Beşiktaş 22 sayıdan geri döndü (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Beşiktaş 22 sayıdan geri döndü (Kağan Tolun)

14-05-21 19:50

İSTATİSTİK: 

ING Basketbol Süper Ligi çeyrek final serisi ilk maçında Tofaş ile Beşiktaş ICRYPEX, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Tofaş, Tomislav Zubcic’in üçüncü periyottaki mükemmel oyunuyla birlikte 27. dakikada farkı 22 sayıya kadar getirse de (80-58) Beşiktaş ICRYPEX, son periyotta mükemmel bir geri dönüşe imza atarak rakibine son periyotta sadece 6 sayıya izin verdi ve son hücumda Markel Johnson’un Jeremy Simmons’a yaptığı blokla birlikte sahadan 90-92'lik skorla galip ayrılarak playofflara deplasman galibiyetiyle başladı ve seride 1-0 öne geçen taraf oldu. Tofaş’ta 19 sayı bulan Tomislav Zubcic, bütün sayılarını üçüncü periyotta bulmayı başardı. Alperen Şengün ise 2 asistle triple double kaçırdı.

Hızlı başlayan maçın ilk bölümünde iki takım da pota altına yüklenerek skor üretirken ilk 3 dakikalık bölüm 6-6’lık eşitlikle geçildi. Fakat bu bölümde Tofaş, hücumlardan üst üste boş dönünce sahaya ağırlığını koyan Beşiktaş ICRYPEX, sırayla James Blackmon'un üçlüğü, Ercan Osmani'nin smacı ve Alperen Şengün’ün faule rağmen bulduğu turnikeyle birlikte 8-0’lık seri yakalayarak ilk periyodun bitimine 5:43 kala skoru 6-14’e kadar getirmeyi başardı. Bu bölümde Beşiktaş ICRYPEX, oyun üstünlüğünü elinden bırakmadı ve periyodun bitimine 4:04 kala televizyon molasına 12-18’lik üstünlükle giren taraf oldu. Mola dönüşünde ilk sayılar, Tofaş’ta Semaj Christon’un orta mesafeli isabeti ile gelse de (14-18) Beşiktaş ICRYPEX’te etkili oyununu sürdüren Alperen Şengün, bir basket faul daha bulurken ardından Markel Johnson’un bulduğu turnikeyle birlikte Beşiktaş ICRYPEX, periyodun bitimine 2:44 kala farkı yeniden 7 sayıya çıkarmayı başardı. (16-23) Periyodun geri kalan bölümünde de skor üstünlüğünü koruyan Beşiktaş ICRYPEX, bitime 3 saniye kala Ercan Osmani’nin serbest atışı ile birlikte skoru 22-30’a getirse de son hücumda Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell ile üçlük isabeti bulmayı başardı ve ilk periyot, 25-30'luk Beşiktaş ICRYPEX üstünlüğüyle geçildi.

İkinci periyotta açılışı, Beşiktaş ICRYPEX’te Ercan Osmani bulduğu üçlükle birlikte yaptı. (25-33) Bu bölümde hücumda toparlanan Tofaş, Semaj Christon’un turnikesi ve Muhsin Yaşar’ın isabetli serbest atışları ile birlikte farkı 4 sayıya kadar indirdi. (29-33) Beşiktaş ICRYPEX’te Furkan Haltalı, bulduğu turnike ile birlikte bu seriye son verse de (29-35) oyun üstünlüğünü elinden bırakmayan Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell’in 4 ve Jeremy Simmons'un 2 sayısıyla birlikte toplamda serisini 10-2’ye getirerek ilk yarının bitimine 6:26 kala uzun bir aranın ardından eşitliği yakalamayı başardı. (35-35) Bu bölümde Beşiktaş ICRYPEX, skoru 37-41’e kadar getirmeyi başarsa da Tofaş, önce Jeremy Simmons’un orta mesafeli isabeti ardından da DeVaughn Akoon Purcell’in topu çalarak boş pozisyonda bulduğu smaçla birlikte farkı yeniden eşitliği yakalayınca (41-41) ilk yarının bitimine 4:36 kala Beşiktaş ICRYPEX molasına gidildi. Moladan da fırtına gibi dönen Tofaş, Berk Uğurlu, Muhsin Yaşar, Semaj Christon ve Tarik Phillip’in 2’şer sayısıyla birlikte toplamda serisini 12-2’ye kadar getirince ilk yarının bitimine 2:06 kala skoru 49-43’e kadar getirmeyi başardı. Periyodun geri kalan bölümünde Beşiktaş ICRYPEX, önce Alperen Şengün’ün basket faulü ardından da Ercan Osmani’nin turnikesiyle birlikte bitime 11 saniye kala farkı yeniden 1 sayıya kadar indirmeyi başarsa da (49-48) Tofaş, son hücumda Berk Uğurlu’nun orta mesafeli isabeti ile birlikte farkı yeniden 3 sayıya kadar çıkardı. İlk yarının bitimiyle birlikte Beşiktaş ICRYPEX’te koç Ahmet Kandemir, bu basket sonrasında mola istediğini belirtse de maçın baş hakemi Mehmet Keseratar, basket sonrasında sürenin bittiğini söyledi ve soyunma odasına 51-48’lik Tofaş üstünlüğü ile girildi.

