BSL yolcusu kalmasın... TBL 27. Hafta EN'leri (Fahri Güler) - BasketFaul.com

BSL yolcusu kalmasın... TBL 27. Hafta EN'leri (Fahri Güler)

20-04-21 14:27

27. hafta oynanan 8 karşılaşma ile sona erdi ve bu hafta belirleyici oldu. Samsun’u yenen Denizli şampiyon oldu desek yeridir. Ayrıca ligden düşen iki takım da kesinleşti ve NG İstanbul Basket ile Anadolu Basket TBL’ye veda ettiler. Bu sezon ilk kez 8 maçı da ev sahipleri kazandı. Denizli galibiyet serisini 12 maça çıkardı. Anadolu Basket ikinci yarıda maç kazanamayan tek takım olurken, Balıkesir bu sezon ilk kez üç maçlık mağlubiyet serisi yaşadı.

Denizli evinde oynadığı şampiyonluk maçını uzatmada da olsa kazandı. İstediği sayı farkına da ulaşan Denizli son üç haftaya 2 farkla girmeyi başardı ve fikstürünü de göz önüne aldığımızda normal sezon şampiyonu belli olmuş oldu diyebiliriz. Denizli bu galibiyet serisini 7/8 ile başladı, yani mağlubiyet sayısı galibiyet sayısından fazlaydı. 11.sırayı da gördüler. Oralardan bu noktaya gelmek büyük bir başarı hikayesi. Sistem basketbolu, doğru kimya, birlik-bütünlük, inanmışlık ve aile havası onları bu noktaya getirdi. NG İstanbul maçında kupa töreni yapılır diye düşünüyorum. Başta organizasyonu, koç ve ekibini ve tüm oyuncuları ortaya koydukları başarı tablosu için tebrik etmek gerekiyor. BSL’de yolları açık olsun, devamlılıkları daim olsun.

Samsun ve İlker koç’a ayrı bir parantez açmak gerekir. Kuşkusuz Denizli’nin yaptığı işten sonra şuana kadar ligde en başarılı takım oldular. Şampiyonluk maçına çıktılar, nasıl oynanması gerekiyorsa oynadılar, kazanmak için büyük efor sarfettiler. 12 sayıdan gelip 13 sayı öne geçtiler. Uzatmada o kadar çok faul kaçırmasalar şuan başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Saygıyı fazlasıyla hakeden bir konumdalar ve işler yaptılar. Tabii ki de ilk turu kaybettiler ama play-off için önemli adaylardan biriler. Bu mağlubiyetin etkisini çabuk atlatıp önlerindeki zor fikstürden hasarsız çıkıp 2. sırayı kaptırmadan saha avantajlarını korumaları gerek. Şuana kadar yaptıkları, yapabileceklerinin göstergesi.

Ligin üstü ve altı şekillenirken play-off yarışı ve sıralamalar için ortaya konulan mücadele her geçen gün daha da artıyor. Her hafta oynanan ve alınan sonuçlar neticesinde takımlar bir aşağı bir yukarı çıkıyorlar. Önümüzdeki hafta oynanacak maçlar sonucunda yarış için daha belirgin şeyler konuşabiliriz. Çarşamba günü oynanacak erteleme maçı Yalova-Balıkesir mücadelesi play-off'u fazlasıyla ilgilendiren bir karşılaşma. Bu maçı kazanan büyük bir avantaj yakalamış olacak kaybeden ise ilk 5 şansını çok zora sokar. Aynı şekilde hafta sonu oynanacak olan Düzce-Sigortam net maçı play-off'a kalma açısından belirleyici maç olacak, kaybeden havlu atar. Balıkesir-Konya maçı ve Samsun-Akhisar maçları play-off adına sıralamalar için çok önem arz ediyor.

Manisa’nın covidden dolayı yaşadığı bu durum play-off yarışını çok etkileyecek. Özellikle de çok formda olan Manisa’nın bu süreçten nasıl çıkacağı çok önemli. Zaman olarak çok kötü bir süreçte bu durumu yaşıyorlar. Onların Kocaeli ve Balıkesir maçları ertelenecek. Oynayacakları bu karşılaşmalar sıralamaları direkt etki edecek maçlar. Umarım bu tür durumlar daha fazla takımın başına gelmeden sezon biter ve bubble sistemine gerek kalmadan play-off tadını doya doya yaşarız.

