Büyük karakter: Monty Williams - BasketFaul.com

Büyük karakter: Monty Williams

21-07-21 15:54
Yasin Yıldırım'ın NBA ile ilgilenenler arasında yaptığı ankette Milwaukee'nin 4-2 kazanacağını tahmin edenler arasındaydım ama gönlüm hep Phoenix'ten yanaydı. Kariyerinin sonlarına yaklaşan büyük emekçi Chris Paul'u en azından bir NBA şampiyonluğunu hak ettiğini düşünüyordum. Ama Phoenix'in kazanmasını istememin asıl nedeni basketbol aleminde bildiğim en saygın kişi olan Phoenix Koçu Monty Williams'ın yaşadığı büyük acıdan sonra bulacağı teselli idi.

Monty Williams 18 yaşında bir kalp rahatsızlığı geçirdiğinde, o sırada kız arkadaşı olan Ingrid'in verdiği büyük destekle zor günleri aşmış ve 10 yıl NBA'de oynamış, birçok konuşmasında, "Ingrid yanımda olmasa basketbolu bırakırdım." demişti.

Daha sonra Ingrid, Monty ile evlendi ve Williams soyadını aldı. 5 çocuklarıyla birlikte örnek gösterilen şahane bir aile idiler ancak 2016 yılında Monty, Oklahoma'da asistan koç iken Ingrid trafik kazasında yaşamını yitirdi. Kazada kabahat karşı taraftayken, kim şöyle bir konuşma yapabilir?
"Eşimin ölümü bütün hayatımızı değiştirecek, çok ama çok üzgünüm ama bu olayın iki tarafı var. Kazaya neden olan kişinin ve ailesinin de bizim kadar üzgün olduğundan eminim. Donaldson ailesi için de dua etmeliyiz, onlar için de yas tutmalıyız."

Phoenix müthiş bir sezon  geçirdi ve Monty Williams Yılın Koçu seçildi. Final serisine Phoenix 2-0'la başladığında herkes şampiyonluğa çok yakın olduklarını düşündü ama Milwaukee üst üste 4 maç kazanıp Phoenix'in hayallerini yıktı. 

Dönelim maç sonrasına ve Monty Williams'ın rakip soyunma odasına gidip yaptığı konuşmaya...
"Sizin sayenizde daha iyi takım olduk. Siz benim daha iyi koç olmamı sağladınız. Sizleri kutlarım ama bize kattıklarınızdan dolayı teşekkür de ediyorum."
Şu davranıştaki olgunluğa, asalete, alçak gönüllüğe, rakibe duyulan saygıya bakın...

Williams basın toplantısında ise soğukkanlılığını kaybetti ve gözünden yaş damlaları süzülürken konuşmasını sürdüremedi. Büyük olasılıkla şampiyonluk konuşmasında kupayı eşine armağan edeceğini söylemeye hazırlanmıştı ama ne var ki Giannis Antetekounmpo karşı takımın oyuncusuydu ve yapılabilecek bir şey yoktu.

1. Eşinin vefatından sonraki konuşması

 

2. Milwaukee'yi tebrik

Yorumlar Okunma: 1977