Yaparsa ‘’Hakan’’ Yapar (Fahri Güler) - BasketFaul.com

Yaparsa ‘’Hakan’’ Yapar (Fahri Güler)

13-05-21 14:54

Velhasıl oynanan son erteleme maçıyla beraber normal sezon tamamlanmış oldu. Koskaca bir sezonu iyisiyle kötüsüyle arkada bıraktık. Son maç aslında bütün sezonun bir örneği oldu diyebiliriz. Son topa kadar süren, son topta sonucu belirlenen birçok maç gibi sonuçlandı ve play-off'un kaderini belirleyen bir basketle sezon sona erdi. Bazen elimizde olmayan koşullar nedeniyle yönetmesi zor bir sezon oldu. İçeriği dopdolu bir yıl, borsa gibi iniş-çıkış çok fazla olan bir sezon yaşadık. Covid ve pandemiden fazlasıyla etkilenildiği, bol antrenör değişikliğinin yaşandığı, sezon başı, sezon ortası ve sezon sonu puan tablosundaki değişikliklerin fazlaca olduğu, yani bol içerikli bir yılı geride bıraktık desek yalan olmaz. Şöyle bir film şeridi gibi hatırlamak gerekirseee; daha sezon başında bütçe ve kadroları ile üç büyükler tayin edildi, favoriler belli oldu. Bu takımlardan biri şampiyon olur, bunlar lige çıkarlar etiketi yapıştırılmıştı bile. Ama daha hava atışı bile yapılmadan virüs ortaya çıktı ve ilk haftada erteleme maçları ortaya çıktı. Daha önce böyle birşey yaşamamıştık, nasıl olacak derken sezonun son maçına kadar bu virüs hep içimizde olmayı başaracaktı. Derken maçlar yavaş yavaş oynanmaya başladı ama bizim favoriler kötü başlamadılar mı! Çarşı yine karışacak desenize denilmeye başlamıştı. İyi başlayan sürpriz takımlar oldu. Tam onlar iyi görünürken biranda covid belası onları buldu ve tepe taklak olanlar oldu. Bu durum böyle mi sürecek, nasıl önlemler alınacak konuşulurken Akhisar müthiş ritm yakaladı, Konya yabancısız fırtına estiriyordu, Samsun sessiz ve derinden yukarılara tırmanıyordu. Sezonun ilk yarısı bitmesine doğru kimsenin beklemediği puan tablosu oluşmaya başlamış, acaba mı soruları gelmeye başlamıştı. Tam o sıralarda antrenör değişiklikleri, oyuncu transferleri peş peşe geldi. Maçlar ilerledikçe, haftalar hızlı bir şekilde geçildikçe bazı şeylerin yerine oturacağının sinyalleri veriliyordu tabi ama hiçbirşey o kadar kolay olmayacaktı. Derken ilk yarının son haftası yumurtadan sürpriz çıktı ve İstanbul Basket ilk galibiyetini ligin liderinden aldı. Bu mağlubiyet kötü gidişin başlangıcı oldu onlar için. İkinci yarı ile beraber tam borsa çubuğu gibi çıkanlar ve inenler yer değiştirmeye başlamıştı. Artık sloganı bile olan "yaparsa Hakan YAPAR" TBL’ye gelmiş, galibiyet serisi başlamış, yoksa yine aynı son mu olacak deniliyordu. 

Merkezefendi Belediyesi galibiyetleri peş peşe sıralıyordu. Ama Karadeniz inadı vardı birkere, Samsun asla kolay pes etmeyecekti. Üst sıralarda bunlar olurken düşme potası şekillenmişti bile. Sadece düşmek için gün sayıyorlardı. Ama play-off için öyle bir savaş vardı ki, sanırım en son 2. Dünya Savaşı'nda bu kadar mücadeleyi duymuşuzdur. Son ana kadar son maça kadar süreceği kesindi bu savaşın. Çıkanlar, inenler her maç sonunda, alınan sonuçlar doğrultusunda sürekli yer değiştiriyordu. Stres, baskı artmaya başlamıştı ama Denizli ivmeyi almıştı birkere. Önce Balıkesir’i saf dışı bıraktılar, sonrasında evlerinde kanının son damlasına kadar savaşan Samsun’u yenip şampiyonluk yolunu araladılar ve kupa için gün sayarken galibiyet sayılarıda 10,11,12.. diye devam ediyordu. Merkezefendi bunu yaparken Balıkesir ciddi bir düşüşe girdi, şampiyonluk kovalarken işler başka bir boyuta doğru gitti. Yalova ise covid durumundan çok fazla etkilenmeden çaktırmadan üst sıralara tırmanmaya başlamıştı bile. Dedim ya, sezon ortası bu takım play-off yapar, üst sıralarda yer alır dediklerimiz tel tel dökülmeye başladılar, şok üstüne şoklar yaşamaya başlamıştık. Mesela sezona kupa şampiyonu olarak fırtına gibi başlayan Sigortam play-off yarışının dışında kalıyordu. Düzce 4.'lüğe kadar çıktığı ligde inanılmaz düşüş yaşamış, ilk yarının en iyileri olan Akhisar-Bornova acaba mı dedirtmeye başlamıştı ki, içlerinden sadece Akhisar kurtardı. 

