AVRUPA'NIN KRALI ANADOLU EFES... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

AVRUPA'NIN KRALI ANADOLU EFES... (Doruk Sözen)

31-05-21 00:04

İSTATİSTİK: 

Oldu, oldu, oldu… Efes 2019 Final 4’u ile başlayan hikayesini Barcelona’yı finalde 86-81 mağlup etmeyi başararak, kupayla taçlandırdı. İkinci çeyrekte savunmadan başlayan geri dönüşü, ikinci yarıda Larkin ve Micic devralıp Efes’e şampiyonluğu getirdi. Yıldızlar doğru zamanda sorumluluk alırken, onların drivelarına Barcelona hiçbir çözüm üretemedi. İlk yarıyı Pleiss, Sertaç, Simon gibi isimlerle geçiren temsilcimiz bitirici darbeyi yıldız ikilisiyle indirdi.
Final 4 Mvp’si ödülünü de alan Micic 25 sayı, 5 asist, 3 top çalma, 3 ribaunt, Larkin ise 21 sayı (12/12 FT), 3 asist, 2 top çalma ile yıldızlaştılar. Sertaç da takımı adına çift hanelere ulaşan bir diğer oyuncu idi. (12 sayı) Barcelona’da 4 farklı oyuncu çift hanelere ulaştı. Davies 17 sayı, 11 ribaunt, Higgins 23 sayı, Kuric 18 sayı, Mirotic 11 sayı, 9 ribaunt. Toplam 55 faul yapılan maçta 64 serbest atış kullanılması sertlik seviyesi hakkında bize biraz ipucu veriyor diye düşünüyorum. 

Uzunların mücadelesinden galip çıkan agresif savunmasıyla Barcelona oldu. 

Barcelona maça özellikle savunmada çok agresif başladı. Zaten ilk beşte Claver’i gördüğümüzde, Saras’ın ana planının kısaları bol switch yaparak boğmak olduğunu anlamıştık. Beklediğimiz gibi perdelemeleri kısa süreli double team sonrası değişerek savunan rakibi, soğukkanlı davrandığımızda Larkin ve Micic üzerindeki ekstra odağı Sertaç’ı besleyerek cezalandırdık. İlk 8 sayımızın hepsini Sertaç atarken skor 8-6 idi. (Bitime 5.53) Barcelona ise yarı sahada doğru şutu seçmekte zorlanıyor fakat ikinci şans ve hızlı hücum sayılarıyla skoru sürüklüyordu. Savunmada Davies’in arkasında kimse duramıyorken, ters eşleşme yokken yardım getirmeme tercihimiz de Barcelona’nın işini fazlasıyla kolaylaştırıyordu. Size olarak her eşleşmede üstün olan rakibin, uzunları perimetre savunmasında kullanması, özellikle Davies’in ana karar vericilerimizden Simon ve Micic’in üstünde kaldığı pozisyonlarda bütün ritmimizi bozuyordu. Dunston ve Beaubois hamleleri de beklenen etkiyi yaratmayınca fark açılmaya başladı. İlk çeyrek 22-15 Barcelona’nın üstünlüğüyle noktalandı. Uzunların düellosunda kazanan 10 sayı, 5 ribauntla Davies olurken, Sertaç 8 sayı, 2 ribauntla mücadele etti. Efes’imizin hiç üçlük isabeti yokken (0/4), 7/8 serbest atış performansı sayesinde maçın içinde kaldık. 

Pleiss hamlesi üçlüksüz gecede savunmayı toparlarken, Larkin ve Micic de en sonunda aramıza katıldı.

İkinci periyota da basit atışları kaçırarak başlayınca, fark Bolmaro’nun basketfaulüyle 1 dakika dolmadan çift hanelere çıktı. Fakat savunmadaki enerjimiz ve Gasol’la eşleşmesi için denenen Pleiss hamlesi gidişatı değiştirdi. Top kaybı sonrası gelen basketler ve Pleiss’in ikinci pick and pop’unda kaydettiği üçlük 7-0’lık seriyi tamamladı. Şut fake’i sonrası içeriye drive eden rakibin kısaları çeyreğin yıldızı Pleiss’a bir dakika içerisinde 2 faulu aldırırken, takımların faul hakkı 5 dakika olmadan dolmuştu. Higgins’in ikili oyunları yönlendirmeye başladığı dakikalarda Pleiss’in kaleci rolünde kusursuza yakın oynaması, rakibin bütün opsiyonlarını kitledi. Topsuz koşuları hiç kaçırmayan forvetlerimizin de hakkını burda vermek lazım. Larkin’in drivelarıyla aldığı fauller sonrası doğrudan çizgiye gitmesi, Micic’in de dripling üstü şutlarıyla bireysel üretime yavaştan başlaması elimizi çok rahatlatırken, tabelaya da doğrudan yansıdı. Bu dakikalarda repertuarımızda eksik olan tek şey, topsuz perdeleme üzerinden başlattığımız aksiyonlardan rakibin baskılı savunması yüzünden hiç verim alamamızdı. 2.04 kala çeyreğin yıldız ismi Pleiss baldırından sakatlanarak doğrudan soyunma odasının yolunu tutu. Son dakikalarda sık sık çigiye gidilirken az farkla daha yüzdeli atan ve Kuric’i perdeden çıkarığ üçlüğü bulan Barcelona bir ara 7’ye kadar çıkan farkı 2’ye kadar indirdi. 20 dakikaya son noktayı 1 saniye kala aldığı faulle Beaubois 2’de 1 yaparak koydu. (39-36, Efes lehine) Agresif savunmalardan dolayı iki takım da organize olmakta ve topu dolaştırmakta zorlanıyordu. Asistlerdeki 8-4’lük üstünlüğümüz ise Larkin, Micic, Simon gibi isimlerin bireysel yetenekleri sayesindeydi. Tam 29 faul çalınırken, 37 serbest atış kullanıldı. (Efes: 18/22, Barcelona: 12/15) Ayrıca iki takımın da üçlük yüzdesi yerlerde geziniyordu. (Barcelona:2/12 3FG, Efes:1/8 3FG) Sertaç, Davies ve Kuric 10’ar sayıyla, Larkin ise sadece çizgiden kaydettiği 9 (9/9 FT) sayıyla yarıyı tamamladı.     

