Russell Westbrook ve İstatistikler (Dr.Eng. Ali Ozsoy) - BasketFaul.com

Russell Westbrook ve İstatistikler (Dr.Eng. Ali Ozsoy)

04-06-21 10:44
Washington Wizards sezonun sonuna doğru müthiş bir atak yaptı ve Philadelphia 76ers ile oynadıkları seride de onlara kök söktürdü. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Russell Westbrook. Geçtiğimiz haftalarda Russell ikinci 20 ribaund, 20 asistlik maçını oynadı ve NBA'de bunu başaran ilk oyuncu oldu. Bu istatistiğe daha önce sadece Wilt Chamberlain ulaşmıştı ama o da bir kez! Westbrook sezon öncesi Washington DC'ye transferinden sonra önemli bir adaptasyon süreci yaşadı ve epey zorlandı, sezon sonunu mükemmel oynadı ve inanılmakta güçlük çekilen istatistikler oluşturdu.

Wizards sezona pek iyi başlayamadı ve ilk 15 maçlarının sadece 3'ünü kazanabildi. Genç Wizard'lıların Russell'ın vahşi ve yırtıcı oyun stiline alışmaları biraz zaman aldı. 30 Ocak'ta NBA'in en kötü galibiyet-mağlubiyet oranına sahiplerdi. Covid-19 ve sakatlıklar da kötü sonuçlarda rol oynuyordu. Fakat daha sonra işler değişti, 7 Nisan'daki Orlando Magic galibiyetiyle çıkışa geçtiler ve bir daha da arkalarına bakmadan soluğu play-off'larda aldılar. Bu dönem içerisinde Russell 21.8 sayı, 13.6 ribaund ve 13.1 asist ortalamaları tutturdu. Washington kadrosundaki birinci skorer tabii ki Bradley Beal ama, Russell da sayı ve asist'leri gözönüne alırsanız maç başına tam 53 sayıdan sorumlu oldu! 

Philly’deki son maç sonrası bir taraftar tarafından kafasına pop-corn dökülen Westbrook pasör olarak ligin en yetenekli ve verimli oyuncularından birisi. Arkadaşlarına yarattığı şut olanakları bu çıkışlarının başlıca nedenlerinden birisi. Yaptığı asistlerle maç başına 31.6 sayı atılmasına katkı veriyor. (Örnek vermek gerekirse ikincilik uzak bir farkla Luka Donçiç'e ait; 24.8 sayı). Russell'ın arkadaşlarına yarattığı şut ortamları olağanüstü ama Bertans dışında bunları değerlendirecek iyi şutörlerin sayısı fazla değil.

Fakat bu yazının konusu biraz daha farklı; Russell arkadaşlarına asist yaparken verimlilik adına yüzler gülüyor ama ne var ki kendi şutunu kullanırken, hele boyalı alanda değilse işler değişiyor. 13 sezon sonra bile Westbrook'un şutunda ciddi problem var. Şut seçimi tam bir felaket! Bunca seneden sonra bile olağanüstü kariyerinde sokması neredeyse imkansız şutları denemesinin açıklaması yok. '2020-21 sezonunda 400'den fazla şut denemesi yapmış 66 NBA oyuncusu arasında Westbrook %40.7 ile sonuncu!' Ne yazık ki, bu kadar yüksek şut denemesine karşın etkisizliği ister istemez Washington hücumunu aşağı çekiyor. Pasör Westbrook takımını yukarılara taşırken, şutör Westbrook takımı yaralıyor.

32 yaşındaki Westbrook ribaundlarda hala ligin en başarılı guard'ı ve en mükemmel şut yaratıcısı. Bunlar harikulade yetenekler ama kritik ve önemli maçlarda biraz şut seçimine dikkat etmesi gerekiyor. Analitik'lerin, istatistiklerin zirve yaptığı bu son dönemde, Russell'ın NBA'in en seçkin oyun kurucularından biri olduğu gerçeğini kimse yadsıyamaz. Son 5 senesine baktığımızda gözlerimizi yerinden çıkaracak triple-double ortalaması yakalamış. En son 'Big O' Oscar Robertson'ı da geçerek kariyer triple-double rekorunu ele geçirdi. Ben Simmons ve Giannis Antetokounmpo gibi başka üstün guardlara baktığımızda şut atmakta seçici olduklarını görüyoruz, Russell'in eli ise hiç titremiyor!

Yıllardır onu takip eden bir hayranı olarak, moda seçiminden tutun, parkedeki yıldırım hızına kadar Russell'ın herşeyini seviyorum. Yine de bazı şut seçimleri ister istemez saç-baş yolduruyor. Russell'ın NBA'deki yükselişi istatistiklerin önem kazanmasıyla aynı döneme denk geldi diyebiliriz.  Akıllı 'Jump-shot' seçimleri giderek değerli oluyor. Orta mesafe şutlar azalırken, üçlükler her maçı domine etmeye başladı. Bu analitik devrime denk gelen yıldızlardan bazıları (bakınız: LeBron James ve Paul George) oyunlarını yeni düzene adapte etmeyi başardılar, ama Westbrook 'bildiğini okumakta' ısrar ediyor. Analitiklerin babası sayılan Genel Müdür Daryl Morey bile Houston'daki tek sezonunda onu bu alışkanlıklarından vazgeçirebilmiş değil. 

Öyle anlaşılıyor ki, Westbrook emekli olduktan sonra mirası üzerinde epey tartışma çıkacak. Estetik olarak, nefes kesen, komple guard'ların başında geleceği kesin. İnanılmaz fiziksel yetenekleri, azmi, hırsı ile tribünleri coşturan bir oyun kurucu olarak hatırlanacak. Analitik olarak ise, triple-double makinası olmasına karşın, şut seçimini bir türlü doğru yapamayan ve bu konunun uzmanı, masa başı çok-bilmişlerini dinlemeyen bir sporcu olarak anılacak.

Sevdiğimiz basketbol sporunda Russell, seyretmesi en müthiş oyunculardan biri ise ve aynı zamanda analitik olarak problemli istatistikler  veriyorsa, belki de konuya değişik açılardan bakmak gerekiyor.  

Dr.Eng. Ali Ozsoy 

Yorumlar Okunma: 800