İşlem tamam, Karşıyaka 8'li finallerde (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

İşlem tamam, Karşıyaka 8'li finallerde (Kağan Tolun)

06-04-21 21:50
FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu I Grubu'nda lider Hapoel Holon'un ardından çeyrek finale çıkacak olan 2. Takımı belirleyecek maçta temsilcimiz Pınar Karşıyaka, İtalyan temsilcisi Happy Casa Brindisi’yi İzmir Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda konuk etti. Maçın başından sonuna skor üstünlüğünü elinde tutmayı başaran Pınar Karşıyaka, Happy Casa Brindisi'yi 107-88'lik skorla mağlup etmeyi başardı. Bu galibiyetle birlikte grupta 3 galibiyet ve 3 mağlubiyete ulaşarak rakibiyle galibiyet-mağlubiyet sayılarını eşitleyen Pınar Karşıyaka, ilk maçta 4 sayıyla kaybettiği Happy Casa Brindisi karşısında ikili averajı eline geçirdi ve grupta Hapoel Holon’un ardından 8'li finallere yükselmeyi başardı

Happy Casa Brindisi, maça Derek Willis'in ilk dakikada üst üste bulduğu 5 sayıyla başladı. (2-5) Bu bölümde konuk ekip Happy Casa Brindisi'nin şut isabeti bulmakta zorlanmasını iyi değerlendiren Pınar Karşıyaka, Tony Taylor, Raymar Morgan ve Sek Henry'nin üst üste basketleriyle birlikte ilk 3 dakikalık bölümü 8-5'lik üstünlükle geçmeyi başardı. Happy Casa Brindisi, Raphael Gaspardo ile bu seriye son verse de (8-7) hücumda geri adım atmayan Pınar Karşıyaka, Sek Henry’nin üst üste 2 üçlüğüyle birlikte ilk periyodun bitimine 6 dakika kala skoru bir anda 14-7'ye kadar getirdi. Happy Casa Brindisi, hücum ribaundları üzerinden bulduğu sayılarla bitime 3 dakika kala farkı 2 sayıya kadar indirse de (20-18) bu bölümde Pınar Karşıyaka’da sahneye çıkan isim Tony Taylor oldu. Periyodun bitimine 1 dakika kala Pınar Karşıyaka, Tony Taylor’un bulduğu üst üste 2 üçlük isabetiyle birlikte farkı yeniden 7 sayıya kadar çıkarmayı başardı. (28-21) Geri kalan bölümde Happy Casa Brindisi, Josh Bostic ile 3 serbest atış isabeti buldu ve ilk periyot 28-24'lük Pınar Karşıyaka üstünlüğü ile geçildi.

İkinci periyot, Happy Casa Brindisi’de Darius Thompson’un basket-faulü ile başladı. (28-27) Fakat bu bölümde potaya yüklenerek Semih Erden ve Amath M’Baye ile üst üste smaçlar bulan Pınar Karşıyaka, ilk yarının bitimine 7:50 kala farkı 5 sayıya çıkarınca (34-29) Happy Casa Brindisi molasına gidildi. Fakat mola dönüşünde yeniden toparlanan Happy Casa Brindisi, Alessandro Zanelli ve James Bell’in üçlükleriyle farkı yeniden 1 sayıya indirince (36-35), ilk yarının bitimine 6,5 dakika kala bu sefer de Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde Josh Bostic ile orta mesafeli bir basket daha bulan Happy Casa Brindisi, maçta yeniden öne geçmeyi başardı. (36-37) Bu bölümde Happy Casa Brindisi, Mattia Udom’un basketiyle birlikte farkı 3 sayıya kadar çıkarsa da (36-39) bu bölümde mükemmel bir oyun ortaya koyan Pınar Karşıyaka, sırayla Tony Taylor’un 2 basket-faul, 1 üçlük ve 1 orta mesafeli isabetle birlikte bulduğu 11 sayısı ve Raymar Morgan’ın 2 sayılık isabetiyle birlikte 13-0’lık seri yakalayarak ilk yarının bitimine 1 dakika kala farkı 10 sayıya kadar çıkarınca (49-39) Happy Casa Brindisi molasına gidildi. Geri kalan bölümde de farkın azalmasına izin vermeyen Pınar Karşıyaka, Happy Casa Brindisi karşısında soyunma odasına 53-43’lük üstünlükle girmeyi başardı.

