Tartışılmaya değer bir konu - BasketFaul.com

Tartışılmaya değer bir konu

11-05-21 09:13
Geçen sezon pandemi nedeniyle NBA'de normal sezon tamamlanamamış, aylar sonra play off'lara kalma şansı bulunanlar Orlando'da fanusa sokulmuş ve play in sistemi de eklenerek sezon bitirilmişti. NBA Yönetimi 82 maçtan, 72 maça düşürülen bu sezonda da play in uygulamasına devam etti.

Los Angeles Lakers'ın yedinci sıraya gerilemesinden sonra, LeBron James "Bu b**u bulan kovulmalı" demiş olsa da bu sistemin lige heyecan kattığı ve her konferansta 12-13 takımın mücadelesini son ana kadar sürdürdüğü bir gerçek. 

Geçmiş sezonlarda ilk 8'e girme şansını yitiren takımlar draftlarda ön sıraları kapabilmek için bilerek, isteyerek yenilirken, şimdi play off şansını sürdürdüğü için kazanmak için oynuyor.

Sistem şöyle...
* Normal sezon sona erdiğinde yedinci ve sekizinci arasında yedincinin sahasında bir maç oynanır, kazanan play off'lara kalır, kaybeden beklemeye geçer.
* Dokuzuncu ve onuncu sıradaki takımlar arasında dokuzuncunun sahasında bir maç oynanır, kazanan takım 7-8 arasında kaybedenle eşleşir.
- Bu iki takım arasındaki 2 maçlık seride yukarıdan gelen takım 1 galibiyet alırsa turu geçer. Aşağıdan gelen takımın play off'lara kalması ise iki maç kazanmasına bağlı.

Bazı sakıncalarına rağmen bu sistemin BSL ve TBL'de uygulanması da tartışılmaya değer bir konu. 

Play off şansını kaybeden takımların sezon sonunu angarya gibi gördüklerine, paradan tasarruf etmek için yabancıların sözleşmelerini erken feshedip kalan maçları kaybetmeyi göze aldıklarına ve böylece diğer takımların kaderiyle oynadıklarına çokça şahit olduk. Play in uygulamasıyla ilk 8'e giremeyen ama en kötü ihtimalle 10. sıra için şansı bulunan takımlar son haftaya kadar oyunda kalacak ve kazanmak için oynayacaktır.

Buna karşın ligi yedinci ve sekizinci sırada bitiren takımlar, play off için yeniden oynamak zorunda kalacakları için sızlanabilirler. Ayrıca sezon bir hafta kadar uzayacaktır.

Tartışılmaya değer bir konu... 

Yorumlar Okunma: 1815