Efes şampiyonluk için sahada - BasketFaul.com

Efes şampiyonluk için sahada

30-05-21 07:20
Anadolu Efes, Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Turkish Airlines Euroleague Final Four final maçında Barcelona ile karşılaşıyor. Lanxess Arena’da oynanacak olan karşılaşma TSİ 21:30’da başlayacak ve beIN Sports 3 ekranlarından naklen yayınlanacak.

Efes yarı finalde Rusya’nın CSKA'yı 89-86, FC Barcelona ise İtalya’nın AX Armani Exchange Milan takımını 84-82 mağlup ederek finale yükselmişti.

Anadolu Efes ile Barcelona, Avrupa kupalarında bugüne kadar 35 kez karşılaştı, Efes 15 galibiyet ve 20 mağlubiyet aldı. İki ekip arasında Euroleague’de oynanan 23 karşılaşmanın 11'ini Efes kazandı. Bu sezon oynanan iki maçı da temsilcimiz kazanmıştı: 86-79, 88-86

Anadolu Efes tarihinde ikinci kez Euroleague’de final heyecanı yaşıyor. Efes daha önce 2000 ve 2001’de üçüncülük, 2019’da ise ikincilik elde etti. 

FINAL FOUR TARİHÇESİ

2019 – İspanya
MVP: Will Clyburn (CSKA)
Fenerbahçe Beko
73
 
Anadolu Efes
83
 
 
Anadolu Efes
92
 
 
CSKA
CSKA Moskova
95
 
CSKA
91
 
Real Madrid
90
 
 
 
2018 – Belgrad/Sırbistan
MVP: Luka Doncic (Real Madrid)
CSKA Moskova
83
 
Real Madrid
85
 
 
Real Madrid
92
 
 
Real Madrid
Fenerbahçe
76
 
Fenerbahçe
80
 
Zalgiris Kaunas
82
 
 
 
2017 – İstanbul/Türkiye
MVP: Ekpe Udoh (Fenerbahçe)
Fenerbahçe
84
 
Fenerbahçe
80
 
 
Real Madrid
75
 
 
Fenerbahçe
CSKA Moskova
78
 
Olympiacos
64
 
Olympiacos
82
 
 
 
2016 – Berlin / Almanya
MVP: Nando De Colo (CSKA Moskova)
Fenerbahçe
88
 
Fenerbahçe
96
 
 
Laboral Kutxa
77
 
 
CSKA Moskova
CSKA Moskova
88
 
CSKA Moskova
101
 
Lokomotiv Kuban
81
 
 
 
2015 – Madrid / İspanya
MVP: Andres Nocioni (Real Madrid)
CSKA Moskova
68
 
Olympiacos
59
 
 
Olympiacos
70
 
 
Real Madrid
Real Madrid
96
 
Real Madrid
78
 
Fenerbahçe Ülker
87
 
 
 
2014 – Milan / İtalya
MVP: Tyrese Rice (Maccabi Electra)
FC Barcelona
62
 
Real Madrid
86
 
 
Real Madrid
100
 
 
Maccabi Electra
CSKA Moskova
67
 
Maccabi Electra
98
 
Maccabi Electra
68
 
 
 
2013 – Londra / İngiltere
MVP: Vassilis Spanoulis (Olympiacos)
CSKA Moskova
52
 
Olympiacos
100
 
 
Olympiacos
69
 
 
Olympiacos
FC Barcelona Regal
67
 
Real Madrid
88
 
Real Madrid
74
 
 
 
2012 – İstanbul / Türkiye
MVP: Vassilis Spanoulis (Olympiacos)
CSKA Moskova
66
 
CSKA Moskova
61
 
 
Panathinaikos
64
 
 
Olympiacos
Olympiacos
68
 
Olympiacos
62
 
FC Barcelona Regal
64
 
 
 
2011 – Barselona / İspanya
MVP: Dimitris Diamantidis (Panathinaikos)
Panathinaikos
77
 
