Final serisi ve düşündürdükleri (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Final serisi ve düşündürdükleri (İlker Yıldız)

11-05-21 18:24

2020-2021 Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi şampiyonluğuna, final serisindeki ilk üç maçı da kazanarak Galatasaray'a 3-0 üstünlük kuran Fenerbahçe Öznur Kablo ulaştı. Fenerbahçe Öznur Kablo, final serisindeki maçları sırasıyla; 73-66, 70-57 ve 71-56 gibi farklı skorlarla kazandı. Final oynayan her iki takımımızın da kadrolarını karşılaştırdığımızda Fenerbahçe Öznur Kablo'nun hem oyuncularının bireysel yetenekleri açısından hem de top paylaşımı açısından Galatasaray'a göre çok daha ağır bastığını gördük. Galatasaray ise final serisinin ilk ve ikinci maçında olduğu gibi hızlı oynayarak hem kendi oyuncu potansiyelini en iyi şekilde kullanma hem de rakibin kadro avantajını kullanmasını en aza indirme yoluna gitti. İlk maçta kısmen bu oyun tarzı maçın sonuna kadar Galatasaray'ı oyuna ortak etse de diğer maçlarda tam tersi olarak, birçok top kaybı ve sonucunda da potasında birçok fast break sayısı görmelerine sebep oldu.

Yerli Oyuncularımızın Çekingenliği!
Fenerbahçe Öznur Kablo'da ise yerli oyunculardan Olcay Çakır Turgut ve Tuğce Canitez'in boş pozisyonlarda şut atmaktan imtina etmeleri, gereksiz şut aldatmacası yapıp çembere gitmeyi tercih etmelerine anlam veremedim. O seviyedeki oyuncunun o pozisyonda şut atmaktan kaçması demek, sorumluluktan kaçması demektir. Bizim oyuncularımızın müsait pozisyonda atmadığı şutlardan daha zor ve daha uygun olmayan şutları Alina Iagupova çekinmeden atabiliyor. Alina Iagupova, final serisinde 25’te 7 ile %28 gibi düşük bir üçlük yüzdesiyle şut atmasına rağmen, yine de pozisyon geldiğinde şut atmaktan da çekinmiyor. Bu nedenle de Alina Iagupova üst seviye bir oyuncu oluyor. Galatasaray’ın oyun kurucusu Pelin Derya Bilgiç'in gerek korkusuzca içeri girişleri ve stop şutları, Asena Yalçın'ın agresifliği ve pozisyon geldiğinde şut atmaktan çekinmemesi yönünden birçok kez basketbolun doğrularını yaptıklarını görüyoruz. Bu da her iki oyun kurucumuzun basketbollarının bir hayli gelişme yönünde olduğunu gösteriyor. Yerli oyuncularımızın yabancı oyuncular karşısında kendilerine olan güvenlerini kaybettikleri müddetçe ve pozisyon geldiğinde sorumluluk almaktan çekindikleri ölçüde basketbolları da istenilen düzeye gelemeyecektir.

Fenerbahçe Öznur Kablo’nun Büyük Başarısı
Fenerbahçe Öznur Kablo, bu sezon çok önemli bir başarı da göstererek, normal sezon ve play-off'lar olmak üzere oynadığı 34 maçın tamamını kazanma başarısı gösterdi. Ayrıca Kadınlar Euroleague'de de bu sezon oynadığı 10 maçta sadece 3 mağlubiyet alarak, Sopron Basket (Macaristan)’i 64-58 yenerek üçüncü olma başarısı gösterdiler. Euroleague yarı finalinde kupanın yenilgisiz şampiyonu olan Rus temsilcisi UMMC Ekaterinburg karşısında çok iyi bir oyun ortaya koymalarına rağmen, 88-84 mağlup olmaktan kurtulamadılar. Salgın sürecinden dolayı maçların seyircisiz oynandığı sezonda Fenerbahçe Öznur Kablo, BSL ve Euroleague’de oynadığı toplam 44 maçın 41’ini kazanarak (%93,18) elde edilmesi zor bir başarıya imza attı. Galatasaray ise Türkiye Ligi'nde oynadığı 36 maçta 28 galibiyet ile ligi ikinci; Euroleague'de ise oynadığı 8 maçta 4 galibiyet ile çeyrek finale oynama başarısı gösterdi. 

