Efes'ten kusursuz başlangıç... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Efes'ten kusursuz başlangıç... (Doruk Sözen)

20-04-21 21:59
Euroleague playoffları açılış maçında Efes sahasında Real’i 90-63 mağlup etmeyi başardı. 6. Dakikada üstünlüğü alan temsilcimiz bir daha hiç geriye düşmedi ve son periyotun başında maçı kopararak rahat bir galibiyete imza attı. İkinci yarının başındaki Sertaç’ın kusursuz oyununa kısaların da eşlik etmesi maçı koparan faktör oldu. Efes rakibine açık bir şekilde biz sizden daha üstünüz mesajını verdiği bir maçı geride bıraktı. 
 
Yapılan toplam 20 asistin 16’sının 3 oyuncudan gelmesi (Simon:6, Larkin:5, Micic:5) top yönlendiricilerin görevini ne seviyede yaptığını gözler önüne seren bir istatistik oldu. Ayrıca top kayıplarında da 13-7 avantajlı tarafın Efes olması oldukça kritikti. Savunma tarafında ise gerçekten üst düzey bir efor vardı. Özellikle ikili oyunlarda perdelemenin üstüne çıkarak yapılan agresif savunma onları sürekli 2., 3. opsiyonları aramaya itti.
 
Efes adına 5 farklı oyuncu çift hanelerde skor üretirken (Beaubois: 19, Larkin: 14, Sertaç: 16, Dunston:11, Simon: 10) maçın yıldızı 16 sayı, 8 ribaunt, 2 blokla Sertaç Şanlı oldu. Madrid tarafında ise Thompk,ns 3 üçlük 13 sayı, Tavares ise 10 sayı, 9 ribaunt ile ellerinden geleni yaptılar fakat galibiyet için yeterli değillerdi.  
 
Maça savunma ağırlıklı bir beşle başlayan Real 2 dakikaya 1 blok, 1 top çalma sığdırarak istediğini aldı. Laprovittola’nın top yönlendirici olarak kullanıldığı ikili oyunlardan çıkardığı sayılara Abalde’nin geçiş hücumunda bulduğu üçlüğü de ekleyince 8-0’lık seriyle başlamış oldular. Koç Ataman’ın molasından topa yaptığı baskının dozajını arttırarak dönünce Efes, rakipte top kayıpları bir bir gelmeye başladı. (3 dakikada 4 top kaybı) Oyunun diğer tarafındaki kısırlığı da Simon, Larkin, Beaubois’lı beş çözdü. 3 oyuncu 4 dakika içerisinde 10 sayı üretti. Fakat konuk ekip de Tavares’in yarattığı eşleşme sıkıntılarını topu iyi dolaştırarak kullanınca Efes’in öne geçmesi uzun sürdü. İlk çeyrek 20-18 temsilcimizin üstünlüğüyle noktalandı. Real Madrid’in kaçırdığı boş aleyy-oplar ve pota altı atışları oldukça şaşırtıcıydı. Özellikle bunların büyük kısmının Tavares’ten gelmesi daha da ilginçti. 
 