Bu hafta içi Balıkesir ve Kocaeli takımları aldıkları kararlar doğrultusunda bazı oyuncuları kadro dışı bıraktılar. Son düzlüğü girilirken önemli kararlar aldılar. Doğru ya da yanlış olup olmadığını alınacak sonuçlar ortaya koyacaktır. Kaldı ki Kocaeli ilk maçında bunu hissetti diyebiliriz.

Ligde heyecan artık play-off bandı için geçecek. Hafta içi ve hafta sonu oynanacak maçlar sonucunda belki de play-off'a kalan takımlar netleşmiş olacak, sadece sıralamalar için heyecan devam edecektir. Öncelikle herkesin sağlıklı bir şekilde kalan kısmı geçirmesini dilerim. Heyecanı yüksek bir üç hafta bizleri bekliyor. Sağlıklı bir hafta olması dileğimle, herkese yolunda başarılar.

BUDO GEMLİK (10-17) - GCT DÜZCE (14-13) 81-75

Kalan Maçlar,
Gemlik: Mamak (dep) – Anadolu (ev)- Sigortam (ev)
Düzce; Sigortam.net (ev)-Yalova(dep)-Denizli (ev)

Gemlik bu maçı kazanarak matematiksel olarak ligde kalmayı garantiledi. Maçı çok isteyen taraf ev sahibi Gemlik’ti ve maç sonunu daha iyi oynayarak kazanmayı başardı. Düzce ekibi ise play-off için çok önemli bir yara aldı. James’i 1x1 savunan Gemlik bunda başarılı oldu ve hata yapmasını sağladı. James’in etkisiz kalması konuk ekibi hücum anlamında bozdu. Ev sahibi ayrıca Carter’ı James’e karşı dışardan kullanarak önemli bir avantaj sağladı ve en kritik yerde Carter’dan gelen üçlük maçın kırılmasına neden oldu. Watson asistleri ile iyi pozisyonlar bulan ev sahibi üç uzun oynadığı dönemde rakibinin hücum düzenini bozmayı başardı. Emre’nin çok etkili olduğu karşılaşmada Gemlik kritik topları iyi savununca önemli bir galibiyet almayı başardı. Düzce Desmon’ın yanına ikinci bir skorer çıkaramadığından dolayı play-off yarışı için çok önemli bir yara almaktan kurtulamadı. Evlerinde oynayacakları Sigortam maçı play-off için tamam ya da devam maçı olacak.

AKHİSAR BLD. (15-12) – BALIKESİR BŞB. 75-60

Kalan Maçlar
Akhisar; Samsun (dep)-final (ev)- İstanbul (dep)
Balıkesir; Yalova (dep)-Konya (ev)-Manisa (dep)-Bornova (ev)

Akhisar iyi bir basketbol ve iyi bir oyun ile önemli rakibini 60 sayıda tutarak kazanmayı başardı ve play-off için çok önemli bir maçı kazandı. Balıkesir ekibi ise düşüşünü sürdürdü ve üst üstte üçüncü mağlubiyetini aldı. Balıkesir böylelikle bu sezon ilk kez üç maçlık mağlubiyet serisi yaşamış oldu. Akhisar maç boyunca iyi savunma yaptı. Özellikle oynanan ikili oyunları çok iyi savundu. Roll eden oyuncuyu ters taraftan son adamla yardıma gelerek buradan gelecek sayılara engel oldu. Takım rotasyonunu iyi yapıp, Mack’i durdurup, pota altında da Jefforson ile Zane iyi savununca Balıkesir’in hücumdaki işini iyice zorlaştırdı. Balıkesir ekibi kolay sayı şanı yaratamayınca düşük skorda kaldı. Balıkesir ekibi son periyodda oyuna ortak olduğu anlarda yapılan oyuncu değişiklikleri ile yakaladığı ivmeyi kaybetti. Fark sayı iken hücumda Doğukan ile organize olan ev sahibi Alihan’ın ve Jefforson sayıları ile maçı 20 sayı farka kadar taşıdı. Son 15 dakika Troy’u oynatmayan ev sahibi ekip bunun faydasını gördü ve topu iyi paylaşarak takım halinde çok değerli bir maçı kazandı.