Fenerbahçe Öznur Kablo ile Galatasaray arasında bu sezon 5’i KBSL, 2’si de Kadınlar Euroleague olmak üzere 7 maç oynandı. Bu 7 maçın sadece 1’ini Galatasaray kazanırken, 6’sını ise Fenerbahçe Öznur Kablo kazandı. Galatasaray’ın bu sezonki tek galibiyeti Euroleague’de 91-74 yenildikleri çeyrek final ilk maçının rövanşındaki 71-61’lik galibiyet oldu. Bu sezon hem istatistiklerde görüldüğü gibi hem de ortaya konan oyun olarak Fenerbahçe Öznur Kablo'nun büyük bir üstünlüğü vardı. Kadın basketbolumuz da kulüpler bazında hiç kuşkusuz sezonun sonuç anlamında en başarılı takımı Fenerbahçe Öznur Kablo’ydu. Başta İspanyol baş antrenör Victor Antonia Lapena Tortosa olmak üzere, idari ve teknik heyeti, oyuncuları ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Oyuncu İstatistiklerinde Büyük Düşüş!
Başarı kıstası olarak diğer kriterlere baktığımızda Fenerbahçe Öznur Kablo'da yerli oyuncularımızın özellikle Türkiye Ligi ve Euroleague'deki final serilerinde başta sayı alanında olmak üzere, diğer istatistik alanlarınsa takıma katkılarının çok düşük seviyede kaldığını görüyoruz. Ayrıca kadrosunda yakın bir süreçte ciddi katkılarda bulunacak yetenekli genç Türk oyuncu da bulunmuyor. Kadrosunda A Milli Takımımızın aday kadrosuna çağrılan devşirme oyuncu dışındaki Türk oyuncularımız olan Tuğçe Canıtez (31), Olcay Çakır Turgut (28) ve Sevgi Uzun (24)'un yanında rotasyona girebilen dördüncü bir oyuncu olmadı. Bu oyuncularımızın zorluk derecesi artan maçlarda adeta çembere bile bakmadıklarına da sıkça tanık olduk. Fenerbahçe Öznur Kablo'da bu sezonki anlayış gelecek sezonlarda da devam ederse; yabancı oyuncuların tamamen ön planda olduğu ve yerli oyuncularımızın ise zorluk derecesi artan maçlarda benchte beklediği ama sezon sonunda da namağlup şampiyon oldukları benzer senaryoları izleyeceği. Pekâlâ, kadın basketbolumuza ve A Milli Takımımıza kazanılan bu başarıların yansıması nasıl olacaktır? Değerli yöneticilerin, idari ve teknik heyetin bu konuyu da göz ardı etmemesi gerektiğini düşünüyorum.

A Milli Takımımızın aday kadrosuna çağrılan Fenerbahçe Öznur Kablo'daki oyuncularımızdan Tuğçe Canıtez’in KBSL final serisine gelene kadar 27:34 dakika ortalama sürede 10,33 sayı ortalaması ile oynarken, final serisindeki üç maçta ise 19:15 dakika ortalama sürede 3,67 sayı ortalamasıyla oynadığını görüyoruz. Oyun kurucu Olcay Çakır Turgut ise final serisinde 3,0 sayı ve 2,33 asist ortalamasıyla oynarken, final serisi öncesindeki istatistikleri 6,77 sayı ve 4,60 asistti.  Sevgi Uzun’un final serisinde hemen hemen hiç kullanılmadığını gördük ve sadece 5:02 dakikada 1,00 sayı ortalamasıyla oynadı (final serisi öncesi: 18:43 dakika ve 7,53 sayı). Yerli oyuncularımızın özellikle final serisinde gerek süre gerekse diğer istatistik alanlarında büyük bir düşüş yaşadığını görüyoruz.

