Ataman'dan yeni sezona dair... - BasketFaul.com

Ataman'dan yeni sezona dair...

30-07-21 23:03
Geçen sezonu çifte şampiyonlukla kapatan Anadolu Efes'in koçu Ergin Ataman ile yeni sezon yaklaşırken kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Ataman'dan pasajlar...

* Sezon erken bittiği için uzun bir tatil oldu. Başarılı olan kadromuzu koruduk, fazla değişiklik olmadığı için rahat bir yaz geçirdim. 23 Ağustos'ta iş başı yapacağız.

* Sertaç'ın yerine üç yabancı adaydan birini alacağız. Bu oyuncuların NBA beklentileri nedeniyle transferimiz üç hafta sonra netleşecek. Bu üç yabancının da ilk tercihleri NBA ama ikinci tercihleri Anadolu Efes.

* Yerli uzun baktık ama boşta oyuncu yoktu, yeni bir Sertaç yaratmak düşüncesiyle Egemen Güven'i almak isteyebilirdik ancak Bursaspor'la anlaşmıştı. Sözleşme imzalamış oyuncuyu para verip çıkartmaya çalışmak aklımızdan geçmedi çünkü doğru olmazdı. Bu sezon BSL'yi yabancı uzun ağırlıklı oynayacağız. 

* Son sezonu çok iyi geçirip şampiyonluklar kazanmamızın kimseden doyum hissi yarattığını düşünmüyorum. Anadolu Efes geçmişte ligde üst üste şampiyonluklar kazanmıştı, şimdi bunu hem ligde, hem Euroleague'de yapmaya çalışacağız.

* Kadromuzu değiştirmediğimiz gibi basketbolumuzu da değiştirmeyeceğiz. Elbette daha iyi savunma ve hücumda alan paylaşımını daha doğru yapmak, top paylaşımını geliştirmek istiyoruz. Bunları gerçekleştirirsek rakiplerimizin işini daha da zorlaştırız. Basit ama etkili basketbolumuzu değiştirmek için bir neden görmüyorum.

* Sertaç'ın ayrılması elbette yerli rotasyonumuzu etkiledi, BSL'de çok zorlanabiliriz, Yiğitcan'ı daha yoğun işin içine sokmaya çalışacağız. Geçen sezon Larkin'i sakatlığı nedeniyle yeterince kullanamamıştık. Sağlıklı bir Larkin hem BSL'de, hem Eureoleague'de gücümüzü artırır.

* Shane Larkin'in sakatlığı tam olarak geçmedi. Milli Takım kampına sakat gitmişti, iki antrenmana çıktı ve yeniden sakatlandı. Doktorlar 6 hafta istirahat verdiler. Larkin'in NBA çıkışı var ama gideceğini düşünmüyorum.

* Bursaspor'dan dönen Ömercan İlyasoğlu'nu isteyenler oldu. Biz onu oynatmak için zorlayacağız. Oynatamadığımzı düşünürsek o zaman durumunu yeniden değerlendiririz.

* Türkiye'de Orhun Ene'den sonra o kalibrede oyun kurucu çıkmadı ama çok iyi yerli forvetlerin ve uzunların olduğu da bir gerçek. 

*  Euroleague'de güç dengesi değişmedi. Geçen sezonun ilk 8'i play-off'lar için yine aday. Bu takımları iyi kadro kuran Olympiacos zorlayabilir.   

Yorumlar Okunma: 3781