Bu sonuçla beraber play-off öncesi ne kadar tehlikeli olduklarını göstermiş oldular. Konuk ekip Balıkesir saha içindeki kopukluklardan dolayı ortaya kötü basketbol koymaya devam ettiler ve sıralama açısından dezavantajlı duruma düştüler. Hafta içi oynayacakları Yalova maçı onların play-off'a üst sıralardan girmek için önemli bir maç olacak. Kaybederlerse işler daha da zorlaşır, o maçı almaktan ve tekrar ayağa kalktıklarını göstermekten başka çareleri yok.

MANİSA BŞB. (17-10) – BORNOVA (13-14) 78-77

Kalan Maçlar;
Manisa: Kocaeli (dep)-Balıkesir(ev)-Samsun (dep)
Bornova; Anadolu Basket (dep)- Kocaeli (ev)-Balıkesir (dep)

Maç tam bir play-off tadında geçti. Maç son bölümlere kadar hep bir top farkla geçti. İki takım da birbirine her pozisyonda karşılık verdi. Sayı bulmak için avantajlarını iyi kullandılar. Her iki takım da topu iyi paylaştı, her oyuncudan verimlilik almayı başardılar. Saha içerisinde sertlik vardı, keyifli basketbol vardı ve bu mücadele başladığı gibi yine tek bir topla bitti. Manisa maç sonunda bulduğu hücum ribaundları sonrası 2. atış sayılarıyla maçı lehine çevirdi. Sayı bulmakta zorlanan ev sahibine bu basketler maçı getiren x faktör oldu. En kritik ribaundları alamayan konuk ekip maçı box-outlar nedeniyle kaybetti desek yanlış olmaz. Bornova ekibi son topu genç oyuncu Ata’ya kullandırması çok değerliydi. Ata belki son atışı kaçırınca maçı kaybettiler ama ona emanet edilen son top ve iyi bir pozisyon bulmasına rağmen kaçıran oyuncuya çok büyük bir tecrübe kazandırmış oldu. Burada Bornova teknik ekibini kutlamak gerek, genç oyuncuya güvenmeleri çok değerliydi. Manisa bu maçı kazanarak 3.'lüğü sağlama alırken 2.'lik içinde şansını korumayı başardı. Bornova mağlubiyetle play-off şansını biraz daha zorlaştırdı.

SEMT77 YALOVA SPOR (15-12) -FİNAL SPOR (10-17) 77-52

Kalan Maçlar,
Yalova; Balıkesir(ev)-İstanbul(dep)- -Düzce(ev)-Mamak(dep)
Final; Denizli(ev) – Akhisar(dep)-Konya(ev)

Yalova özellikle son 12-13 dakikalık performansı ile farka gitti ve galibiyet sayısını 15'e çıkardı. Finalspor oyunun kırıldığı ana kadar oyunun içinde yer aldı ve iyi oynamaya çalıştıysa da Yalova’nın hamlesine cevap veremedi. Yalova uzun bir aradan sonra belki ilk kez bu kadar fazla oyuncusundan verim aldı. Özellikle Sercan’ın süresi artarak Jones’u 2 numaraya çekerek onu oyun içerisinde daha aktif, daha verimli kullandılar ve Sercan’a güven verdiler. Sercan’ın organizasyonları ve tecrübesi farklı galibiyette önemli bir faktör oldu. Maçta iç-dış dengesi daha iyiydi ve top paylaşımı iyi olduğu için herkes katkı verdi. Bunu sürdürülebilir hale getirirlerse daha tehlikeli bir takım haline geleceklerinden hiç kimsenin şüphesi yok. Hafta içi oynayacakları Balıkesir maçı iki takım sıralama açısından nerene olacaklarını gösteren önemli bir maç olacak. Kazanan önemli bir avantajı cebine koyacaktır. Finalspor özellikle 4 numaralarından aldıkları katkı ile 27-28 dakika oyunda kaldılar. Sonrasında topu iyi paylaşan ve hem içerden hem de dışardan etkili olan rakibini durduramayınca sahadan farklı mağlup ayrılmaktan kurtulamadı.