Kadınlar Euroleague’de üçüncü olan temsilcimiz Fenerbahçe Öznur Kablo'da, 10 Euroleague maçında devşirme oyuncu Kiah Irene Stokes’un dışında süre alan yerli oyuncularımızın takım içerisindeki sürenin sadece %13,45’lik kısmında yer aldıklarını, sürenin geriye kalan %90’a yakınlık kısmında ise 9 yabancı oyuncunun olduğunu görüyoruz. 

Galatasaray'a gelince; açıkçası onlar final serisindeki ilk maç haricinde çok çabuk oyundan düştüler ve gerek skor gerekse de oyun anlamında erken düşüşler yaşadılar. Teknik heyetin seri boyunca Cansu Köksal ve Meltem Yıldızhan'dan yeterince yararlanmadığını da düşünmüyorum. Yabancı oyuncular birçok hata yaparken (özellikle de Anete Steinberga ve Epifaniya Yashey Prints) oyunda ısrarla kalmaya devam ettiler. Bir kez daha gördük ki maalesef Türk oyuncularımıza yabancı oyuncular kadar kredi tanınmıyor. Asena Yalçın gibi tecrübeli ve takıma enerji katan oyuncuya bile yeterli sabrın gösterilmediğine şahit olduk. Pelin Derya Bilgiç, bence serinin en başarılı yerli oyuncusuydu. Asena ve Pelin'in birlikte oynama süresi arttırılmış olsaydı, muhtemelen Pelin'den çok daha fazla verim alınabilirdi. Galatasaray'da teknik ekibin final serisinin üç maçında da 2002 doğumlu Sude Yılmaz'ı ilk 5 çıkarması hem ülke basketbolumuz için hem de takımlarımız için önemli mesajlar içeriyordu. Bu açıdan baş antrenör Efe Güven ve teknik ekibini tebrik ediyorum.

Galatasaray’ın Yerli Rotasyonu Güçlü Olacak
Gelecek sezon izlenmesi en keyifli olacak takımların başında kuşkusuz en başta Galatasaray geliyor. Final serisinin üç maçında da ilk 5 başlayan Sude Yılmaz (2002) ve Meltem Yıldızhan (1999) gibi iki önemli genç yeteneğe sahip olan Galatasaray'da, bu sezonu bu gençlerimiz için bir alışma dönemi olarak değerlendirebiliriz. Eminim ki gelecek sezon bu iki genç oyuncumuz da ortalama 20 dakika gibi ciddi süreler alacaklardır. Ayrıca Arifecan Vardar (2003) gibi kadın basketbolumuz adına gelecekte çok şeyler beklediğimiz genç oyuncunun da rotasyona gireceğini düşünüyorum. Bu genç oyuncularımız hem Galatasaray hem de ülke kadın basketbolumuz için önemli birer kazanım olacaklardır. Asena Yalçın ve Pelin Derya Bilgiç gibi tecrübeli oyuncuları da dahil ettiğimizde gelecek sezon Galatasaray'ın yerli oyuncu rotasyonu en iyi takım olacağı kesin gözüküyor. Bu sezon vasat performans gösteren yabancı oyuncular yerine daha üst seviyede yabancı oyuncular kadrolarına katabilirlerse, muhtemelen gelecek sezonki final serisi çok daha çekişmeli ve keyifli geçecektir.

Aşağıdaki tabloda devşirme oyuncular dışındaki A Milli Takım aday kadrosunda yer alan oyuncularımızın final serisi istatistikleri yer almakta. Ne kadar üzücü ki A Milli Takımımızın aday kadrosunda yer alan iki güzide kulübümüzün oyuncularının final serisindeki sayı ortalamaları sadece ve sadece 3,70 sayı. Özellikle Fenerbahçe Öznur Kablo'daki oyuncularımızın adeta yemin etmişçesine çembere bile bakmamaları çok daha üzücüydü. 

