareketlenmeye karşın gerçek anlamdaki gelişim koçu sayısının çok az olduğu ortada. 80 milyon kısa insanın yaşadığı bu ülkede oyun kurucu çıkaramamamızın nedenlerinden biri de bu değil mi?

Yazın U19 Dünya Şampiyonası'nı ve diğer yaş kategorilerinde Challenger Turnuvalarını izledik. Ne yazık ki göze çarpan oyuncu sayısı çok azdı ve bunların çoğunluğunu da yurt dışında oynayanlar oluşturuyordu.

Birilerinin aklına pandemi sürecinin geldiğinin farkındayım ama pandemiyi sadece biz değil bütün dünya yaşadı. Aslında takım antrenmanlarının yapılamadığı bu dönem, bireysel çalışmalar için büyük bir fırsattı. Bu süreci iyi geçiremediğimiz meydanda.

Altyapılarda bireysel gelişim koçlarının kısalar ve uzunlar için ayrı olması, belki şut mekaniği konusunda başka bir uzmanın çalışması gerekirken, kulüpler altyapı koçlarına verecekleri ücreti zarar olarak düşünüyor. Öyleyse yazın transfer masasına oturduğunuzda fiyatların yüksek olmasından şikayet etmeyin. Oyuncu kulüplerde yetişmeyecek de nerede yetişecek?

Kadın basketbolunda yerle bir olduk ama erkek tarafında da yeterince iyi olduğumuz söylenemez. Yeni gelecek veya aynı başkanla devam edecek federasyonun voleybolu iyi incelemesini ve yüksünmeden kopya çekmesini öneririz.

Federasyon demişken... Türkoğlu'nun seçimlerin demokratik olmasıyla ilgili temennisine aynen katlıyoruz. Seçimler o kadar demokratik olmalı ki, adaylığını koyacak olanlar kimseden icazet almaya ihtiyaç duymamalı ve "Seçilirsem beni çalıştırırlar mı?" diye düşünmemeli... Böyle bir ortam sağlanırsa demokrasiden söz edilebilir... 

Yorumlar Okunma: 5920