Panathinaikos
78
 
 
Montepaschi Siena
69
 
 
Panathinaikos
Maccabi Electra
82
 
Maccabi Electra
70
 
Real Madrid
63
 
 
 
2010 – Paris / Fransa
MVP: Juan Carlos Navarro (Regal FC Barcelona)
Regal FC Barcelona
64
 
FC Barcelona
86
 
 
CSKA Moskova
54
 
 
Regal FC Barcelona
Partizan
80
 
Olympiacos
68
 
Olympiacos
83
 
 
 
2009 – Berlin / Almanya
MVP: Vassilis Spanoulis (Panathinaikos)
Regal FC Barcelona
78
 
CSKA Moskova
71
 
 
CSKA Moskova
82
 
 
Panathinaikos
Olympiacos
82
 
Panathinaikos
73
 
Panathinaikos
84
 
 
 
2008 - Madrid / İspanya
MVP: Trajan Langdon (CSKA Moskova)
Montepaschi Siena
85
 
Maccabi Elite
77
 
 
Maccabi Elite
92
 
 
CSKA Moskova
Tau Ceramica Vitoria
79
 
CSKA Moskova
91
 
CSKA Moskova
83
 
 
 
2007 – Atina / Yunanistan
MVP: Dimitris Diamantidis (Panathinaikos)
CSKA Moskova
62
 
CSKA Moskova
91
 
 
Unicaja Malaga
50
 
 
Panathinaikos
Panathinaikos
67
 
Panathinaikos
93
 
Tau Ceramica Vitoria
53
 
 
 
2006 – Prag / Çek Cumhuriyeti
MVP: Theodoros Papaloukas (CSKA Moskova)
FC Barcelona
75
 
CSKA Moskova
73
 
 
CSKA Moskova
84
 
 
CSKA Moskova
Maccabi Elite
85
 
Maccabi Elite
69
 
Tau Ceramica Vitoria
70
 
 
 
2005 – Moskova / Rusya
MVP: Sarunas Jasikevicius (Maccabi Elite)
CSKA Moskova
78
 
Tau Ceramica
78
 
 
Tau Ceramica
85
 
 
Maccabi Elite
Maccabi Elite
91
 
Maccabi Elite
90
 
Panathinaikos
82
 
 
 
2004 – Tel Aviv / İsrail
MVP: Anthony Parker (Maccabi Elite)
Montepaschi Siena
102
 
SkipperBologna
74
 
 
Skipper Bologna
103
 
 
Maccabi Elite
Maccabi Elite
93
 
Maccabi Elite
118
 
CSKA Moskova
85
 
 
 
2003 – Barselona / İspanya
MVP: Dejan Bodiroga (FC Barcelona)
Montepaschi Siena
62
 
Benetton Treviso
65
 
 
Benetton Treviso
65
 
 
FC Barcelona
FC Barcelona
76
 
FC Barcelona
76
 
CSKA Moskova
71
 
 
 
2002 – Bologna / İtalya
MVP: Dejan Bodiroga (Panathinaikos)
Kinder Bologna
90
 
Kinder Bologna
83
 
 
Benetton Treviso
82
 
 
Panathinaikos
Panathinaikos
83
 
Panathinaikos
89
 
Maccabi Elite
75
 
 
 
2001-Bologna-İtalya/Vitoria-İspanya      MVP: Manu Ginobili (Kinder Bologna)
Kinder Bologna
3
 
Kinder Bologna
3
 
 
PAF Bologna
2
 
 
Kinder Bologna
Tau Ceramica
3
 
Tau Ceramica
2
 
AEK Athens
0
 
 
 
2000 – Selanik / Yunanistan
MVP: Zeljko Rebraca (Panathinaikos)
Panathinaikos
81
 
Panathinaikos
73
 
 
Efes Pilsen
71
 
 
Panathinaikos
Maccabi Elite
65
 
Maccabi Elite
67
 
FC Barcelona
51
 
 
 