SİGORTAM NET (13-14) – NG İSTANBUL BASKET (4-23) 85-81

Kalan Maçlar,
Sigortam; Düzce (dep) – Mamak (ev) –Gemlik (dep)
İstanbul; Yalova (ev) – Denizli (dep) – Akhsair (ev)

Sigortam.net, eksik olan rakibine karşı çok zorladı ve kötü oynadığı bir günde kazanarak play-off umudunu korumayı başardı. İstanbul ise önemli eksiklere karşı çok iyi mücadele etti ve özellikle Ozan’ın iyi organizasyonu ile beraber Yiğit’in enerjisi ile maça tutunmayı başardılar. Kazanma noktasına kadar geldiler ama tecrübeli rakibine kaybetmekten kurtulamadılar. Farkı çift hanelere kadar çıkaran ev sahibi konsantre sorunu yaşadığı bölümlerde rakibinin geri gelmesine engel olamadı. Savunmada basit hatalar yaparak İstanbul’un sayılar bulmasına engel olamadı. Krize girdiği dönemde Serhat ve Wilson’ın 1x1'lerle bulduğu sayılarla skorda üstünlüğünü korumayı başardı. Konuk ekip Ozan’ın şutları, White’ın 1x1leri ve Yiğit’in penetreleri ile oyundan kopmadı, son toplara kadar oyunda kaldılar. Bu durum herkes tarafından sürprizdi bana göre. Konuk ekibin bu kadar eksikle çıktığı karşılaşmayı Sigortam’ın daha rahat kazanacağını düşünüyordu. Serhat’ın etkili olduğu bölümler olmasa ev sahibi play-off a veda ettiği maç olabilirdi. Haftaya Düzce ile oynayacakları maç onlar için tamam ya da devam maçı olacak. İstanbul Basket ise ortaya koyduğu mücadele ve oynanan basketbol keyif verdi. Lige veda ettikleri haftalarda bu performansları önemli. Genç oyuncuların gelişimine her maç katkı verecektir, kalan maçları böyle oynamaları önemli.

MAMAK BLD. (16-11) – ANADOLU BASKET (6-21) 94-83

Kalan Maçlar,
Mamak; Gemlik (ev)-Sigortam.net (dep)-Yalova (ev)

Mamak Belediye'de Watkins ve Mustafa'nın iyi oynadığı gün, siz istediğiniz kadar iyi oynayın Mamak’tan maçı almak hiç de kolay değil. Anadolu Basket son zamanlardaki en iyi maçını çıkarıp son dakikalara kadar oyunda kalmayı başarsa da Watkins-Mustafa ikilisinin performansı onlara kazanma şansı vermedi. Topu iyi paylaşan, iki yabancısından iyi katkı alan, Emre ve Taylan’ın çok önemli katkılar verdiği maçta Anadolu Basket maç sonuna kadar oyunda kaldı. İyi bir hücum gününde olmalarına rağmen savunmayı aynı şekilde yapamamaları kaybetmelerine neden oldu. Mamak kötü oynadı gibi görünse de rakibini iyi gününde olması ve onların kazanacak kadar oynamaları bu görüntünün başlıca nedeni. Bu sonuçla beraber Anadolu basket TBL’ye veda eden ikinci takım oldu. ikinci yarıda hiç galibiyet alamayan konuk ekip üç hafta kala lige veda etmekten kurtulamadı. Mamak play-off için üst sıralardan girmek için zor maçlar bekliyor. Böyle bir görüntüyü tekrarlarlarsa istedikleri yerden play-off'a giremeyeceklerini onlar da biliyorlar. Bu maçın onlara ders olacağını düşünüyorum.

BŞB. HST. KONYA SPOR (16-11) – KOCAELİ BŞB. KAĞIT SPOR (14-13) 83-65

Kalan Maçlar,
Konya; Balıkesir (dep) – Samsun (ev) – Final (dep)
Kocaeli; Manisa (ev)- Bornova (dep)-Anadolu Basket (dep)

