Galatasaray'a hayat veren galibiyet (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Galatasaray'a hayat veren galibiyet (Kağan Tolun)

10-04-21 17:33

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nin 28. Haftasında az da olsa 2.lik şansı devam eden Pınar Karşıyaka, ligde kalma mücadelesi veren Galatasaray'ı Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda konuk etti. Pınar Karşıyaka, üçüncü periyotta 15 sayıdan dönmeyi başararak (50-65) 8 dakika kala skoru 79-79'da eşitlemeyi başarsa da maçın sonunu iyi oynayarak rakibinin öne geçmesine izin vermeyen Galatasaray, sahadan 92-94’lük üstünlükle ayrılmayı başardı ve Pınar Karşıyaka, normal sezonu ikinciliği için şansını iyice zora soktu.

Galatasaray bu sonuçla Fethiye ile arasındaki farkı 2 puana çıkardı. Fethiye'nin kalan 2 maçını kazanamaması durumunda, Galatasaray hiç galip gelemese de ligde kalacak. İkili averajı elinde bulunduran Fethiye'nin 2 maç kazanması durumunda ise Galatasaray'ın bir galibiyet alması gerekecek.

Kalan maçlar:
Galatasaray: Bursaspor, Fenerbahçe (D)
Fethiye Belediyesi: Büyükçekmece, Afyon Belediyesi (D)

Ev sahibi Pınar Karşıyaka’da hastalığı bulunan Amath M’Baye ve Onuralp Bitim, Galatasaray'da ise yine hastalığı bulunan Barış Ermiş ve yabancı kontenjanına takılan Travice Rice, maç kadrosunda yer almayan isimler oldular. Ayrıca antrenörlerinde de pozitif sonuç çıkan Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca'nın yardımcısı olarak sahaya çıkan BGL koçu Sinan Aksoylar, ilk kez A takımda görev aldı.

Maçın ilk sayıları, Pınar Karşıyaka’da Tony Taylor'dan gelirken bu bölümde pota altını etkili kullanan Galatasaray, Assem Marei’den 5, Brock Motum ve Pierre Jackson'un 2’şer sayı bularak ilk 4 dakikayı 6-9’luk üstünlükle geçen taraf oldu. Fakat yeniden toparlanan Pınar Karşıyaka, Raymar Morgan ve Tony Taylor’un orta mesafeli isabetleriyle birlikte 4-0’lık seri yakalayarak ilk periyodun bitimine 4,5 dakika kala maçta yeniden öne geçmeyi başardı. (10-9) Bu bölümde etkili hücumlarıyla birlikte serisini 16-3’e kadar çıkartan Pınar Karşıyaka, periyodun bitimine 1,5 dakika kala farkı 10 sayıya kadar çıkartınca (22-12) Galatasaray molasına gidildi. Molanın öncesinde bir pozisyonda faul itirazında bulunan Galatasaray koçu Ekrem Memnun’a teknik faul çalındı. Periyodun geri kalan bölümünde de farkı korumayı başaran Pınar Karşıyaka, Galatasaray karşısında ilk periyodu 25-16’lık üstünlükle tamamladı.

İkinci periyoda hızlı başlayan Galatasaray, Göksenin Köksal'ın 2 sayılık isabeti, Brock Motum’un turnikesi ve yine Göksenin Köksal’ın 3 sayılık isabetiyle birlikte 7-0’lık seri yakalayarak farkı bir anda 2 sayıya kadar indirince (25-23) ilk yarının bitimine 8:45 kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde de ilk sayılar Brock Motum ile Galatasaray’dan gelince skor 25-25’te eşitlendi. Bu bölümde Pınar Karşıyaka, rakibine savunmada çözüm üretemeyince Pierre Jackson’un üçlüğü ve Göksenin Köksal’ın basket-faulü ile üst üste 6 sayı daha bulmayı başaran Galatasaray, toplamda serisini 15-0’a kadar çıkartarak ilk yarının bitimine 7,5 dakika kala maçta 6 sayılık üstünlüğü yakalamayı başardı. (25-31) Bu bölümde Pınar Karşıyaka, hücumda toparlanarak ilk yarının bitimine 4:45 kala skoru 33-33’te eşitlemeyi başarsa da periyodun geri kalan bölümünde geri adım atmayan Galatasaray, son hücumda Jordan Crawford’a üçlük atış sırasında yapılan faul ve itirazları sonrası Ufuk Sarıca'ya çalınan teknik faulle birlikte üst üste 4 serbest atış isabeti bularak Pınar Karşıyaka karşısında soyunma odasına 44-54’lük üstünlükle girmeyi başardı.

