Efes'in rakibi Efes - BasketFaul.com

Efes'in rakibi Efes

28-04-21 10:22
Play-off'lar denince akıllara en rekabetçi basketbol gelir ancak Anadolu Efes-Real Madrid serisi fazlaca tek taraflı oynanıyordu. Ben de bundan duyduğum rahatsızlığı belirtmiş, Anadolu Efes'in Final Four'a zorluk derecesi daha yüksek maçlar sonunda gitmesinin yararları mealinde bir şeyler karalamıştım.

İstanbul'daki iki maç Anadolu Efes için çok kolay geçmişti. Neredeyse Efes'in eleştirilecek hiçbir yönünü görememiştik ancak karşısında çok yumuşak bir rakip vardı.

Madrid'deki maçın ilk 35 dakikasında Real Madrid daha da kötüydü. O kadar kötüydü ki Efes, birçok oyuncusunun hiçbir şekilde devreye girememesine karşın 2 oyuncuyla maçı çift haneli farklarla önde götürdü. Taaa ki, Sergio Llull'un alev alıp, Real'in 16-0'lık seri yakalamasına karşın...

Durum 2-1 oldu ve Efes'te oyuncular fazla rahat oynadıkları maçta başlarına gelebilecek olanları gördü. Bu tür güç farkı olan maçlardan önce stafftakiler oyuncuların konsantrasyonundan fazla emin olamadıkları için tedirgindir ama bunu oyunculara aktarmak her zaman kolay olmaz. Şimdi Efesli oyuncular pabucun pahalı olduğunu gördü. Büyük olasılıkla dördüncü maçta rakibe çok daha fazla saygı duyarak, her topun değerini daha fazla düşünerek oynayacak ve umuyoruz ki en sert oyunlarıyla güç farkını ortaya koyacaklardır. Final Four'a gittiklerinde de play off serisinin üçüncü maçı akıllarının bir köşesinde duracak ve onları uyaracaktır.

Şurası muhakkak ki Anadolu Efes geçen sezon yarım kalan sezonda gösterildiğine göre bu defa daha da favori. Play-off'lardaki takımlardan hiçbiri form düzeyleri itibariyle Efes'e rakip olabilecek görüntüde değil. Yani Efes'in tek rakibi kendisi... Efes, Efes gibi oynarsa Köln'den şampiyon olarak döner... 
 
Sertaç Şanlı'ya: Son maçta neredeyse bütün faullerini rakip kısaların penetrelerinde kenara kayarken meydana gelen küçük temaslarla aldın. Savunmanın tam karşısına geçememişsen, hareketine devam etmek yerine, hareketini kesip faul almaman bazen daha önemli. Formdasın ve aynı tarz faullerle sürenin azalmaması lazım.

* * *

Euroleague'de play-off'lar en geç 4 Mayıs'ta sona erecek... Köln'de 28 Mayıs'ta başlayacak Final Four'dan tam 24 gün önce... 

Durum böyleyken play-off'lar sırasında pandemi nedeniyle eksikleri olan takımların maçlarının ertelenmemesi kararının mantığını anlayabilmek mümkün değil. Normal sezonda ertelemeler yapılırken, play-off'larda bu kadar katı davranmanın mantığını anlayabilmek mümkün değil. Takvim sıkışıklığı olmadığı da aradaki 24 günlük aradan anlaşılıyor.

Fenerbahçe, Jan Vesely'nin yokluğuna rağmen daha geniş bir rotasyonla sahaya çıkmış olsa, Moskova'daki ilk maçtan galibiyet çıkararak İstanbul'a saha avantajı ile dönebilirdi.

0-2'den seriyi çevirmek elbette kolay değil ama Fenerbahçe'nin ilk iki maçta verdiği savaş umutlarımızı canlı tutuyor. İstanbul'daki iki maçı kazanan Fenerbahçe, Moskova'daki karar gününe en az rakibi kadar şanslı çıkar... Yeter ki işin içine başka eller girmesin... 

Yorumlar Okunma: 1885