Konya play-off'a üst sıralardan girmek için verdiği savaşta evinde iyi savunmayla önemli bir maç kazandı. Özellikle Sherrill’ı iyi savunan ev sahibi boyalı alandaki üstünlükle son anları rahat geçti. Konuk ekip Kocaeli ilk periyod başlagıcı dışında, Sherrill’ın iyi savunulduğu bir günde 60 sayılarda kalarak play-off yarışı için önemli bir yara aldı. Son 15 dakika yaptığı savunma ile beraber özellikle Duşan’dan gelen sayılarla oyun kontrolünü eline alan ev sahibi yakaladığı avantajı korumayı başardı. Dış oyuncularından belki çok önemli katkılar alamadı ama boyalı alandaki üstünlüğü onlara rahat bir galibiyet almalarını sağladı. Upshaw ve Duşan’a her inen top neredeyse basket oldu. Uzun boyun avantajıyla rakibini penetrelerini durduran ve şuta zorlayan ev sahibi Kocaeli’nin başarısız atışları sonucunda potasında kolay sayı görmedi. Konuk ekip uzun oynayan rakibine karşı oyunu tam sahaya yayamadı ve yarı saha basketboluna kalınca fiziksel olarak üstün olan rakibine mağlup olmaktan kurtulamadı. Konya belki çok iyi oynadı diyemeyiz ama son haftalardaki görüntüsünden daha iyilerdi. Formsuz oyuncuların da devreye girmesiyle daha tehlikeli hale geleceklerdir. Kocaeli kalan maçlarında play-off kalmak için en az iki galibiyet çıkarmak zorunda.

ME DENİZLİ BASKET(19-8) – SAMSUN SPOR (18-9)

Kalan Maçlar,
Denizli; Final (dep)-İstanbul Bas.(ev)-Düzce (dep)
Samsun; Akhisar (ev)-Konya (dep)-Manisa (ev)

Ve o gün geldi, düğümün çözüleceği gün geldi, oynandı bitti bile. İki takım da sahaya koydukları mücadeleden dolayı alkışı ve saygıyı hakettiler ve şampiyonluk maçına çıkmayı ne kadar hakettiklerini bir kez daha gösterdiler. Maçı Denizli uzatmada kazandı ve istediği farkı da yakalayarak çok önemli bir avantaj yakaladı. Son üç haftaya girilirken kupanın bir ucundan tutmayı başardılar. Haftaya Final maçını alırlarsa evlerinde oynayacakları İstanbul Basket maçında kupayı kaldırırlar. Bu takım bu seriye başlarken 7-8 idi, mağlubiyet sayısı galibiyet sayısından daha azdı. 12/12 yaptılar ve bu seriyi de taçlandırmak için gün sayıyorlar. Samsun böyle bir maçta nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadı. 12 sayı geri düştü, üçüncü periyodda 13 sayı öne geçti. Maçı uzatmaya götürdüler, uzatmada 4/12 faul atmaları maçı kaybetmelerinin en büyük etkeni oldu. Ama bir deplasman maçında, şampiyonluk maçında oynanması gerektiği gibi oynamaya çalıştılar ve çok savaştılar. Tek maçlık durumda iyi oynadın kötü oynadın'a bakılmaz, sonuca bakılır. İki takım belki sahaya çok iyi basketbol koyamadılar ama iyi mücadele ettiler. Denizli 12 sayı öndeyken, 13 sayı geriye düştüğünde paniğe kapılmadı, geri gelmeyi başardı ve belki son topu Collins doğru kullansa maç uzamazdı. Denizli için bana göre 13 sayı geriye düştüklerinde kırılma anlarında onları oyunda tutan Altan oldu. Onun penetrelerle bulduğu sayılar ve takıma verdiği inanç oyundu tuttu. Ona Hakan da katkı verince maçı uzatmaya taşıdılar ama Denizli için maçın adamı Altan’dır. Samsun için ise Berkay en önemli oyuncuydu. Collins’i sahadan sildi, el yakan toplarda takımına sayılar buldu. Ortaya koyduğu performans ile sonuna kadar saygıyı haketti. Maç için çok teknik detaya gerek yok, şampiyonluk maçlarında oyuncular çıkar alır ve maçın sonunda daha tecrübeli olan buraları daha fazla oynamayı bilen takım kazandı. Denizli’yi BSL’ye uğurlarken, Samsun’un play-off'ta en büyük favorilerden biri olacağı kesin. İki takımı da tebrik etmek gerek. Samsun bu mağlubiyetten çok kalkmak zorunda önünde üç zorlu üç maç var. Denizli işi bitirdi, kalanlara Allah kolaylık versin...
 
