Efes Yine Seri Verdi, Her Şey Son Maça Kaldı... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Efes Yine Seri Verdi, Her Şey Son Maça Kaldı... (Doruk Sözen)

29-04-21 21:18

İSTATİSTİK: 

Euroleague playoff 4. Maçında Real sahasında Efes’i 82-76 mağlup ederek seriye denge getirdi. Aynı 3. maça benzer bir şekilde son dakikalarda buldukları bir seriyle kazanan Real kolay teslim olmadı. İkinci periyotta üstünlüğü ele geçirdikten sonra Larkin ve Beaubois’in hücumu sürüklediği, savunmada ise herkesin karakter koyduğu üstün olduğumuz bir maçı son 7 dakikada hiç saha içi isabeti bulamayınca ellerimizle rakibe teslim ettik. Real’in bu dakikalarda genelde Garuba’yı kısaların üzerine vermesi ve köşelerden getirdiği yardımla özellikle Larkin’in drivelarını engellemesi bizi kitleyen unsur oldu. 
 
İstatistiklere gelecek olursak ilk göze çarpan ribaunt ve asistlerdeki Real üstünlüğü oluyor. (Real: 33 ribaunt, 25 asist, Efes: 23 ribaunt, 17 asist) Ayrıca Efes sezon boyunca kazandığı maçlarla kaybettiği maçlar arasında şut yüzdesi en çok değişen takımlardan birisiydi. İkinci yarı boyunca 2/9 ile üçlük attı Efes. Fakat bunların hiçbirisi mağlubiyeti açıklamıyor. O kadar anormal bir 7 dakika oynandı ki, orada olanları bütün maçtan ayrı değerlendirmek gerekiyor.  
 
Real Madrid maça tamamını Carrol’un kaydettiği 8-0’lık bir seriyle başladı. Basit top kayıpları (5) ve düşük enerjili savunmanın devam etmesi farkın daha da açılmasına sebep olurken ilk 4 dakikada Efes sadece 2 şut kullanabilmişti. Temsilcimizin ilk sayıları tam 5dakika 43 saniye sonra Simon’un üçlüğüyle geldi. (17-3) Efes çemberi savunamama problemini Dunston ve Singleton’un oyuna girmesiyle çözdükten sonra, sırayla skorerlerimizin devreye girmesiyle 11-0’lık başka bir seriyle de biz cevap vermis olduk. İlk çeyrek 19-13 ev sahibinin üstünlüğüyle sona erdi. İki takımın da bolca top kaybı yaptığı (Efes:7, Real:6) ilk 6 dakika Real’in, kalan bölümün de Efes’in kontrolünde oynandığı bir periyot izledik. 
 
İkinci çeyreğin hemen başında sol forvetten gelen iki üçlükle 17-0’la başlayan rakibi, 19-19’da yakalamış olduk. Efes dış atışlarda isabetleri bulmaya başladıkça, Real’in savunma düzeni bozuluyor ve kısaların karar vermesi çok daha kolaylaşıyordu. Ev sahibi Rudy’nin el üstü üçlükleriyle bu dakikalarda oyuna tutundu. Fakat ona rağmen 4/4 3FG ile başlayan Beaubois liderliğinde Efes farkı beş buçuk dakika içerisinde 8’e kadar çıkardı. Pas kanallarına yapılan baskı rakibin bütün düzenini bozuyor, hal böyle olunca Real hep istemediği şutlarla hücumları sonlandırmak zorunda kaldı. Rakibinin çözülmesiyle temsilcimiz iyice yıldızlarının birebirlerine güvenmeye başladı ve üçlükleri hanesine yazdırmaya devam etti. 47-36 ilk yarıyı önde kapatan taraf Efes oldu. 10/15 3FG gibi inanılması zor bir yüzdeyle şut atması ve ikinci periyotta top kayıplarını da minimize etmesi (2) geri dönüşün ana faktörleri oldu. Real’in ise doğru şutu seçmekte ne kadar zorlandığı şut yüzdelerine bakarak da anlaşılabilirdi. (7/16 2FG, 6/15 3FG) Beaubois 19 sayı (5/5 3FG), 3 asistle ilk yarının tartışmasız yıldızıydı.    
 
Üçüncü çeyreğe Efes daha fazla çembere atak ederek başladı. Aslında bu hamlelerden istediğimiz basit sayıları çıkarsak da Carrol’ın tekrar ritmini bulması ve ona Garuba’nın bir kaç savunma hamlesi ve topsuz koşuları sonrası boş sayılarıyla destek vermesi farkı 4’e kadar düşürdü. Mola dönüşü imdada yetişen yine Beaubois oldu. Savunmada da tekrar teması arttırmamız, özellikle toplu oyuncunun etrafı kalabalık tutarak hataya zorlamamız meyvelerini diğer potada veriyordu. Ayrıca yardım getirilmeden savunulan pozisyonların hepsinde de eşleşmeden üstün çıkan taraf Efes’li oyuncular idi. Real asansör aksiyonlarının sayısını arrtırdığı dakikalarda farkı eritmek için daha fazla üçlük kullanmaya başladı. Bu girişim son 2 dakikaya 2 üçlük sıkıştırırken üçüncü periyotu 66-57 temsilcimiz önde kapattı. Son 3 dakikada Efes hiç sayı kaydedemedi. 
 
Maç boyunca Efes kısalarını hep kenarlara yönlendiren ve boyalı alana tepeden girmelerine izin vermeyen Real’i, istediklerini yaparak cezalandırmaya başladık son çeyrekte. Başrolde de beklenildiği üzere Larkin vardı. Fakat ikili oyunlarda Garuba’nın uzun devrilmelerinde yaşadığıımız sıkıntılar, diğer potada topun hiç pas yapılmadan çembere yollandığı isabetsiz atışlarla birleşince koç Ergin Ataman molayı aldı. DÖnüşte üst üste pozisyonlarda Rudy’nin tuttuğu oyuncu şutu kullanırken uygun atışlar kaçınca fark 4’e kadar indi. Real alan savunması yapıp Garuba’yı kısa savunması için yayın dışına konumlandırdığı pozisyonlarda fark yaratıyordu. Yardımı uzak köşeden getirip boyalı alanı kalabalık tutan rakibine karşı üst üste yaptığı top kayıplarının da etkisiyle çözüm üretmekte zorlanıyordu Efes. (73-71, 2.07 kala skor Efes lehine) Abalde topsuz perdeleme sonrası ufak bir anlaşmazlık sonucu bomboş kalınca üçlüğü yolladı ve çok uzun bir aradan sonra takımını öne geçirdi. Son 30 saniyeye girilmeden birer kere çizgiye giden iki takımda Lull hata yapmazken, Micic ½ ile attı. Maç topunu ise Larkin kendi kullanmayı tercih etti, Lull ile birebir oynadı ve çok zor bir şut deneyip isabeti bulamadı. Son 7 dakikanın skoru 19-2 ev sahibi lehineydi. Son 12 saniyeye girilirken Lull çizgiden hata yapmayarak farkı iki topa çıkardı. Maçı da 82-76 Real Madrid kazandı. 
 
Öne Çıkanlar:
 
Efes:
Larkin: 22 sayı, 8 asist, Beaubois: 23 sayı
 
Real Madrid: 
Garuba: 24 sayı, 12 ribaunt, Carrol: 20 sayı, Lull: 8 sayı, 8 asist, Abalde: 7 sayı, 6 asist           
 
 
 
 

Yorumlar Okunma: 2289