Daçka kazandı, PETKİM tehlikeli bölgede kaldı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Daçka kazandı, PETKİM tehlikeli bölgede kaldı (Kağan Tolun)

21-04-21 19:20

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi'nde 28. Hafta erteleme mücadelesinde, geçtiğimiz hafta sonu Tofaş’a kaybederek ilk 4 şansını yitiren Darüşşafaka Tekfen, ligde kalmayı garantilemek için kazanmak zorunda olan Aliağa Petkim ile Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Aliağa Petkim, ilk yarıda nispeten oyunda kalmayı başarsa da üçüncü periyottan itibaren oyun üstünlüğünü eline geçirerek farkı açmayı başaran Darüşşafaka Tekfen, Aliağa Petkim karşısında sahadan 99-78'lik galibiyet almayı başardı. Bu karşılaşmada Darüşşafaka Tekfen'de Berk Demir ve William Bufford kadroda almadı. Aliağa Petkim’de ise Okben Ulubay kadroda yer almazken Ian Hummer ise kadroda olmasına rağmen süre almadı.

Bu sonuçla birlikte Darüşşafaka Tekfen son 4 maçtaki 3. Galibiyetini aldı. Darüşşafaka Tekfen, ligde normal sezonu 5. sırada bitirebilmek için son hafta Anadolu Efes’i yenmesinin yanı sıra Türk Telekom’un Tofaş’a yenilmesini ve maç eksikleri bulunan Beşiktaş ICRYPEX’in de kalan 3 maçında en az 2 mağlubiyet almasını bekleyecek. İzmir ekibi Aliağa Petkim ise ligde kalabilmek için son hafta, HDI Sigorta Afyon Belediye’nin Lokman Hekim Fethiye Belediye'yi yenmesini bekleyecek. Eğer Lokman Hekim Fethiye Belediye, son hafta kazanırsa, Aliağa Petkim Bahçeşehir Koleji'ni yendiği taktirde ligde kalacak ve ING Basketbol Süper Ligi’ne veda eden ikinci takım Lokman Hekim Fethiye Belediye olacak.

Darüşşafaka Tekfen, maça hücum yönünden etkisiz başlayınca bunu iyi değerlendiren Aliağa Petkim, sırayla Stephen Zack'in serbest atışları, Kendrick Ray'in üçlüğü ve Thomas Wimbush'un turnikesiyle birlikte ilk 2,5 dakikalık bölümü 0-7’lik üstünlükle geçti. Darüşşafaka Tekfen, maçtaki ilk sayılarını, ilk periyodun bitimine 6:45 kala Grant Jerrett’ın orta mesafeli isabeti ile bulurken (2-7) etkili oyununu sürdüren Aliağa Petkim, Canberk Kuş ile 3 sayılık isabet buldu ve ilk periyodun bitimine 6:20 kala skoru 2-10’a kadar getirmeyi başardı. Bu bölümde az da olsa toparlanan Darüşşafaka Tekfen, önce Doğuş Özdemiroğlu ardından Josh Magette'in üçlükleri ile birlikte ilk 5 dakikalık bölüme girilirken farkı 2 sayıya kadar indirse de (8-10) oyun üstünlüğünü rakibine bırakmayan Aliağa Petkim, önce Sarunas Vasiliauskas ardından da Boran Güler’in basket-faulleri ile birlikte periyodun bitimine 4 dakika kala farkı 7 sayıya kadar çıkarttı. (9-16) Periyodun geri kalan bölümünde de rakibinin kendilerini yakalamasına fırsat vermeyen Aliağa Petkim, Darüşşafaka Tekfen karşısında ilk periyodu 16-21’lik üstünlükle tamamlamayı başardı.

Aliağa Petkim, ikinci periyoda da hızlı başlayan taraf oldu ve Yiğitcan Turna ile 3 sayılık isabet bulunca (16-24) daha periyotta 15 saniye geride kalırken Darüşşafaka Tekfen molası geldi. Mola dönüşünde Darüşşafaka Tekfen, Ryan Luther ve Sinan Güler’in orta mesafeli isabeti ile kısa sürede 4-0'lık seri yakalayarak periyotta 1 dakika geride kalırken farkı 4 sayıya indirdi. (20-24) Aliağa Petkim, bu seriye Canberk Kuş’un orta mesafeli basketiyle birlikte son verse de (20-26) bu bölümde Sinan Güler ile bir de üçlük isabeti bulan Darüşşafaka Tekfen, periyodun bitimine 8,5 dakika kala farkı 3 sayıya kadar indirmeyi başardı. Fakat bu bölümde farkın daha da azalmasına izin vermeyen Aliağa Petkim, pota altını etkili kullanarak ilk yarının bitimine 7 dakika kala farkı 8 sayıya kadar çıkardı. (25-33) Fakat bu bölümde mükemmel bir geri dönüşe imza atan Darüşşafaka Tekfen, sırayla Sinan Güler’in üçlüğü, Ryan Luther’in üst üste bulduğu 4 serbest atış isabeti ve Andrew Andrews’un 2/2 serbest atışları ile birlikte 9-0’lık seri yakalayarak ilk yarının bitimine 5 dakika kala maçta ilk defa öne geçmeyi başardı. (34-33) Bu bölümde Aliağa Petkim, Kendrick Ray’in serbest atışları ile birlikte bu seriye son verse de (34-35) Darüşşafaka Tekfen’de Amerikalı oyun kurucu Josh Magette, uzaklardan üçlüğü göndererek takımını yeniden öne geçirince (37-35) ilk yarının bitimine 4:25 kala Aliağa Petkim molasına gidildi. Periyodun geri kalan bölümünde oyunda kalmayı başaran Aliağa Petkim, ilk yarının bitimine 2 dakika kala Stephen Zack'in turnikesiyle birlikte 42-43'lük üstünlüğü yakalasa da periyodun geri kalan bölümünde yeniden toparlanan Darüşşafaka Tekfen, önce Ryan Luther’in turnikesi ardından da Sinan Güler’in üçlüğü ile birlikte 5-0’lık seri yakalamayı başardı ve Darüşşafaka Tekfen, Aliağa Petkim karşısında soyunma odasına 37-33'lük üstünlükle girmeyi başardı.