Şampiyon takım ve düşenler belli olmuş, play-off takımları da belli olmuştu ama sıralama son maç hatta son havadaki topla belli oldu. Manisa bütün sezon yakalanmadı, yakalanmadı son dönemeçte ve çok kötü bir zamanda hastalığa yakalandı. Sezonu ikinci bitirebilirler derken son maçta Balıkesir’e kaybederek play-off'a son potadan girmek durumunda kaldılar. Maçta Polat’ın soktuğu üçlük play-off haritasını belirleyen atış oldu. Belki play-off serileri bittiğinde Polat’ın üçlüğü üstünden çok kritikler yapılacaktır. O üçlük girse miydi, girmese miydi diye bence uzun süreler konuşılacak bir basket oldu. Balıkesir’de bu galibiyetle "ben daha bitmedim" mesajını verdi. Lig covidle başladı covidle bitti. İnşallah play-offta kimse yaşamaz ve sağlıklı şekilde maçlarını oynarlar. Çok keyifli ve rekabetçi bir lig izledik. İyisiyle-kötüsüyle, acısıyla-tatlısıyla bitti. Merkezefendi ekibi evden tvde kahve ile play-off'u seyrederken diğer takımlar kendilerini zorlu bir savaşın içinde bulacaklar. Takımların Allah yardımcısı olsun. Böyle bir sezonun ödülleride olmalı ve aşağıda sizler için bunu derledim. Bize bu denli seyri keyifli bir sezon yaşattıkları için emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım.

Yaparsa Kim Yapar Ödülü: Hakan YAPAR (Son 6 yıl 4 takım) Sosyal medyada çok döndüğü için yazmak istedim.
 
 
TBLDE SEZONUN EN’leri
Sezon Yerli MVP
Duşan Cantekin (Konyaspor Basket)
Sezon MVP
Horrace Spencer (Kocaeli BŞB Kağıtspor)
En Başarılı Takım
Merkezefendi BLD. Denizli Basket
En Başarılı Koç
Zafer Aktaş (Merkezefendi BLD. Denizli)
 
En Başarılı Genç Oyuncu
Enes Bayraktar (İstanbul Basket)
En Çok Gelişme Gösteren
Mert Ulutaş (Kocaeli BŞB Kağıtspor)
En İyi Savunmacı
Berkay Sinirlioğlu (Samsunspor)
En İyi Altıncı Adam
Mertcan Solkol (Mamak Belediyesi)

Yerli Altın Karma
Serkan Menteşe (Merkezefendi BLD. Denizli)
Doğukan Şanlı (Akhisar Bld Basketbol)
Oğulcan Baykan (Konyaspor Basket)
Emre Tanışan (BUDO Gemlik Basketbol)
Duşan Cantekin (Konyaspor Basket)
Yerli Gümüş Karma
Alihan Deniz Genç (Akhisar Bld Basketbol)
Özgür Şahin (Mamak Belediyesi)
Can Altıntığ (Kocaeli BŞB Kağıtspor)
Mustafa Baki Görür (Mamak Belediyesi)
Cenk Şekeroğlu (Sigortam.net)
 
Yabancı Altın Karma
Diante Watkıns (Mamak Belediyesi)
Lamont Jones (Semt77 Yalovaspor)
Keshun Sherrıll (Kocaeli BŞB Kağıtspor)
Dwight Coleby (Merkezefendi BLD. Denizli)
Horrace Spencer (Kocaeli BŞB Kağıtspor)
Savunma Takımı
Berkay Siniroğlu (Samsunspor)
Kerem Gülmez (Semt77 Yalovaspor)
Altan Erol (Merkezefendi BLD. Denizli)
Chris Harrıs (Finalspor)
Horrace Spencer (Kocaeli BŞB Kağıtspor)

Yorumlar Okunma: 2132