İlk yarıda Pınar Karşıyaka’nın farkı açmasında etkili olan en önemli isim, 3/3 üçlük ve toplamda 7/8 şut isabetiyle birlikte 21 sayı bulmayı başaran Tony Taylor oldu.

Happy Casa Brindisi, ikinci yarıya Derek Willis’in potaya yüklenerek bulduğu smaçla başlasa da (53-45) Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye bulduğu üçlükle birlikte farkı yeniden çift hanelere çıkartan isim oldu. (56-45) Bu bölümde Tony Taylor’un 3 serbest atışı, Amath M’Baye'nin ve DJ Kennedy’nin üst üste üçlükleriyle periyodun bitimine 6,5 dakika kala farkı 16 sayıya kadar çıkaran Pınar Karşıyaka (69-53) rakibine molayı aldırdı. Mola dönüşünde etkili oyununu sürdüren Pınar Karşıyaka, periyodun bitimine 2 dakika kala farkı 18 sayıya kadar çıkardı. (79-61) Fakat bu bölümde maça ortak olmaya çalışan Happy Casa Brindisi, önce Riccardo Visconti ardından Josh Bostic’in üçlüğü ile farkı 14 sayıya çekti. (81-67) Bu bölümde Pınar Karşıyaka’da Nusret Yıldırım’a çalınan sportmenlik dışı faul kararıyla birlikte farkı daha da azaltan Happy Casa Brindisi, farkı 10 sayıya kadar indirse de (81-71) son hücumda Semih Erden’in smacıyla birlikte Pınar Karşıyaka, Happy Casa Brindisi karşısında 83-71’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyodun başında iki takım da sayı bulmakta zorlanırken Happy Casa Brindisi’de Alessandro Zanelli bitime 8 dakika kala bulduğu üçlükle birlikte farkı uzun bir aranın ardından tek hanelere çekmeyi başardı. (83-74) Bu baskete karşılık Pınar Karşıyaka’da DJ Kennedy ile gelse de (85-74) etkili oyununu sürdüren Happy Casa Brindisi, önce Josh Bostic’in üçlüğü ardından da Raphael Gaspardo’nun pota altından bulduğu basketle birlikte toplamda serisini 22-6’ya çıkartarak farkı 6 sayıya kadar indirince (85-79) bitime 6,5 dakika kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde yeniden toparlanan Pınar Karşıyaka, Raymar Morgan’ın üst üste 5 sayısı ve Nusret Yıldırım’ın üçlüğü ile birlikte farkı yeniden 13 sayıya kadar çekince (93-80) bitime 4,5 dakika kala Happy Casa Brindisi molasına gidildi Maçın geri kalan bölümünde de etkili savunmasıyla birlikte rakibinin yeniden maça ortak olmasına izin vermeyen Pınar Karşıyaka, Happy Casa Brindisi’yi 107-88’lik skorla mağlup ederek adını Fiba Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline yazdırmayı başardı.

Pınar Karşıyaka
Tony Taylor: 30 sayı, 2 ribaund, 7 asist, DJ Kennedy: 21 sayı, 10 ribaund, Raymar Morgan: 20 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Sek Henry: 13 sayı, 2 ribaund, 9 asist, Amath M’Baye: 10 sayı, 1 ribaund, 1 asist

Happy Casa Brindisi
Josh Bostic: 28 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Derek Willis: 12 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Alessandro Zanelli: 11 sayı, 2 asist, Nick Perkins: 10 sayı, 2 ribaund, 1 asist 

Yorumlar Okunma: 1771