Darüşşafaka Tekfen’in ilk yarıyı önde bitirmesinde etkili olan isimler, 13 sayı, 1 ribaund, 3 asist ve 1 top çalma ile mücadele eden Ryan Luther, 3/4 üçlük isabetiyle birlikte 11 sayı ve 2 asistlik performans sergileyen Sinan Güler ve 3/3 üçlük isabeti bularak 9 sayı, 2 ribaund, 2 asist ve 1 top çalma ile mücadele eden Josh Magette olurken Aliağa Petkim’de ise Kendrick Ray, 10 sayı, 3 ribaund, 1 asist, Sarunas Vasiliauskas, 9 sayı, 1 asist ve Stephen Zack ise 6 sayı, 7 ribaund ile mücadele etti.

Darüşşafaka Tekfen, ikinci yarının başında önce Andrew Andrews’un isabetli serbest atışları ardından da Ryan Luther’in pota altından bulduğu isabetle birlikte farkı bir anda 8 sayıya kadar çıkardı. (51-43) Bu bölümde Aliağa Petkim, Thomas Wimbush’un üçlüğü ile birlikte bu seriye son verse de (51-46) etkili oyununu sürdüren Darüşşafaka Tekfen, ilk 5 dakikalık bölümü 9 sayılık üstünlüğü yakalamayı başardı. (56-47) ve periyodun bitimine 4:53 kala televizyon molasına gidildi. Mola dönüşünde de ilk sayılar Darüşşafaka Tekfen’de Grant Jerrett’ın turnikesiyle birlikte gelince fark ilk defa çift hanelere çıktı (59-48) ve periyodun bitimine 3:23 kala Aliağa Petkim molasına gidildi. Periyodun geri kalan bölümünde de etkili sürdürerek farkın yeniden azalmasına izin vermeyen Darüşşafaka Tekfen, Aliağa Petkim karşısında son periyoda 70-56'lık üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyotta açılışı, Aliağa Petkim’de Kendrick Ray bulduğu üçlükle birlikte yaparken (70-59) Darüşşafaka Tekfen’de önce Ryan Luther ardından da Josh Magette’in üst üste buldukları üçlüklerle birlikte fark 15 sayıya kadar çıkınca (76-61) bitime 8:55 kala Aliağa Petkim molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar Aliağa Petkim’de Sarunas Vasiliauskas’ın üçlüğü ile gelse de karşılık Darüşşafaka Tekfen’de Doğuş Özdemiroğlu’nun üçlüğü ile birlikte geldi. (79-64) Bu bölümde Darüşşafaka Tekfen, Görkem Doğan’ın bulduğu turnike isabetiyle birlikte farkı 16 sayıya çıkartınca (81-65) bitime 8:45 kala Aliağa Petkim molasına gidildi. Maçın geri kalan bölümünde de konsantrasyonu iyice düşen ve uzun bir süre rotasyonda az süre alan oyuncularla sahada kalan rakibi karşısında 99-78'lik galibiyet almayı başardı.

Darüşşafaka Tekfen
Ryan Luther: 25 sayı, 1 ribaund, 4 asist, 3 top çalma, 1 blok, Josh Magette: 17 sayı, 5 ribaund, 7 asist, Sinan Güler: 16 sayı, 1 ribaund, 5 asist, Doğuş Özdemiroğlu: 13 sayı, 1 ribaund, 4 asist, Andrew Andrews: 10 sayı, 5 ribaund, 4 asist

Aliağa Petkim

 

Thomas Wimbush: 20 sayı, 5 ribaund, 1 asist, Sarunas Vasiliauskas: 16 sayı, 4 asist, Kendrick Ray: 13 sayı, 4 ribaund, 5 asist

Yorumlar Okunma: 1074