Galatasaray - Nesibe Aydın serisi (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Galatasaray - Nesibe Aydın serisi (Hayri Pekergin)

03-05-21 16:54

Kadın basketbolunda sezonun sonuna geldik. 


TBF’nin her fırsatta fikstürü sıkıştırma stratejisi, Galatasaray takımında yaşanan Covid 19 vakalarının zorunlu kıldığı ertelemeler nedeni ile istenilen sonucu vermedi. 

TBF KBSL fikstürünü sezon içinde her fırsatta sıkıştırarak Haziran ayındaki Euro 2021 öncesinde Kadın Basketbol Milli Takımına daha çok çalışma süresi sağlamayı planlıyordu.  

Herbalife Nutrition KBSL’de play-off yarı final serilerinin ikincisi olan Galatasaray Nesibe Aydın eşleşmesinde son gülen beşinci ve son maçı 70-58 kazanan Galatasaray oldu. 

Galatasaray Herbalife Nutrition KBSL’de son maçını 7 Nisan tarihinde oynayan Fenerbahçe Öznur Kablo ile karşılaşacak. 

Fenerbahçe Öznur Kablo 16-18 Nisan tarihleri arasında oynadığı Euroleague Women Final Four maçlarından bu yana Galatasaray – Nesibe Aydın serisini bekliyor. 

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi olan TKBL’de ise haftalar önce matematiksel olarak şampiyonluğunu ilan eden Bursa Büyükşehir Belediyesi bu başarısını resmileştirirken KBSL’ye yükselecek diğer takımı ortaya çıkaracak play-off eşleşmeleri belli oldu. 


Galatasaray Nesibe Aydın serisi son maça 2-2 eşitlikle gelmişti. 

Galatasaray’ın sezon sonunda etkisini büyük ölçüde hissettiği, adım adım tüm takım kadrosunu etkileyen Covid-19 vakaları ardından, serinin ilk maçını Nesibe Aydın deplasmanda 71-68 kazandı. 

Galatasaray skorer Prince ve pivot Russell’ın yokluğunda oynanan bu maçta, coach Efe Güven’i de maçın ilk çeyreğinde iki TF sonucu diskalifiye olarak kaybetti.   

Açıkçası takımların üzerinde farklı formalar olsa Nesibe Aydın lehine 20-25 sayı farkla bitebilecek bir maçtı. 

Bununla birlikte KBSL’ye yükseldiği ilk sezonda örneği az görülen bir istikrar ve başarı yakalayarak sezonu 3. sırada bitiren Ankara ekibi de yerli rotasyonunda uzun süren bu yana forma giyemeyen Harika Eldaş ve Tuğba Oral’ın yoklukları kadar maçlara verilen aranın getirdiği ritim kaybından olumsuz etkilenmişti. 

İstanbul’da oynanan ikinci maça iyi başlayan Nesibe Aydın olsa da ev sahibi avantajını bu maçta arkasına alan Galatasaray, Prince ve Russell’ın da takıma katılmasıyla maçın sonunda kontrolü ele alarak kazanan taraf oldu. 
  
Galatasaray tarafında yerli rotasyonda sezon sonunda ayakta kalan isim olan Pelin Bilgiç, yabancı rotasyonda ise sezon başından bu yana takımın en önemli parçası haline gelen Steinberga ve Hollingsworth en ön plandaki oyunculardı. 

Nesibe Aydın takımında ise bu sezon ortaya konan başarıda büyük payı olan Peddy – Syntsina – Hebard üçlüsünün yanında özellikle serinin ikinci maçında sorumluluk alan forvet Büşra Akgün ön plandaydı.    

Seriyi Ankara’ya taşıyan üçüncü maçta Galatasaray, 30 sayı ile oynayan Steinberga ve Pelin Bilgiç’in etkili oyunu ile 81-73 kazanan taraf oldu. 

Bu maçın son çeyreğinde rakibine 24-7 üstünlük kuran sarı kırmızılılar olunca serinin Ankara’da oynanan dördüncü karşılaşma sonunda Galatasaray lehine bitmesi beklentisi oluşmuştu. 

Oysa gerçekleşme farklı oldu. 

Yabancı rotasyonundaki istikrarlı isimlerin yanına bu maçın genelinde guard Merve Uygül’ün skor katkısı ve adeta tüm sezon bu maçın 4. çeyreğinin gelmesini bekleyen Hülya Çoklar Asarcıklı ve Peddy’nin son on dakikadaki etkisi Nesibe Aydın’a 19-10 4.çeyrek başarısıyla 68-58 skorlu galibiyet getirdi. 

Serinin geride kalan dört maçı analiz edildiği zaman kazananın her seferinde 4. Çeyrek performanslarıyla belirlendiği görülüyordu. 

Serinin son maçında ise takım olarak ritmini giderek bulan Galatasaray ilk yarıda elde ettiği üstünlüğü ikinci yarıda koruyarak kazanıp finale yükselen takım oldu. 

Nesibe Aydın 3. çeyreğin ortalarından itibaren gelen yenilgiyi hissederek kalan son enerjisi ile savunmayı sertleştirse de 3. çeyreği Steinberga, Pelin Bilgiç, Hollingsworth ve Prince’in ritmini arttırmasıyla önde bitiren sarı kırmızılılar rakibin fazla yaklaşmasına izin vermedi. 

Bu kritik maçta Galatasaray’ın kilit oyuncusu bir kez daha 23 sayı ve oyunun tüm yönlerinde pozitif etki üreten Steinberga olurken dört sarı kırmızılı oyuncunun iki rakamlı skora ulaşması hastalık etkilerinin geride kalmaya başladığının göstergesiydi. 

Nesibe Aydın takımında Hebard, Syntsina ve yorgunluğa rağmen triple double başarısına çok yaklaşan oyun kurucu Peddy’e katkı ikinci yarıdaki oyunu ile 4. yabancı Simon’dan geldi.   
 
Galatasaray’ın buraları oynamaya daha alışkın ve sayıca rakipten üstün olan yerli rotasyonu, Sude Yılmaz örneğinde olduğu gibi skorda olmasa da savunmaya katkı yaparak beşinci maçın önemli bir faktörü olmayı başardı.   

Nesibe Aydın takımı normal sezonda olduğu gibi play-off’lara da daralan yerli rotasyonuna rağmen heyecan ve çekişme getiren takım oldu. 

Bu anlamda sezon performansı olarak Erman Okerman ve ekibini, Herbalife Nutrition KBSL’deki ilk sezonunda kendilerine çalışma ortamı hazırlayan Nesibe Aydın yönetimini kutlamak gerekiyor. 

Galatasaray’ın bu serinin beş karşılaşmasında giderek yükselen bireysel ve takım oyunu çizgisi olsa da ortaya konan performans final serisinde Fenerbahçe Öznur Kablo karşısında galibiyet almak için yeterli görünmüyor.  

Bununla birlikte ülke sporunun son 115, kadın basketbolunun ise son 30 yılına damga vuran iki ezeli rakibin, yalnız basketbol değil her spor dalındaki mücadelelerinin özel odaklanmalara, büyük çekişmelere sahne olduğu bir gerçek. 

Umarım ve dilerim ki Fenerbahçe Öznur Kablo – Galatasaray final serisi ortaya koyacağı kalite, çekişme ve heyecanla basketbolseverlerin beklentilerine cevap versin ve kan kaybeden kadın basketbolu ve KBSL için yeni kıvılcımlar oluştursun.  

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 3513