İkinci çeyreğin başındaki hikaye ise bambaşkaydı. İkili oyun savunmasını show-uplarla iyice agresifleştiren temsilcimiz Tavares’e duvar örerek içeri devrilmesine dahi izin vermedi. Haliyle kısalardan üst üste zorlama atışlar gelmeye başladı. Diğer tarafta ise Beaubois’in yaptığı topsuz koşuları Micic ve Larkin’in pasları besleyince fark açılmaya başladı. (31-24, 6.32 kala) Bu dakikadan sonra ise Rudy ve Thompkins’in uzaktan attığı el üstü üçlükler skora tekrar denge getirdi. Micic’in Garuba ve Rudy’e karşı hazırlanan birebirleri değerlendirememesi başlıca sıkıntıydı. Temsilcimizin alan paylaşımı kusursuza yakındı, Larkin ve Micic’in bu alanı alıştığımız gibi verimli kullanamamasından kaynaklanıyordu bu durum. Beaubois’nın sağ taraftan yaptığı 45 koşularını, cross screen sonrasında üçlüğe çıkarak değerlendirmesi ve 6/10 saha içi isabetiyle oynaması diğer kısaların açığını kapatmaya yetiyordu. İlk yarının sonunda tabela 44-40 Efes lehineydi. İlk periyotta 6 top kaybı yapan Real, bu çeyrekte sadece 1 top kaybı yaptı. Efes’in 9/3’lük assist top kaybı oranı ise topun kıymetini ne kadar bildiklerini ispatlar nitelikteydi. Beaubois 14 sayıyla en skorer oyuncu olurken, Laprovittola da 9 sayı, 4 asistle takımı adına fark yaratan isimdi. Larkin ve Micic’in kendi skorunu üretememesinin dışında yine bununla ilintili bir başka problem ise uzunların çok az şut kullanmasıydı. Fizikli rakibe karşı alan açabilmemiz adına uzunlardan gelecek şut katkısı fazlasıyla kritik. Girmesinin ötesinde hiç bu anlamda bir girişimin olmaması ve uygun pozisyonların kovalanmaması takıma negatif olarak yansıdı. (Sertaç, Singleton, Moerman toplam ¼ 3FG) 
 
Üçüncü periyota Efes’li oyuncular adeta beni duymuş gibi başladılar. Simon’un dripling üstü üçlüğü sonrasında Sertaç’ın pick and pop’undan gelen üçlük farkı çift haneye çıkardı. Sertaç ilk bölümünde sahada her şeyi yapan isimdi. Üst üste ribauntları çeken uzun, basketfaulü aldıktan sonra üstüne bir de blok yazdırdı hanesine. Larkin’in deliciliğinin, Tavares’in boyalı alandaki varlığı dolayısıyla kullanılamaması takımı dışarıdan üretmeye mahkum etti. Bu durum 2 dakikalık skorsuz geçen bir bölüme sebep olsa da Efes’in perdelemeyi daha yukarıda yapmaya başlamasıyla, Tavares’i iyice dışarıya çekmesi bu sorunu çözdü. Üçüncü çeyreğin sonunda 64-50 temsilcimizin üstünlüğü bulunuyordu. 20-10’luk çeyrek skoruyla rakibini ikiye katladı Efes. Periyodun yıldızı Sertaç 16 sayı, 8 ribaunda ulaştı. 
 
Son çeyreğin başında Moerman da aramıza katıldı. Onun yayın gerisinden bulduğu isabet Laso molasına götürdü bizi. Farkın 20’ye dayanmasıyla Real’in yaşadığı konsantrasyon sorunları iyice gün yüzüne çıkmaya başladı. Laprovittola’nın, Micic’in eline teslim ettiği pas, hemen sonraki hücumda Garuba’nın hücum faulü ve son olarak da Alocen’in Garuba’nın uzun devrilmesine yollamaya çalıştığı pası açık ara farkla dışarı atması bunu gözler önüne seriyordu. Kalan dakikalarda iki takım da ikinci maçı düşünerek oynarken, maç 90-63’lük farkla Efes lehine sonuçlandı. 
   
Öne Çıkanlar: 
Efes: 
Sertaç: 16 sayı, 8 ribaunt, 2 blok, Beaubois: 19 sayı, 5 ribaunt, Larkin: 14 sayı, 5 asist, Simon: 10 sayı, 6 asist, 4 ribaunt, Dunston: 11 sayı, 6 ribaunt, Micic: 7 sayı, 5 asist, 2 top çalma
Real Madrid: 
Thompkins: 13 sayı, 3 ribaunt, Tavares: 10 sayı, 9 ribaunt, Laprovittola: 9 sayı, 4 asist
 

Yorumlar Okunma: 2127