Kızlar BGL 3. Etap notları (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kızlar BGL 3. Etap notları (Hayri Pekergin)

25-04-21 18:23

Kızlar BGL 3. etap 7,8,9 hafta maçları geçtiğimiz hafta içinde sonuçlandı.

Önceki haftalarda sürekli forma giymiş ve takımlarında ön planda olan bazı oyuncular farklı nedenlerle bu etaba katılamasa da tüm takımlar eksiksiz olarak sahaya çıktı.

Bir yenilgi ve bir maç eksiği ile puan sıralamasında lider olan Fenerbahçe, Çankaya Üniversitesi ve Emlak Konut oynadıkları üç maçı da kazanarak bu etabın en başarılı takımları oldu.

2.Etaba katılamayan takımların ertelenen maçları tamamlandığında Kızlar BGL Liginde kesin sıralama ve ilk 8 takımın yer alacağı play-off'un eşleşmeleri belirlenecek.

3.Etapta izlediğimiz maçlar, bu maçlarda geçmiş performanslara kıyasla yaşanan hem takım, hem bireysel plandaki iniş ve çıkışlar, içinde bulunduğumuz olağanüstü salgın hastalık koşullarının Kızlar BGL Ligini tıpkı Turkish Airlines Euroleague ya da ING Basketbol Süper Liginde olduğu gibi büyük ölçüde etkilediğini ortaya koyuyor.

Bu lige katılan, idmanlarda yer alarak "yarışmacı basketbolun" içinde olan oyuncuların kaçırdıkları maçları kayıp değil, katıldıkları antrenmanları ve sahaya çıktıkları maçları kazanç olarak görmeleri gerektiği düşüncesindeyim.

3.Etap ve daha önceki haftalarda alınan sonuçlar ya da takım ve bireysel anlamda beklentilerin üzerinde gerçekleşen performanslar, erteleme ve play-off maçlarının hepsi olmasa da bir bölümünün sürprizlere açık olduğunu ve çekişmeli mücadeleler izleneceğini ortaya koyuyor.


Kızlar BGL Liginde şu ana kadar oynanan maçlar sonunda lider konumda olan F.Bahçe 3.etapta oynadığı 3 maçı da rakipleri 40'lı sayılarda tutarak kazandı.

Sarı lacivertliler İstanbul Üniversitesini 71-47, Çukurova Basket'i 72-41 ve Beşiktaş'ı 68-43 mağlup ederek sürprize izin vermedi ve farklı skorlarla kazandı.

Maçlarda geniş rotasyonla, çok süre alan oyuncularını koruyarak oynatan F.Bahçe'de 2002 doğumlu power forvet Banu Şimşek, Elif İstanbulluoğlu, Selen İrem Baş, Ayşe Yılmaz ve İrem Erdik daha ön planda yer alan isimler oldu. 

Geri dönüş sezonu içindeki Çağla Karatekin deneyimi ve takım kimyasına katkısı ile skor performansının üzerinde bir etkiyle oynarken kenardan gelen oyuncuların hemen tümünün farklı maçlarda sayı katkısı yapması sarı lacivertliler için olumlu bir not olarak yansıdı.

Basketbolda farklı skorlara sahne olan maçlar rotasyondaki isimlere ritim kazanma imkanı sağlarken çok süre alan oyunculara da bireysel gelişim alanlarına odaklanma fırsatları getiriyor. 

Buna örnek olarak Banu Şimşek'in Beşiktaş maçında bulduğu üç 3 sayı isabetini gösterebiliriz. Çok yönlülük adına önemli bir silah olan uzak mesafeli şutlarda bu maçta başarılı olan oyuncu bacaklarını çabuklaştırma, dikey sıçrama ve topsuz "cut" oyunlarını geliştirdiği zaman bir sonraki seviye için daha hazır konuma gelecek.

Fenerbahçe'nin play-off öncesinde hedefinin, rotasyondan sert maçlarda oyunun her iki yönünde etki üretebilecek isimleri netleştirmek olabileceği görülüyor.

