Fenerbahçe ve Euroleague Women “Final Four” (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Fenerbahçe ve Euroleague Women “Final Four” (Hayri Pekergin)

18-04-21 22:10

Kadın basketbolunda kulüpler bazında Avrupa’nın en büyük organizasyonu olan Euroleague Final Four 2020-2021’i geride bıraktık. 


Istanbul’da yapılan organizasyonda Fenerbahçe yarı finalde Rusya temsilcisi UMMC Ekaterinburg önünde 84-88 skorla kaybederek finale ulaşamasa da üçüncülük maçında Macar Sopron karşısında 64-58 galip gelerek Euroleague Women’da sezonu üçüncü olarak tamamladı. 

Final Four’un ilk günkü diğer maçında Sopron’u 72-61 mağlup eden İspanyol temsilcisi Parfumerias Avenida ile UMMC Ekaterinburg arasındaki finali 78-68 skorla kazanan UMMC Ekaterinburg şampiyon oldu. 


Euroleague Women, düzenleyicisi FIBA’nın reklam ve promosyon konularında kendi endüstrisinin çok gerisinde kalan uygulamalarına rağmen WNBA’den sonra tartışmasız şekilde kadın basketbolunda dünyanın en değerli ve en çok izlenen ligi.

Hem bu önemli organizasyonda ilk üç takım arasında olması, hem de kadın basketboluna yaptığı istikrarlı yatırımlar nedeni ile Fenerbahçe Öznur Kablo’yu yürekten kutlamak gerekiyor. 

Euroleague Women Final Four ardından sorulması gereken soru ise şu

Fenerbahçe Öznur Kablo İstanbul’da düzenlenen Final Four’da UMMC Ekaterinburg’u yenerek finale yükselen taraf olabilir miydi?
  

Maçtan sonra yapılan açıklamalar UMMC Ekaterinburg’un “sonsuz” bütçesi ile oluşturduğu kadronun gücüne ve Covid-19 vakalarının takım üzerindeki olumsuz etkilerine işaret ediyor.  

Sarı lacivertliler Final Four’a tam kadro çıksa da öncesindeki dönemde, takımdaki bazı oyunculara pozitif test sonuçları nedeni ile karantina ve izolasyon protokolleri uyguladığını açıklanmıştı. 

İsim bazında açıklama yapılamaması nedeniyle hangi oyuncuların etkilendiğini bilmek mümkün değil. 

Bununla birlikte, ”eğer” Final Four öncesinde pozitif test sonucu ile karantinaya giren oyuncular arasında oyun kurucu Jasmine Thomas ve takımın en kariyerli skoreri olan Kayla McBride var ise, bu oyuncuların UMMC önündeki performasını ölçü alarak bu durumun Fenerbahçe Öznur Kablo açısından bir dezavantaj oluşturduğunu belirtmek mümkün.  

Diğer bir taraftan UMMC Ekaterinburg’un bütçesinin ve oluşturduğu kadronun gücünü yadsımak imkansız. 

Bununla birlikte Euroleague Women’ın gediklisi konumundaki bu iki takımın yaptığı son üç maça bakıldığında Fenerbahçe’nin UMMC önünde bütçe ve kadro “mazeretlerine” rağmen son üç maçı kazanan taraf olduğunu görüyoruz. 

Üstelik bu galibiyetlerin biri 2017 “Final Four”da, diğeri Ekaterinburg deplasmanında alınmış. 

Dolayısı ile iki takımın geçmişi  “bütçe ve kadro” dezavantajlarına rağmen Fenerbahçe’nin Ekaterinburg’u mağlup edebildiğini ortaya koyuyor. 


2020-2021 Sezonuna geri döndüğümüzde Fenerbahçe Öznur Kablo’nun ilk Euroleague Women Şampiyonluğuna ulaşma iradesinin, Fenerbahçe Kulübünün bu konuya verdiği önem ve desteğin, İstanbul’da oynanan Final Four’da, UMMC önünde takıma güçlü bir enerji yüklemesi yaptığını kabul etmemiz gerekiyor.

Fenerbahçe yönetimi de İspanyol coach Lapena ile anlaşma yaptığı dönemde onun da bu açlığı ve başarı hırsını yaşadığının altını çizmişti.    

Takımların bütçeleri, kadro derinlikleri, ilk kupayı kazanma iradeleri gibi faktörler olsa da son söz sonuçta sahada oyuncular ve oyuncuların taktiksel rollerini belirleyen coachlar tarafından söyleniyor. 

UMMC Ekaterinburg cephesinde coach Miguel Mendez’in yaratıcılık ve kimya işlerini Quigley – Vandersloot ikilisine ihale edip, içeride Griner üzerine inşa ettiği istikrarlı oyun sistemi olduğunu gördük. 