1999 – Münih / Almanya
MVP: Tyus Edney (Zalgiris Kaunas)
Kinder Bologna
62
 
Kinder Bologna
74
 
 
TeamSystem Bologna
57
 
 
Zalgiris Kaunas
Zalgiris Kaunas
87
 
Zalgiris Kaunas
82
 
Olympiacos
71
 
 
 
1998 – Barselona / İspanya
MVP: Zoran Savic (Kinder Bologna)
Kinder Bologna
93
 
Kinder Bologna
58
 
 
Partizan
61
 
 
Kinder Bologna
AEK Athens
69
 
AEK Athens
44
 
Benetton Treviso
66
 
 
 
1997 – Roma / İtalya
MVP: David Rivers (Olympiacos)
Olympiacos
74
 
Olympiacos
73
 
 
Union Olimpija
65
 
 
Olympiacos
FC Barcelona
77
 
FC Barcelona
58
 
Asvel Lyon
70
 
 
 
1996 – Paris / Fransa
MVP: Dominique Wilkins (Panathinaikos)
Panathinaikos
81
 
Panathinaikos
67
 
 
CSKA Moskova
71
 
 
Panathinaikos
FC Barcelona
76
 
FC Barcelona
66
 
Real Madrid
66
 
 
 
1995 – Zaragoza / İspanya
MVP: Arvydas Sabonis (Real Madrid)
Real Madrid
62
 
Real Madrid
73
 
 
Limoges
49
 
 
Real Madrid
Olympiacos
58
 
Olympiacos
61
 
Panathinaikos
52
 
 
 
1994 – Tel Aviv / İsrail
MVP: Zarko Paspalj (Olympiacos)
Joventut Badalona
79
 
Joventut Badalona
59
 
 
FC Barcelona
65
 
 
Joventut Badalona
Olympiacos
77
 
Olympiacos
57
 
Panathinaikos
72
 
 
 
1993 – Atina / Yunanistan
MVP: Toni Kukoc (Benetton Treviso)
Benetton Treviso
79
 
Benetton Treviso
55
 
 
PAOK Thessaloniki
77
 
 
Limoges
Limoges
62
 
Limoges
59
 
Real Madrid
52
 
 
 
1992 – İstanbul  / Türkiye
MVP: Predrag Danilovic (Partizan)
Joventut Badalona
91
 
Joventut
70
 
 
Estudiantes
69
 
 
Partizan
Partizan
82
 
Partizan
71
 
Philips Milan
75
 
 
 
1991 – Paris / Fransa
MVP: Toni Kukoc (POP 84 Split)
POP 84 Split
93
 
POP 84 Split
70
 
 
Scavolini Pesaro
87
 
 
POP 84 Split
FC Barcelona
101
 
FC Barcelona
65
 
Maccabi Elite
67
 
 
 
1990 –Zaragoza / İspanya
MVP: Toni Kukoc (Jugoplastika Split)
Jugoplastika Split
101
 
Jugoplastika Split
72
 
 
Lİmoges
83
 
 
Jugoplastika Split
FC Barcelona
104
 
FC Barcelona
67
 
Aris Thessaloniki
83
 
 
 
1989 – Münih / Almanya
MVP: Dino Radja (Jugoplastika Split)
Jugoplastika Split
87
 
Jugoplastika Split
75
 
 
FC Barcelona
77
 
 
Jugoplastika Split
Maccabi Elite
99
 
Maccabi Elite
69
 
Aris Thessaloniki
86
 
 
 
1988 –Ghent / Belçika
MVP: Bob McAdoo (Philips Milan)
Maccabi Elite
87
 
Maccabi Elite
84
 
 
Partizan
82
 
 
Philips Milan
Philips Milan
87
 
Philips Milan
90
 
Aris Thessaloniki
82
 
 
 

 

Yorumlar Okunma: 1213