Micic’den klasikleşmiş üçüncü çeyrek tarifesi.

Üçüncü çeyreğin hemen başında koç Ataman’ın arada yaptığı konuşmanın yansımalarını bariz görüyorduk. Davies’in savunmadaki etkisini kırmak için devreye giren üçüncü çeyrek Micic’i, daha perde gelmeden kendine açılan koridoru kullanarak 5 sayıyla başladı. Larkin de ona eşlik edip üç kişiyi birbirine düşürüp turnikeyi bırakınca Jasikevicius molasını erkenden kullanmak zorunda kaldı. (48-41, bitime 6.31) Fakat moladan Micic’in yayın gerisinden aldığı basketfaulle döndük ve Davies’i üçleterek farkı da çift hanelere çıkardık. Barcelona’nın ise hücumdaki üretiminin tamamen durduğunu topu  sürekli Kuric’e ya da Higgins’e verip hadi bir şut sok diye beklemesinden anlayabiliyorduk. Onların dripling üstü üçlükleri rakibi takip mesafesinde tutuyordu. Pas kanallarına yaptığımız baskı topun içeriye inmesini ve topsuz perdeleme çıkışlarını durdurmaya yeterken, sıkıntı ikili oyun savunmamızın üçlüklerle cezalandırılmasıydı. Son 3 dakikayı faul hakkı dolan rakibi topu sürekli boyalı alana indirip faul alıp cezalandırırarak geçirdik ve üçüncü çeyrek 65-58 lehimize sonuçlandı. 

Kıra kırana geçen 10 dakika, ısrarla potaya saldıran Efes maçı Larkin, Micic ikilisiyle çözdü. 

Son periyoda Claver, Bolmaro ikilisiyle perimetre savunmasını agresifleştirerek başladılar. Kemik seslerinin İstanbul’a kadar geldiği dakikalarda Singleton Mirotic’e koyduğu blokla bizim de bu sertliğin altında kalmayacağımız mesajını açıkça verdi. Biz topu Larkin’in ellerine teslim edip onun drive and kicklerle yaptığı asistler ve sayılarıyla üretim yaparken, Barcelona hücum ribaundları ve Davies’ten gelen üçlükle fark yarattı. 4.58 kala skor 69-69’a gelince Ergin Ataman molayı aldı. Dönüşte Davies’in şutuna tepki vermek zorunda kalan uzunların , onun perdelemeye gidip kenara açıldığı pozisyonlarda üstüne çıkması penetre kanalını toplu oyuncuya açıyordu. Larkin ve Micic’in ise buna ihtiyacı yoktu. Handoff ya da perdeleme sonrası doğrudan çembere atak eden ikili hızlı ilk adımları ve darbeye rağmen bitirebilme kabiliyetleri sayesinde fark yaratıyorlardı. Davies’in üst üste içeriye devrildiği pozisyonlarda Barcelona tıkanınca son 2 dakikaya 79-74 önde girdik. 1.07 kala fark aynıyken Davies boş üçlüğü kaçırdı. Ardından Micic topu kaybetti fakat Kuric doğrudan potaya gidip turnikeyi kaçırdı. Maçı koparan hamle ise drive edip faulu alan ardından da çizgiden hata yapmayan Larkin’den geldi. 12 saniye kala Dunston, Kuric’e üçlük atış esnasında çok saçma bir faul yapıp biten maça heyecan getirse de MVP Micic bir kez daha çizgiye gidip skoru belirledi. 86-81 kazanan Efes, Euroleague kupasını kaldırdı. 

Öne Çıkanlar: 

Efes: 
Micic: 25 sayı, 5 asist, 3 top çalma, Larkin: 21 sayı, 3 asist, Sertaç: 12 sayı, Moerman: 6 sayı, 8 ribaunt
Barcelona: 
Higgins: 23 sayı, Kuric: 18 sayı, Davies: 17 sayı, 11 ribaunt, Mirotic: 11 sayı, 9 ribaunt
 

Yorumlar Okunma: 2396