Bursaspor; Lamar ve Oğuz'la Fenerbahçe'yi devirdi (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Bursaspor; Lamar ve Oğuz'la Fenerbahçe'yi devirdi (Kağan Tolun)

11-04-21 15:10

İSTATİSTİK: 

ING Basketbol Süper Ligi’nin 28. Haftasında ligde kalması daha önceden kesinleşen Frutti Extra Bursaspor, dün Pınar Karşıyaka'nın kaybesiyle bitime 2 hafta kala normal sezon ikinciliğini garantileyen Fenerbahçe Beko'yu Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda konuk etti. Baştan sona çekişmeli geçen maçta son bölümü daha iyi oynayan Frutti Extra Bursaspor, Fenerbahçe Beko'yu 82-77'lik skorla mağlup etmeyi başardı. Frutti Extra Bursaspor’da hastalığı süren Marial Shayok kadroda yer almazken, Fenerbahçe Beko’da ise Dyshawn Pierre, Edgaras Ulanovas ve Jan Vesely kadroda yer almayan isimler oldular.

Fenerbahçe Beko, maça hızlı başlayan taraf oldu İlk periyodun bitimine 4:45 kala televizyon molasına gidilirken skorda 8-13'lük Fenerbahçe Beko üstünlüğü vardı. Frutti Extra Bursaspor'da ise bu 8 sayının tamamı Oğuz Savaş'tan geldi. Mola dönüşünde ilk sayılar, Frutti Extra Bursaspor’da Xavier Munford’un üçlüğü ile birlikte geldi. (11-13) Ardından Oğuz Savaş ile bir basket daha bulan Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 3 dakika kala skoru 13-13’te eşitleyince, Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Mola dönüşünde de hızlı hücumda Metin Türen’in turnikesi geldi ve Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 2,5 dakika kala öne geçmeyi başardı. (15-13) Periyodun geri kalan bölümünde de hata yapmayan Frutti Extra Bursaspor, Fenerbahçe Beko karşısında ilk periyodu 20-15’lik üstünlükle tamamlamayı başardı.

İlk periyotta Frutti Extra Bursaspor’un bulduğu 20 sayının 12’si Oğuz Savaş’tan geldi.

Fenerbahçe Beko, ikinci periyoda fırtına gibi başladı ve daha ilk dakika geride kalırken Ali Muhammed ile üst üste 5 sayı bulup skoru yeniden eşitleyince (20-20) Frutti Extra Bursaspor’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde de ilk sayılar Lorenzo Brown'un turnikesiyle birlikte gelince Fenerbahçe Beko maçta 20-22 öne geçti. Fakat bu bölümde yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, Stefan Bircevic’in 6 ve Lamar Peters’ın 4 ve Xavier Munford’un 2 sayısıyla birlikte periyodun bitimine 4:55 kala maçta 6 sayılık üstünlüğü yakalamayı başardı. (32-26) Periyodun geri kalan bölümünde skor üstünlüğünü koruyarak rakibinin kendilerini yakalamasına fırsat vermeyen Frutti Extra Bursaspor, Fenerbahçe Beko karşısında soyunma odasına 40-34’lük üstünlükle girmeyi başardı.

İlk yarıda Frutti Extra Bursaspor’un 6 sayılık farkı yakalamasında etkili olan isimler, 14 sayıyla oynayan Oğuz Savaş, 5 ribaund alan Stefan Bircevic ve 7 asist yapmayı başaran Lamar Peters oldu.