İlk yarıda Tofaş’ta DeVaughn Akoon Purcell 11 sayı ve 3 asist, Semaj Christon 10 sayı, 3 ribaund, 1 asist ile mücadele ederken Beşiktaş ICRYPEX'te ise Alperen Şengün 14 sayı, 3 ribaund, 4 asist, James Blackmon 11 sayı, 3 ribaund, 2 asist ve Ercan Osmani 10 sayı, 1 ribaund ve 1 asist ile devreyi tamamladı.

Tofaş, ikinci yarıya fırtına gibi başladı. İkinci yarıda ilk sayılar Jeremy Simmons’un orta mesafeli isabetiyle birlikte gelirken ev sahibi bir basket de Berk Uğurlu’dan geldi. (55-48) Bu bölümde sahneye çıkan isim, Tofaş’ta Tomislav Zubcic oldu. Hırvat forvet Zubcic Tofaş lehine üst üste üç üçlükle birlikte 9 sayı bulmayı başardı ve Tofaş, 13-1’lik periyot skoruyla birlikte farkı bir anda 15’e kadar çıkartınca

(64-49), ikinci yarıda daha 2,5 dakika henüz geride kalırken Beşiktaş ICRYPEX molasına gidildi. Mola dönüşünde de mükemmel bir oyun ortaya koymaya devam eden Tofaş, Tomislav Zubcic’in 5 sayı daha bulduğu bölümde farkı 17’ye kadar çıkardı (75-58) ve periyodun bitimine 3:43 kala Beşiktaş ICRYPEX molasına gidildi. Molanın hemen öncesindeki Tofaş hücumunda Tomislav Zubcic’i savunan Alperen Şengün’e faul çalındı. Bu kararı hiç beğenmeyen Beşiktaş ICRYPEX koçu Ahmet Kandemir, itirazların dozunu artırınca teknik faulle cezalandırıldı. Mola dönüşünde Tomislav Zubcic, önce teknik faul ardından da kendisine yapılan faulden dolayı kullandığı 3 serbest atıştan 2 tanesini sayıya çevirirken sonrasında bir de üçlük isabeti bulmayı başaran Zubcic, periyodun bitimine 3 dakika kala Tofaş lehine farkı 22 sayıya kadar çıkardı. (80-58) Fakat periyodun bitimine 1,5 dakika kala hakemler tarafından savunmada kendisini yere bırakarak hakemleri aldatmaya yönelik hareket yaptığı gerekçesiyle teknik faul alınca periyodu erken tamamlamak zorunda kaldı. Periyodun birimine 18 saniye kala Berkan Durmaz ile hücuma çıkan Tofaş’ta Berkan Durmaz’a hücum faul çalındı. Bu seferde bu düdüğü beğenmeyen Tofaş koçu Hakan Demir, itirazlarından dolayı hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Beşiktaş ICRYPEX’te teknik faulden doğan serbest atışı James Blackmon ile sayıya çevirdi ve son periyoda 84-69’luk Tofaş üstünlüğü ile girildi.