******

Önceki haftalarda takımın ön plandaki isimleri olan Melisa Eroğlu, Simge Tokmak ve Arifecan Vardar'ın forma giymediği G.Saray'da kadrodaki diğer oyuncular için sorumluluk alma anlamında önemli fırsatlar vardı.

Etabın ilk maçında yeni bir kimya yaratma zorluğu ÇBK önünde zorlu bir sınavı beraberinde getirse de G.Saray bu maçı sonlarda kontrole alarak 65-61 kazandı. 

Beşiktaş önünde kolaylıkla 64-48 kazanan sarı kırmızılılar, Çankaya Üniversitesi önünde 46-67 kaybederken kadroda olmayan oyuncuların eksikliğini önemli ölçüde hissetti.

2003 Doğumlu Berna Şahin bu sezon oyun kurucu pozisyonunu da içine alan genişletilmiş görev tanımına bu etapta lider skorer etiketi de ekledi. Skor katkısı kadar, maç başına yaptığı ortalama 5 asist ve ribauntlara olan katkısının, Berna Şahin için olumlu notlar olarak değerlendirilmesi gerekiyor. 

Sarı kırmızılılarda deneyimli Beyza Muriç'in zor geçen ÇBK ve diğer maçlarda çok yönlü katkısı sürpriz değil. G.Saray'da giderek takımına alışan Ekin Taciroğlu ribaunt ve skor katkısıyla etkisini arttırdı. 

Ritmini yakaladığı zaman kolaylıkla 20 sayı bandına ulaşabilen Berra Gülen ve her seferinde savunmayı güçlendiren etkisiyle Gamze Kiraz sarı kırmızılılarda ön plandaki diğer isimler oldu.

G.Saray play-off öncesinde rolleri belirginleşen 7 kişilik çekirdek yapıya rotasyondan 1-2 yeni isim ekleyebilir ve top paylaşımı ile şut seçimlerindeki gelişimi sürdürürse BGL şampiyonluğu için şansını arttırabilir.

******

BOTAŞ 3.etapta Hatay BŞB önünde 71-43 skorla farklı kazanırken Emlak Konut maçının son saniyelerine önde girmesine rağmen sahadan 52-53 yenilgi ile ayrıldı. 

Kırmızı beyazlılar basketbolun "iyi takım kötü günde de kazanır" mottosunu İstanbul Üniversitesi maçında hayata geçirince zorlu geçen bu mücadeleyi 51-48 galip bitirdi.

Önceki etaplara göre belirgin şekilde durgun oynayan BOTAŞ'ta hücum sistemine eklenen yeni opsiyonların hem başlayan beş hem kenardan gelenler adına beklenen verimi sağlamaması, başa baş maçlarda atılan sayı miktarını aşağıya çekti. 

Ankara ekibinin son iki maçta ürettiği 52 ve 51 sayıyı bu pencereden değerlendirmesi doğru olur. Bu iki maçta benchten gelen skor katkısının da çok sınırlı olması önemli bir faktördü. 

BOTAŞ'ta Burcu Büyükayan ve Zeyno Işıl Şeren yine takımı sürükleyen isimler olurken kritik İÜ maçında Ada Naz Çorum'un sonuçta etkili 14 sayılık katkısı, Ceylin Altunpa'nın mücadeleci karakteri ile skor ve özellikle ribaunt başarısı, Vera Günaydın'ın savunma gayreti belirleyici oldu. 

Kırmızı beyazlılarda hücumda önceki etaplarda alışılan ritminde olmasa da Deniz Torğut alınan galibiyetlerde önemli pay sahibi oldu. Gelecek sezonlarda çok daha ön planda olmasını sağlayacak özellikleri olan bu isim, İÜ önündeki kontrollü oynayarak oyununu mental olarak olgunlaştırdığını ortaya koydu.