İkinci yarıya hızlı başlayan Fenerbahçe Beko, Ahmet Düverioğlu'nun turnikesi ve Tarık Biberovic'in üçlüğü ile birlikte 2 dakika geride kalırken farkı 1 sayıya kadar indirince (40-39) Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde, daha önceden uyarısı bulunan Frutti Extra Bursaspor koçu Dusan Alimpijevic'e itirazlarını sürdürünce teknik faul çalındı. Fenerbahçe Beko’da teknik faul atışını sayıya çeviren Melih Mahmutoğlu, sonrasında da turnike isabeti bularak takımını 40-42’lik üstünlüğe taşıdı. Bu bölümde yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, Lamar Peters’ın serbest atışları ve Oğuz Savaş’ın turnikesiyle birlikte skoru 44-42’ye getirdi. Ardından itirazlarından dolayı bir teknik faul de Fenerbahçe Beko koçu Igor Kokoskov’a geldi. Frutti Extra Bursaspor’da teknik faulden doğan serbest atışı sayıya çeviren Xavier Munford, periyodun bitimine 6 dakika kala farkı 3 sayıya kadar çıkardı. (45-42) Periyodun geri kalan bölümünde Fenerbahçe Beko, pota altından bulduğu basketlerle birlikte üstünlüğü eline geçirse de Frutti Extra Bursaspor, son 3 hücumunda Tevfik Akdamar'ın 2 üçlüğü ve Birkan Batuk’un tek üçlüğü ile birlikte oyunda kalmayı başardı ve son periyoda 60-62’lik Fenerbahçe Beko üstünlüğü ile girildi.

Son periyotta açılışı yapan Frutti Extra Bursaspor’da Can Maxim Mutaf oldu ve maça yeniden denge geldi. (62-62) Bu baskete karşılık, Fenerbahçe Beko’da Jarell Eddie'den gelse de geri adım atmayan Frutti Extra Bursaspor, önce Oğuz Savaş’ın smacı ardından da Birkan Batuk’un 3 sayılık isabetiyle birlikte 5-0’lık seri yakalayarak skoru 67-64’e getirince, bitime 7,5 dakika Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar Fenerbahçe Beko’da Alex Perez'den gelse de (67-66) Frutti Extra Bursaspor, Tevfik Akdamar ve Lamar Peters’ın sayılarıyla birlikte skoru 71-66’ya getirdi. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor’da sakatlanan Lamar Peters, sekerek kenara gelmek zorunda kaldı. Frutti Extra Bursaspor, Xavier Munford ile bir üçlük isabeti daha bularak bitime 4:45 kala farkı 8’e kadar çıkarınca (74-66) Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Fakat mola dönüşünde yeniden toparlanan Fenerbahçe Beko, önce kendisine üçlük sırasında faul yapılan Jarell Eddie’nin 3/3 serbest atışları ve Tarık Biberovic’in üçlüğü ile birlikte farkı yeniden 2 sayıya kadar indirince (74-72) bitime 4:50 kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde, Frutti Extra Bursaspor’da sakatlanarak oyundan çıkan Lamar Peters, yeniden oyuna dahil oldu. Mola dönüşünde hakemler tarafından Frutti Extra Bursaspor benchine bir pozisyonda toplu halde ayağa kalkarak faul itirazında bulundukları gerekçesiyle teknik faul verildi. Fenerbahçe Beko’da teknik faul atışını Melih Mahmutoğlu sayıya çevirirken bir de turnike isabeti bulan Danilo Barthel, 2:40 kala takımını 74-75’lik üstünlüğe taşıdı. Fakat bu bölümde mükemmel bir oyun ortaya koyan Frutti Extra Bursaspor, sırayla Lamar Peters'ın üçlüğü, Xavier Munford’un basket-faulü ve Metin Türen’in turnikesiyle birlikte maçı 82-77’lik skorla kazandı.

Frutti Extra Bursaspor
Oğuz Savaş: 20 sayı (9/10 saha içi), 5 ribaund, 4 asist, Xavier Munford: 16 sayı, 3 ribaund, 3 asist, Lamar Peters: 14 sayı, 12 asist, 2 ribaund
Fenerbahçe Beko
Melih Mahmutoğlu: 12 sayı, 2 asist, Jarell Eddie: 11 sayı, 4 ribaund, Danilo Barthel: 11 sayı, 5 ribaund, 3 asist

Yorumlar Okunma: 2004