A Kadın Basketbol Milli Takımımızın baş antrenörü Sayın Ceyhun Yıldızoğlu'nun ve ekibinin Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde işi gerçekten de çok zor. İki devşirme oyuncumuz da dahil olmak üzere, maçlarda sayı yükünü çekecek oyuncu sayımız (Işıl ve Tilbe'nin sakatlıklarını da düşünürsek) bir elin parmakları kadar bile değil.

Umarım kulüp yöneticilerimiz, kulüplerinin şampiyonluğu kadar ülke basketboluna oyuncu yetişmesini de öncelikler arasına alırlar. Aksi taktirde TBF'nin önlemler alarak hem devşirme oyuncu statüsünde hem de yabancı oyuncu kuralında bir düzenlemeye gitmesi gerekecek. Türk basketbolunu düşünen kulüp sayısı maalesef çok az, olanların da kıymetini bilmiyoruz.

 

HERBALİFE NUTRİTİON KADINLAR BASKETBOL SÜPER LİGİ FİNAL SERİSİNDEKİ
A KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN ADAY KADROSUNDA YER ALAN OYUNCULARIN İSTATİSTİKLERİ
(DEVŞİRME OYUNCULAR DAHİL EDİLMEMİŞTİR)
S
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
KULÜBÜ
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
1
Tuğçe Canıtez
10.11.1990
188
Fenerbahçe Öznur Kablo
1. maç
00:10:15
0
0
0
0
2
0
0
1
0
1
0
2. maç
00:25:24
6
0
1
1
2
0
2
3
3
9
8
3. maç
00:22:07
5
5
2
7
0
0
1
0
2
6
9
2
Pelin Derya Bilgiç
15.07.1994
173
Galatasaray
1. maç
00:34:10
10
4
1
5
7
0
1
5
3
-8
14
2. maç
00:38:31
13
1
0
1
3
0
2
3
3
-11
7
3. maç
00:31:02
9
3
1
4
3
0
1
4
4
-16
7
3
Asena Yalçın
4.04.1991
166
Galatasaray
1. maç
00:15:58
5
0
0
0
1
0
0
0
0
-8
2
2. maç
00:16:36
3
0
1
1
1
1
0
0
0
-6
2
3. maç
00:12:41
2
0
0
0
2
0
1
0
0
0
4
4
Olcay Çakır Turgut
13.07.1993
182
Fenerbahçe Öznur Kablo
1. maç
00:27:57
2
3
0
3
1
0
2
1
4
7
2
2. maç
00:27:17
7
1
1
2
3
0
0
1
2
15
7
3. maç
00:23:37
0
1
0
1
3
0
2
2
2
3
1
5
Sevgi Uzun
25.11.1997
175
Fenerbahçe Öznur Kablo
1. maç
00:12:03
3
1
0
1
2
0
0
0
1
0
4
2. maç
00:03:03
0
0
0
0
0
0
0
1
1
-6
-2
3. maç
00:00:00
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
6
Meltem Yıldızhan
5.08.1999
188
Galatasaray
1. maç
00:23:12
0
5
1
6
0
0
1
1
2
3
6
2. maç
00:02:11
0
1
0
1
0
0
0
0
1
-2
0
3. maç
00:09:08
3
0
0
0
0
0
0
0
1
-4
3
7
Sude Yılmaz
15.03.2002
182
Galatasaray
1. maç
00:09:21
2
0
0
0
0
0
1
1
2
-10
2
2. maç
00:17:23
2
1
1
2
0
0
0
0
3
0
3
3. maç
00:15:31
2
4
0
4
0
0
0
0
2
-2
3
FİNAL SERİSİ
ORTALAMALAR
25,68
YAŞ
179,14
cm
-
20
6:17:27
74
30
9
39
30
1
14
23
36
-29
82
00:18:52
3,70
1,50
0,45
1,95
1,50
0,05
0,70
1,15
1,80
-1,45
4,10

Yorumlar Okunma: 2886