BOTAŞ takımı hücumda içeri gömülen rakiplerin işini kolaylaştırmayan "güncellemeleri" yapar, önceki etaplardaki ritmini tekrar bulup kenardan gelen isimlerden maç kazanma matematiği için gerekli skor katkısını arttırırsa, play-off için en önemli adaylardan biri olmayı sürdürecek.


3.Etabı üç galibiyetle bitiren Çankaya Üniversitesi Beşiktaş'ı 54-32, Kayseri Basketbol'u 88-37 ve ligin önemli maçlarından birinde Galatasaray'ı 67-46 mağlup etti. 

Üç karşılaşmada potasında yalnızca 115 sayı gören sarı siyahlılar bu maçlarda geniş rotasyon ile oynadı ve kenardan gelen isimlerden oyunun iki yönünde de katkı aldı. 

Önemli G.Saray maçında dönüş sezonunda giderek ritmini bulan Işık Su Güven, şut seçimleri olgunlaştıkça asist başarısı yükselen Mariya Taşer ve skor katkısını yüksek isabet oranıyla daha değerli kılan Aleyna Cengizhan iki haneli skor üreten oyuncular oldu. 

Çankaya Üniversitesinde oyun kurucu Elif Pergel 9 sayı, 4 ribaunt, 3 asist ve 3 top çalma ile etki üretti. Elif Dila Bayrak çok yönlü katkısı, kenardan her zaman odaklı gelen Asya Ülker ve deneyimi ile pas trafiğine olumlu katkı yapan Eda Aktaş faktör olan diğer isimlerdi.

Sarı siyahlılar 3.etabın genelinde önceki etaplara göre oyunun her iki yönünde daha organize ve verimli oyun sergiledi. Kenardan gelen isimlerden Asya Ülker, Meryem Akansu, Eda Aktaş daha ön planda olurken rotasyonun genelinde artan katkı, play-off öncesinde sarı siyahlılar için olumlu bir gösterge oluşturdu.

Çankaya Üniversitesinin play-off başarısı için rotasyondan gelen katkının devam etmesi,potaya gidebilen isimlerden Işık Su Güven'in penetrelerde asist sayısını arttırması önem taşıyor. G.Saray maçında toplam 20 asisti getiren top paylaşımının Çankaya Üniversitesi adına çok olumlu olduğu söylenebilir.

Takımın ve BGL Kızlar Liginin en önemli pivotlarından olan Aleyna Cengizhan'ın skor dışında farklı maçlarda farklı özelliklerini ön plana çıkarabildiği görülüyor. 2002 Doğumlu oyuncu bazı maçlarda asist, diğerlerinde hücum ribauntlarında ön planda olabiliyor. Aleyna Cengizhan play-off’larda bu değerli etkileri aynı anda sahaya yansıtabilirse takımı için çok daha güçlü bir çekim merkezi yaratacak.    


Emlak Konut açısından son 35 saniyede 5 sayı geriden gelerek kazanılan BOTAŞ galibiyeti play-off öncesi oldukça pozitif etki yarattı. 

Bu maç ile ritmini bulduğunda play-off için iddialı olacağını ortaya koyan Emlak Konut takımında şutlarına verdiği önemle penetrelerini daha verimli yapabilen Berfin Sertoğlu, şut seçim başarısıyla verimli oynayan Eda Balkan, pota altında kapatıcılığı ile istatistiklerin gösterdiğinde daha fazla etki üreten Zeynep Çelik, 2.etaptaki sakatlığı geride bırakarak ribauntları yeniden domine eden Feray Laiç ve son çeyrekte iki kritik 3 sayı isabetiyle 9 sayı gerideki takımının ivmelenmesini sağlayan Nimet Çalışkan ön plandaki isimlerdi.

Emlak Konut takımı Bellona Kayseri önünde 87-41 kazanırken Hatay BŞB maçında 79-57 skorla galip geldi.