İlk yarıda sayısı bulunmayan Tofaş'ın Hırvat forveti Tomislav Zubcic, bu periyotta 19 sayı bulmayı başardı.

Son periyotta Beşiktaş ICRYPEX’in mükemmel geri dönüşü vardı. Periyodun ilk sayıları, Beşiktaş ICRYPEX’te Ercan Osmani’nin smacıyla birlikte gelirken (84-71) ardından Beşiktaş ICRYPEX önce Egehan Arna'nın üçlüğü ardından da yine Ercan Osmani’nin smacı ile birlikte 7-0’lık seriyle birlikte farkı uzun bir aranın ardından yeniden tek hanelere kadar indirince (84-76) maçın bitimine 8:24 kala Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar, Beşiktaş ICRYPEX ‘te Alperen Şengün’ün smacıyla birlikte geldi. (84-78) Ardından bu baskete karşılık, Tofaş’ta Tarik Phillip’in orta mesafeli basketiyle birlikte gelirken (86-78) etkili oyununu sürdüren Beşiktaş ICRYPEX, James Blackmon'un 2 ve Alperen Şengün’ün üst üste 4 sayısıyla birlikte periyot skorunu 15-2'ye kadar getirerek farkı 2 sayıya kadar indirmeyi başardı. (86-84) Bu bölümde Tofaş, Jeremy Simmons serbest atışları ile birlikte farkı yeniden 4 sayıya getirse de (88-84) Beşiktaş ICRYPEX’te sahneye çıkan James Blackmon, önce üç sayılık ardından da orta mesafeli isabetiyle birlikte 5-0’lık seri yakalayınca (88-89) bitime 1:38 kala öne geçmeyi başardı ve Tofaş molasına gidildi. Maçın bitimine 49 saniye kala Tofaş’tan DeVaughn Akoon Purcell, James Blackmon’a faul yaptı. Pozisyonu izleyen hakemler, sportmenlik dışı faul kararı verdi. Serbest atışları kaçırmayan Blackmon, Beşiktaş ICRYPEX lehine farkı 3 sayıya getirdi (88-91) ve Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde Beşiktaş ICRYPEX, kenardan topu oyuna sokarken topu alan Alperen Şengün’e faul yapıldı. Alperen Şengün, serbest atış çizgisinden 1/2 attı ve skor Beşiktaş ICRYPEX lehine 88-92’ye geldi. Tofaş hücumunda ise faul almayı başaran Semaj Christon, çizgide hata yapmadı ve fark yeniden 2 sayıya indi. (90-92) 30 saniye kala hücuma çıkan Beşiktaş ICRYPEX, Tofaş’ın mükemmel savunmasına çözüm üretemeyince hücum süresi doldu ve 5 saniye kala top Tofaş’a geçti. Bu bölümde Tofaş koçu Hakan Demir, son hücum için mola aldı. Mola dönüşünde Tofaş, topu pota altındaki Jeremy Simmons'a indirmeyi başarsa da Beşiktaş ICRYPEX’te Markel Johnson’un mükemmel bloğu sonrasında çıkan top, hücum hakkını Beşiktaş ICRYPEX’e getirdi. Maç bu blokla birlikte sona erdi ve Beşiktaş ICRYPEX, 22 sayılık farktan dönerek Tofaş’ı 90-92’lik skorla mağlup etmeyi başardı.

Tofaş
Tomislav Zubcic: 19 sayı, 5 ribaund, 3 asist, DeVaughn Akoon Purcell: 15 sayı, 2 ribaund, 4 asist, Semaj Christon: 14 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Jeremy Simmons: 12 sayı, 7 ribaund, 2 asist, Berk Uğurlu: 10 sayı, 2 ribaund, 6 asist

Beşiktaş ICRYPEX
James Blackmon: 26 sayı, 5 ribaund, 2 asist, Alperen Şengün: 22 sayı, 10 ribaund, 8 asist, Ercan Osmani: 14 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Şehmus Hazer: 14 sayı, 4 asist
 

Yorumlar Okunma: 2268