İkinci yarıda ilk sayılar, Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan ile gelse de (44-54) Galatasaray, Pierre Jackson’un serbest atışları ve Assem Marei'nin pota altından bulduğu basketle birlikte farkı 12 sayıya kadar çıkardı. (46-58) Bu bölümde Pınar Karşıyaka, farkı 8 sayıya kadar çekse de (50-58) etkili hücum performansını devam ettiren Galatasaray, Göksenin Köksal’ın üst üste 4 sayısı ve Pierre Jackson’un üçlüğü ile birlikte 7-0’lık seri yakalayarak üçüncü periyodun bitimine 6,5 dakika kala maçtaki en yüksek farkı yakalamayı başardı. (50-65) Galatasaray, periyodun bitimine 2,5 dakika kala Brock Motum’un üçlüğü ile birlikte farkı 14 sayıya çıkardı. (62-76) Fakat bu bölümde Pınar Karşıyaka’nın mükemmel bir geri dönüşü vardı. Galatasaray’ın yaptığı üst üste top kayıplarını çok iyi değerlendiren Pınar Karşıyaka, sırayla Raymar Morgan’ın 2 sayılık isabeti, Semih Erden’in üst üste bulduğu 3 sayı,

Raymar Morgan’ın üçlüğü ve periyot sona ererken Metecan Birsen’in üçlüğü ile birlikte 11-0’lık seri yakaladı ve son periyoda 73-76’lık Galatasaray üstünlüğü ile girildi.

Son periyoda girilirken Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan, potaya yüklenerek bulduğu basketle birlikte farkı 1 sayıya kadar indirdi. (75-76) Bu bölümde Galatasaray’da Brock Motum’un üçlüğü gelse de (75-79) Raymar Morgan, üst üste 4 sayı daha buldu ve Pınar Karşıyaka, maçın bitimine 8 dakika kala 15 sayı geriden gelerek skoru 79-79’da eşitlemeyi başardı. Maçta geri kalan bölümler, karşılıklı sayılarla geçilince son 1 dakikalık bölüme 89-90’lık Galatasaray üstünlüğü ile girildi. Bitime 43 saniye kala Galatasaray’da Assem Marei, bulduğu isabetle birlikte farkı yeniden 3 sayıya çıkarınca Pınar Karşıyaka molasına gidildi. (89-92) Mola dönüşünde iki takımda karşılıklı hücumlardan boş döndü ve 8 saniye kala Pınar Karşıyaka, Semih Erden’in çaldığı topla birlikte hücuma çıkarken Galatasaray’da Göksenin Köksal’ın Tony Taylor'a faulü geldi. Pınar Karşıyaka’da Taylor, bu atışları sayıya çeviremedi ve Galatasaray, Pınar Karşıyaka’yı 92-94’lük skorla mağlup etmeyi başardı.

Pınar Karşıyaka
Raymar Morgan: 27 sayı, 6 ribaund, 3 asist, Tony Taylor: 27 sayı, 3 asist, Metecan Birsen: 12 sayı, 8 ribaund
Galatasaray
Göksenin Köksal: 18 sayı, 9 ribaund, 1 asist, Jordan Crawford: 18 sayı, 4 ribaund, 6 asist, Brock Motum: 17 sayı, 7 ribaund, 4 asist, Pierre Jackson: 17 sayı, 1 ribaund, 7 asist Assem Marei: 15 sayı, 8 ribaund

 

Yorumlar Okunma: 2408