Real, Fenerbahçe'den İstediğini Aldı... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Real, Fenerbahçe'den İstediğini Aldı... (Doruk Sözen)

08-04-21 22:41

İSTATİSTİK: 

Euroleague son hafta karşılaşmasında Fenerbahçe sahasında Real Madrid’e evinde 93-67 mağlup oldu. Bu skorla Fenerbahçe iç saha avantajı alma şansını kaybederken, Real playoffa kalmayı garantilemiş oldu. Ayrıca De Colo Euroleague’deki 3500. sayısını kaydederken, Real Madrid bir maçta attığı üçlük rekorunu kırdı. (19)

Savunma kümülatif bir iştir. Siz rakibi yıpratmazsanız atılan boş şutların hepsi isabetli olur. Real’in takım halinde inanılmaz bir yüzdeyle üçlük attığı (19/38 3FG) doğru fakat topa yapılan baskının hep çok zayıf kalması, bazen birebirde bile şutlara el gösterilmemesi, ikili sıkıştırmalar sonrası rotasyonların hepsinin aksaması buna davetiye çıkardı. Lapprovitola’nın topla üretimini durduramamış olmamız da gözlerimizin Vesely’i aramasının sebeplerinden sadece biriydi. Hücumda da takım halinde üretemeyip (7/15 asist, top kaybı oranı) birebirlere kalınca, beklenildiği üzere verimliliğimiz dibe vurdu. 

Mağlubiyeti arkamızda bırakıp Fenerbahçe için olası playoff eşleşmelerine bakacak olursak ise karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor. Yarın Bayern’in Barcelona’yı yenmesi durumunda rakipleri 2.’liği garantileyen Cska, kaybetmesi durumunda ise 3.’lüğü kesinleşen bir diğer türk takımı Efes oluyor. 

Maçın Hikayesi: 
Maçın ilk 3 dakikasında Fenerbahçe 4 hücum ribaundu verip, 3 top kaybı yapınca Real hiçbir hücumdan boş dönmedi. Yarı sahayı geçebildiğimiz pozisyonlarda ise tempoyu oldukça düşürüp, son saniyeye kadar doğru şutu arıyor ve bunu yaparken topu mutlaka low posta taşıyorduk. Düşük tempo pozisyon sayısını düşük tutunca ilk 5 dakikanın sonunda televizyon molasına gidilirken skor 10-5’ti. Dönüşte Real’in 8-2’lik serisi 2 dakika içerisinde Kokoshkova molayı aldırdı. Bu seri sırasında Fenerbahçe’nin topsuz koşuları fark yaratmaya yetmezken, sırtı dönük birebirlerin hiçbirisinden isabet bulamamız endişe vericiydi. Deck’in sol köşede arkasına Brown’ı alarak oynadığı her organizasyonda, sağ forvetten boş üçlüğü bulan konuk ekip, o bölgeden 2/3 ile şut atınca fark açıldı. Periyota O’Quinn’in smacı noktayı koyarken tabela 23-11’i gösteriyordu. Real’in hiç top kaybı yokken, Fenerbahçe için bu rakam 5’ti. 5 hücum ribaundunu da üstüne eklediğimizde konuk ekibin, bizden neredeyse 2 kat fazla top kullandığını söylememe gerek yok sanırım.