 
TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Merkezefendi BLD. Denizli Basket
Haftanın Altın Karması
Serkan Menteşe (Merkezefendi Denizli)
Alihan Deniz Genç (Akhisar Belediye)
Mustafa Baki Görür (Mamak Belediye)
Emre Tanışan (BUDO Gemlik Basketbol)
Duşan Cantekin (BŞB Hast. Konyaspor)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Dıante Watkıns (Mamak Belediye)
Derrcık Wılson (Sigortam net)
Lamont Jones (Semt77 Yalovaspor)
Calvın Godfrey (Manisa BBSK)
Robert Upshaw (BŞB Hast. Konyaspor)
Haftanın Koçu
Zafer Aktaş (Merkezefendi Denizli)
Haftanın Oyuncusu
Dıante Watkıns (Mamak Belediye)
Haftanın Genç Oyuncusu
Erkin Şenel (Konyaspor)
Haftanın 6.Adamı
Altan Erol (Merkezefendi Denizli)
Haftanın skoreri
Dıante Watkıns (Mamak Bld) 31 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Alihan Deniz Genç (Akhisar Bld) 3/3
Evan Fitzner (Anadolu Basket) 5/8
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Evan Fitzner (Anadolu Basket) 5/8
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Mamak Belediyesi (94)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Akhisar Belediye Basketbol (60)
En fazla serbest atış kullanan takım
Mamak Belediyesi (19/29)
En az serbest atış kullanan takım
Finalspor (5/8)
En fazla ribaund alan takım
Semt77 Yalovaspor (51)
En fazla ribaund alan oyuncu
Timothy Soares (Samsunspor) 16
En fazla asist yapan takım
Merkezefendi BLD. Denizli Basket (24)
En az asist yapan takım
Balıkesir BŞB (14)
Semt77 Yalovaspor (14)
Finalspor (14)
En fazla asist yapan oyuncu
Maurice Watson (Gemlik Basketbol) 12
En fazla top çalan takım
Balıkesir BŞB (13)
En az top çalan takım
Semt77 Yalovaspor (2)
En fazla top çalan oyuncu
Yiğit Tekin (İstanbul Basket) 6
En fazla top kaybeden takım
Akhisar Belediye Basketbol (20)
En az top kaybeden takım
Anadolu Basket (8)

 

Gelecek Hafta Maçları ( 28. Hafta / 24 - 26 Nisan 2021)
Nadir Gold İstanbul Basket - Semt77 Yalovaspor
Anadolu Basket - Bornova Belediyespor
Finalspor - Merkezefendi BLD. Denizli Basket
GCT Düzce - Sigortam.net
Balıkesir BŞB - BŞB Hastanesi Konyaspor Basket
Mamak Belediyesi - BUDO Gemlik Basketbol
Samsunspor - Akhisar Belediye Basketbol
Kocaeli BŞB. Kağıtspor - Manisa BBSK (Ertelendi)

 

S Takım O G M A Y P
1 Merkezefendi BLD. Denizli Basket 27 19 8 2199 1952 46
2 Samsunspor 27 18 9 2171 2099 45
3 Manisa BBSK 27 17 10 2158 2037 44
4 BŞB Hastanesi Konyaspor Basket 27 16 11 2123 2085 43
5 Mamak Belediyesi 27 16 11 2276 2180 43
6 Akhisar Belediye Basketbol 27 15 12 2220 2183 42
7 Kocaeli BŞB. Kağıtspor 27 14 13 2130 2134 41
8 Balıkesir BŞB. 26 15 11 2091 2064 41
9 Semt77 Yalovaspor 26 15 11 2033 1959 41
10 GCT Düzce 27 14 13 2020 2043 41
11 Bornova Belediyespor 27 13 14 2109 2087 40
12 Sigortam.net 27 13 14 2155 2185 40
13 Finalspor 27 10 17 1941 2035 37
14 BUDO Gemlik Basketbol 27 10 17 2033 2187 37
15 Anadolu Basket 27 6 21 2092 2298 33
16 Nadir Gold İstanbul Basket 27 4 23 1906 2129 31

Yorumlar Okunma: 1495