Bu maçlarda Ceren Akpınar ve Ece Erginay kenardan gelerek katkı yaparken, Rabia Timur, Yağmur Yılmaz aldıkları süre bazında oyunun fatklı kulvarlarında verim üretti.
Emlak Konut açısından play-off adına önemli faktörlerin başında BOTAŞ maçının son çeyreğinde ortaya konan savunma odaklanmasının genele yayılması geliyor.

Hücumda ise yarı saha oyununda 24 saniyede yapılan pas sayısının 6-7'lere çıkması rakip savunmaların zayıflıkların daha çok kez test edilmesini sağlarken Zeynep Çelik'e inecek kaliteli pas sayısını da arttırabilir.

Emlak Konut'un BOTAŞ maçında yalnız 7 asist üreterek maçı kazanması dikkat çekici.

İstanbul ekibi yarı saha oyununu hızlı top çevirerek daha çok pasla oynamaya başladığında takım olarak artacak asist sayısı üretilen sayı miktarını arttırabilir.
Bu önemli faktörün sahaya yansımasında büyük rol topu yönlendiren Berfin Sertoğlu, Nimet Çalışkan ve Ceren Akpınar'ın olacak.


*****
Kızlar BGL Liginde lider konumda olan Fenerbahçe'ye tek yenilgisini yaşatan takım Hatay BŞB Denge Okl. olmuştu.

Bu önemli başarı ardından sıralamada ilk dört takım arasında bulunma şansı yakalayan Hatay ekibi 3.etapta istediği sonuçları alamadı. 

İlk gün Kayseri Basket önünde zorlanmadan 85-40 skorla kazanan Hatay BŞB Denge Okl. sonrasında Emlak Konut'a 57-79, İstanbul Üniversitesi'ne 58-43 mağlup oldu.

Daha önceki etaplarda, iki ayrı yapıdan gelen oyuncular arasındaki uyum arttıkça potansiyeli yükselen Hatay BŞB Denge Okl. bu kez yalnızca Hatay BŞB oyuncularıyla sahaya çıktı. 

Önceki etapta çok başarılı olan Simge Şeker, takımın dış skor gücüne destek veren Sıla Dikmenoğulları, oyun kurucu Nimet Vatansever ve Sudenaz Fidan'ın yokluğu bu etapta oldukça hissedildi.

3.Etaptaki maçlarda tüm oyuncularına süre veren Hatay ekibinde zorluk seviyesi yüksek maçlarda en ön plandaki isim kaptan Alev Pelik oldu. Oyun kurucu Gamze Güzel, skorda olmasa da ribauntlarda takımına büyük destek veren İdal Yavuz, Lara Dağlı ve Selena Kör zaman zaman ön plana çıkan diğer isimlerdi.

Farklı etaplarda farklı kadrolarla yer almak, 3.etapta kimya ve sorumluluk dağılımı açısından büyük dezavantaj oluşturan Hatay BŞB takımının play-off performansı büyük ölçüde nasıl bir kadro yapısı ile sahaya çıkacağı ile bağlantılı olacak.

*****

3.Etapta iki yenilgi alsa da oyununu önceki etaplara göre en çok geliştiren takımlardan biri İstanbul Üniversitesi (İÜ) oldu. 

İlk gün F.Bahçe önünde 47-71 kaybeden İÜ sonrasında BGL liginin en güçlü takımlarından BOTAŞ'ı çok zorlamasına rağmen 48-51 kaybetti.Son maçta Hatay BŞB karşısında 58-43 skorlu net bir galibiyet alan İÜ, play-off için avantaj elde etti. 

Forvetler Öykü Öktan ve Ayşenaz Kurtuldum maçların genelinde skor ve ribaunt yükünü üstlenirken, guardlar Esra Yosmaoğlu ve Bilge Kılıç zorlu BOTAŞ maçında ön plandaki diğer isimlerdi. 

Kenardan gelen İlayda Kılıç ve Azra Türkoğlu aldıkları süreleri zaman zaman olumlu kullanarak yarar üretti. 

