Gündeme dair (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Gündeme dair (Necip Kapanlı)

25-04-21 15:23
EUROLEAGUE İYİ YÖNETİLİYOR MU?
Euroleague sezon başında hiçbir nedenle maçların ertelenmeyeceği kararını vermişti. Pandemiden yıkılan Rus takımları bastırınca karar değişti, birçok maç ertelendi. 

Peki... Normal sezonda ertelemeler olurken, takımların bütün sezonun emeğini alacağı play-off'larda takvime bu kadar sadık kalmak hangi mantığın ürünü olabilir? Üstelik o kadar kuvvetli şekilde dikte etmişler ki, koçu ve birçok oyuncusu corona olmuşken, Fenerbahçe erteleme isteğini aklından bile geçiremedi. 

Şurası muhakkak ki, Euroleague'in organizasyonunda ticari amaçlar, sportif anlayışın çok ama çok önünde...

EFES YİNE FAVORİ
Anadolu Efes, tamamlanamayan geçen sezonun acısını çıkaracağa benziyor. An itibariyle Anadolu Efes'le rekabete girebilecek güçte bir takım gözükmüyor. Ancak yine de Real serisinin Madrid'deki maç veya maçlarında Efes'in zorlanmasının daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Açık ara favori olsa da Efes'in F4 öncesi daha rekabetçi maçlara ihtiyacı var. Staff mutlaka en kötü ihtimalleri düşünür ama oyuncular her şeyin çok kolay olacağı düşüncesine saplanmamalı. 

MERKEZEFENDİ VE SAMSUN'A TEBRİKLER
TBL'de geçmiş yıllarda şampiyonluk için yatırım yapmışken amacına ulaşamayan birçok takımın, bir sonraki sezon borçlarla uğraşırken kötü durumlara düştüğüne şahit olmuşuzdur. Merkezefendi ise geçen sezon yaşadığı hayalkırıklığına rağmen aynı kararlılıkla başladığı yeni sezonda hedefine ulaşmak üzere. Bu da Denizli'nin gücünü gösteriyor. Kötü günlerde dahi sakin kalmasını bilen Merkezefendi yönetimini, koç Zafer Aktaş'ı kutluyorum ancak Samsunspor ve koçları İlker Salman'ın da hakkını teslim etmek gerekir. En az Denizliler kadar başarılı oldular...

YENİ FURKAN
Bu sezon Philadelphia'nın bütün maçlarını takip eden birisi olarak Furkan Korkmaz'ın gelişimi ile gurur duyuyorum. Sezon içinde Furkan'ın kötü oynadığı dönemler oldu. İkinci beşte oyuna girip sadece şuta dayalı oynuyor, topların girmedi günlerde hiçbir şey yapamamış oluyordu. Hatta Doc Rivers'ın ondan vazgeçebileceğinden korktuğum da oldu ancak koç onda ısrar etti. Şurası muhakkak ki Furkan, ilk beşteki oyuncularla aynı dakikaları paylaştığında savunma konsantrasyonunun dağılması ile daha doğru şutlarla isabetini yükseltti ama daha önemlisi şutun dışında da katkıları arttı. Top aldırmama savunması, top çalmaya her an hazırlıklı olması, hücumda zaman zaman yönlendirici rolünü üstlenmesi, onu çok daha değerli hale getirdi. Ayrıca Furkan'ın son derece sorunsuz bir oyuncu olması, etrafındaki herkes tarafından sevilmesi artı değerleri...

ENDER'İN YENİ MİSYONU NE OLMALI?

Ender Arslan formasını çıkarma kararı aldı, Bursaspor da onun için güzel törenler düzenledi. Kafasında antrenörlük var. Oyun zekasını ve birikimlerini antrenör olarak da kullanıp basketbolumuza katkı vermeye devam edecek. Ancak keşke takım çalıştırmaya başlamadan, kısalar için bireysel gelişim koçluğu yapsa... Devşirdiğimiz son üç oyuncu da oyun kurucular, çünkü maalesef milli takım için başka çare bulamıyoruz. Ender Arslan üzerinden kurulacak proje ile yeniden iyi kısalar yetiştirmeye başlayabiliriz. 

Yorumlar Okunma: 2057