İkinci çeyrek de farklı başlamadı. Sıfır enerjiyle hiçbir varlık gösteremeyen Fenerbahçe savunmasını bu dakikalarda izleyen bir kişi bu takımın Euroleague’de playoff yaptığına asla inanmazdı. Real’den tek pas sonrası gelen iki üçlük farkı 20’ye kadar çıkarttı. Sert geçen Kokoshkov molası sonrası oyuna giren Eddie, De Colo, Guduric üçlüsü ilk reaksiyon gösteren isimlerdi. Kısalar daha fazla drive ederek oynamaya başlarken, dengesi bozulan savunmaya karşı son vuruşu perde çıkışı üçlükleriyle Eddie yapıyordu. Fakat adam değişme savunmamız O’Quinn sahadeyken hanemize eksi yazmaya devam ediyordu. Hem de bu eksilerin hepsinin üçlük şeklinde gelmesi farkın 15’in altına inmesini engelledi. Son 3 dakikada Barthel, Eddie ikilisiyle kısa beşe dönen Kokoshkov’un restine, Laso Garubayı 5 numaraya çekerek karşılık verdi. Bu bölümde 4 out spacingle oynayıp Brown’a boyalı alanı açan Fenerbahçe, onun drive ettiği her pozisyondan bir şekilde sayı çıkarıyordu. İlk yarı 49-36 Real üstünlüğüyle tamamlandı. Real hücumlarının neredeyse hepsi aynı 2 opsiyon üzerinden şekilleniyordu. Başlarda Deck sırtı dönük oyun üzerinden opsiyonlarını değerlendiriyordu, ilerleyen dakikalarda ise uzunlarımızın, kısa oyuncu savunmasındaki defolarının üzerine gitmeye ve dripling üstü üçlükleri hanelerine yazdırmaya başladılar. Temsilcimiz ise small ball’a geçtiği dakikalarda savunmayı dışarı çekmeye başarınca fark yarattı. Real 10/21 3FG, 10 asist, 0 top kaybı, temsilcimizin ise 2/5 3FG, 5/6 asist top kaybı oranıyla oynaması her şeyi açıklıyor zaten. 

Üçüncü çeyreğin ilk şutunda Ahmet basketfaulü alırken, bunu Tavares’in üzerinden yaptırıp 3. faulünü aldırması güzel bir başlangıç oldu. İlerleyen dakikalarda Real, Tavares’le oynadığı ikili oyunlardan sayı çıkarırken, Fenerbahçe ise Barthel’in Tyus’a olan fizik avantajını kullanmaya çalışıyor fakat istediği verimi alamıyordu. İşlerin değişeceği ise üst üste iki kere topu elden almamızla, devamındaki geçiş hücumlarında basit top kayıpları yapsak da, belli oldu. Ahmet’in boyalı alanda Tavares’e karşı verdiği mücadele takdire şayandı. Momentumun bize geçmesiyle Guduric ve De Colo’dan gelen üçlükler farkı 8’e indirirken, Lasoya da molayı aldırdı. (58-50, bitime 4.28) Kalan bölümde tempo top kayıpları ve faullerin etkisiyle oldukça düştü. İlk yarıda hiç top kaybı bulunmayan Real’e, bu periyotta 7 top kaybı yaptırmış olmamız, ilk yarıdaki farkın tamamen bizimle alakalı olduğunu ispatlıyordu. Üçüncü çeyrek 67-57 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. 

Son periyot 7-0’lık Real serisiyle başladı. Brown ikinci yarı boyunca gözünü kapatıp, kalabalığın arasına dalıyor ve her seferinde hücumlardan boş dönüyordu. (İkinci yarıda 2/9 FG, 1 top kaybı) Son çeyrekteki ilk sayılarımız 4 dakika sonra De Colo’nun turnikesinde geldi. Real ise yayın gerisinden gece boyunca olduğu gibi inanılması güç bir yüzdeyle atmaya devam ederek farkı tekrar 20’nin üzerine çekti. Kalan dakikalar formalite icabı oynanırken maçı 93-67 Real Madrid kazandı.
 
Öne Çıkanlar: 
Fenerbahçe:
De Colo: 23 sayı, 5 ribaunt, Brown: 16 sayı (6/13 2FG, 0/2 3FG)
Real Madrid: 
Causeur: 20 sayı, 4 asist, Deck: 19 sayı, 4 asist, Laprovittola: 18 sayı, 4 ribaunt, 10 asist
 

Yorumlar Okunma: 1951