İÜ Takımı için play-off'ta başarının ön şartları savunmada BOTAŞ önündeki odaklanmanın artarak sürmesi ve top kayıplarının azalması olacak. 

Bu sezon yalnızca şut atarak oynayan oyuncu profilinden ribaunt üreten, top paylaşımına asistlerle katkı yapan bir profile gelişim gösteren Öykü Öktan için ayrı bir parantez açmak doğru olur. 

Bu gelişimin skor potansiyelini olumlu etkilediği 2003 doğumlu oyuncu, çabukluk ve potaya topla gidebilme becerilerini geliştirdikçe bir sonraki seviye için daha hazır hale gelecek.

*****

Bu etabın bir maçını ertelemeler nedeniyle 2. etapta oynayan Çukurova Basket zor bir fikstüre sahipti. 

Bununla birlikte Ligin yaş ortalaması en küçük olan takımı ilk gün G.Saray karşısında az kalsın büyük bir sürpriz yaparak kazanmaya çok yaklaştı. 61-65 Skorlu bu maçta pivot Gülfer Tokatlı, oyun kurucu Asya Ülker ve forvet Elçin Çokan'ın yanı sıra kenardan gelerek 13 sayı, 8 ribauntluk katkı yapan Eslem Güler daha ön plandaki oyunculardı. 

Çankaya Üni. galibiyetinin önemli isimlerinden Gülşah Algun takımın yalnızca skor gücünü değil mücadele potansiyelini de yukarı çeken forvet Azra Erçelik'in yokluğunda katkı yapan bir diğer oyuncuydu.

ÇBK oynadığı diğer maçta F.Bahçe önünde ribauntlarda 71-44 geride kalarak maçı 41-72 kaybetti.

ÇBK takımı, hızlı tempo, orta sahayı çabuk geçme, rakibi dengesiz yakalama üzerine kurulu yapısından verim almak için ribauntlardaki etkinliğini dış oyuncuların havuz toplarına desteği ile yükseltmek durumunda. 

ÇBK bu şekilde kendisinden daha deneyimli takımlarla başa baş oynadığı maçların sayısını arttıracak. Sert maçlarda ribaunt dengesi gerçekleşirse enerjisini, ribaunt dezavantajını dengelemek için savunmada harcayan ÇBK skorerleri hücumda daha diri ve verimli olabilir.

ÇBK takımı mücadeleci yapısı, geniş rotasyonu ile lige hareket getiren, kendsinden daha deneyimli rakipleri zorlayabilen bir ekip oldu. Umarım bu çabaları play-off başarısı ile taçlanır.

*****

2.Etaba sağlık koşulları nedeniyle katılamayan her iki takım da bu turda oynadıkları üç maçtan yenilgi ile ayrıldı.

Antrenman ve maç ritimlerini etkileyen hastalık sonrasında bu takımları normal şartlar varmışçasına değerlendirmek doğru olmaz görüşündeyim.

Bununla birlikte Beşiktaş takımında A takım kadrosundaki Melek Uzunoğlu'na Bolu'ya gelerek arkadaşlarına destek verdiği için teşekkür etmek gerekiyor. Beşiktaş ilgilileri, takımın bu oyuncudan yararlanmak için gerekli mental ve fizik hazırlığa sahip olmadığını görerek ilk maç ardından Melek Uzunoğlu'nu riske etmedi. 

Siyah beyazlılarda Ayça Yuşan, Rüzgar Boyle ve zaman zaman Zeynep Can potansiyellerine yaklaşan isimler oldu.

Beşiktaş takımının erteleme maçlarında hazırlık seviyesi yükseldikçe daha etkili olacağı anlaşılıyor.

Kayseri Basket ise hem yaşanan ritim kaybı hem de takımının önemli bir parçası olan 2002 doğumlu forvet Cansu Çolakoğlu'nun yokluğundan olumsuz etkilendi. Bu etapta zor bir fikstüre sahip Kayseri takımı erteleme maçlarında bu ligdeki ilk galibiyetini almak için sahaya çıkacak.

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 3270