Bu yapıda Jonquel Jones’un faul sorunu ya da Alba Torrens’in her daim bilinen savunma zaafları problem oluşturmasa da Vandersloot’un iyi gününde olmaması Fenerbahçe Öznur Kablo açısından bir fırsat yarattı. 

Fenerbahçe Öznur Kablo ilk yarı savunmayı arka plana iten bir oyun ardından soyunma odasına 48-55 geride gitmişti. 

Maçın 3. çeyreği sarı lacivertliler açısından “zor oyunu bozar” sözünün ne kadar geçerli olduğunu ortaya koydu. 13-13 Skorlu bu çeyrek sonunda skora olmasa da oyuna denge gelmişti. 

UMMC, Jones’un faul sorununu Vadeeva’nın katkısı ile çözüp, Vandersloot’un etkisizliğini Fenerbahçe tarafından bir türlü savunulamayan Allie Quigley’in 27 sayısı ile telafi edince oyunun kırılma anlarına başa baş şekilde girildi. 

Kritik hücumda Griner’ın topunu iyi takip eden Breanna Stewart ile oyundaki kontrolünü sürdüren UMMC Fenerbahçe’nin taktik faulleri önünde çizgide hata yapmayarak 88-84 kazanan taraf oldu. 


Fenerbahçe Öznur Kablo’da sezon başından bu yana coach Lapena tarafından belirlenen stratejinin ve kadrodaki isimlere bu strateji kapsamında verilen rollerin UMMC’yi hedef aldığı belliydi. 

Lapena muhtemelen Vadeeva – Jones – Meesseman ve Griner’dan oluşan UMMC pota altı oyuncuları ile rekabet edilemeyeceği düşüncesine ile rakibi Iagupova ve geçen sene Oregon Üniversitesinden mezun olan Rookie Sabally ile “yıkmak” istedi.     
 
Bu strateji UMMC ile yapılan hedef maçta Lapena’nın planladığı sonucu vermedi. 

Bunun iki temel nedeni vardı. 

İlk nedeni Zandalasini’nin süresini azaltmak pahasına süresi arttırılan genç Alman forvetin kimya yaratma konusundaki “deneyimsizliğinin” takımdaki uzunlara sağlıklı pas akışına imkan vermemesi olarak özetlemek mümkün. 

Kia Stokes 20 dakika sahada kalmasına rağmen yalnızca 3 top kullanıp sıfır çekerek maçı tamamlamak zorunda kaldı.  

İkinci neden ise Zandalasini’nin arka planda kaldığı bu kompozisyonda takımda delici özelliğe sahip tek isim olan Iagupova’nın UMMC savunma duvarı önünde Lapena’nın beklediği yıpratıcı ofansif etkiyi ortaya koyamamasıydı. 

Ukrayna’lı forvet 23 top kullandığı UMMC yarı finalinde 2 sayı bölgesinden %30 isabette kalırken yalnız iki kez çizgiye gelebildi. 

Bu oyuncu ile Kayla McBride’ın sezonun büyük bölümünde olduğu gibi  bir türlü aynı anda senkronize şekilde verim üretememesi de Fenerbahçe Öznur Kablo’nun dezavantaj yaşadığı bir alan oldu.  

Fenerbahçe Öznur Kablo yönetimi açısından Lapena’dan alınacak ELW Final Four debrifinginde sorulması gereken sorular var. 

Zandalasini’nin oyuna iyi giriş yapması ardından ikinci yarı sınırlı süre alarak ön plana “çıkamaması”, ELW için transfer edildiği belirtilen Laura Nicholls’ün Kia Stokes’un dakikalarını azaltmak pahasına sahada kaldığı 10 dakikadaki performansı ve rakipte 27 sayı üreten Quigley’i iyi tanıyan Olcay Çakır Turgut’un bu oyuncunun savunmasında kullanılmaması bu soruların başlıcaları.

Olcay Çakır Turgut’un Sopron maçında rakibi çökerten savunma şovunu biraz da bu pencereden “okuyup” değerlendirmek gerekiyor.   

******
Sonuç olarak Fenerbahçe Öznur Kablo’yu aldığı sonuç, yaptığı istikrarlı yatırım ve sürekli bu seviyede olması nedeni ile kutlamak gerekiyor. 

Sarı lacivertliler UMMC önünde geriden gelerek ortak oldukları belki de kazanabilecekleri bir maç oynadı. 

Coach Lapena’nın ise Euroleague Women arenasında tecrübesini arttırdıkça daha dengeli ve “hedge” mekanizamaları olan strateji ve taktiklerle kadrolar kurup yöneteceğine inanıyorum.       

Twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 5709