Kıpkırmızı... TBL 24. Hafta EN'leri (Fahri Güler) - BasketFaul.com

Kıpkırmızı... TBL 24. Hafta EN'leri (Fahri Güler)

30-03-21 15:14

24. hafta covid nedeniyle bir maç eksik ile tamamlandı. Kocaeli-Yalova maçı oynanmadı. Zirvedeki üç takımdan ikisi kazandı ve zirvede iki takım kaldı. Merkezefendi 9/9 yaparak bu sezon en yüksek galibiyet serisine ulaşan takım oldu. İstanbul Basket ve Anadolu Basket bu hafta da kazanmayı başaramadılar. Oynanan 7 maçın sadece ikisini ev sahipleri kazandı.

Merkezefendi ve Samsun kazanırken, Balıkesir kaybetti ve zirve yarışının bir adım gerisine düştü. Konya sessiz sedasız kazanmaya devam etti ve 15. galibiyetini alarak iddialı bir konuma geldi. Samsun-Merkezefendi 16, Balıkesir-Konya 15 galibiyetle sıralanıyorlar. Bu takımların içinde en formda olan Denizli ve Konya görünüyor. Şuanki duruma baktığımızda Merkezefendi-Samsun ikilisinden hangisi 6/6 yaparsa kesin çıkıyor. Bu takımların içerisinde fikstür olarak en avantajlı takım Merkezefendi duruyor. Samsun ile içerde Balıkesir ile dışarda oynayacak ama artı 11 avantajı var, o yüzden zirve yarışında takımlar birbirine yakın görünseler de en büyük aday Merkezefendi gibi duruyor. Sadece puan tablosuna bakarak bunu söylemiyorum, genel anlamda takımların son maçlardaki performansları, iç dinamiklerini ele alarak yazıyorum. Bu 4 takım içerisinde fikstür avantajı en iyi olan Denizli. Diğer üç takımı çok zor 6 hafta bekliyor. Bu takımların içerisinden daha da alt sıraya inenler olursa ben şaşırmam. Hata yapmadıkları sürece Merkezefendi BSL yolunda en avantajlı duruyor bunu korumak onların elinde ve her anlamda bu tecrübeye sahipler.

Covid belası tekrar hortladı. Gerçi ne hortlamak... Ülkemizin yüzü kızardı, kıp kırmızı olduk. Allah'tan bu durum maçlara henüz intikal etmedi. Geçen vaka sayıları yüzde bilmem kaç daha düşükken herkes ayağa kalkıyordu, şimdi çıt yok. Her neyse, şurada 6 maç kaldı, ses çıkarma diyorlar biliyorum. Bu hafta Yalova’da covid vakaları oldu ve diğer takımların da olacağı sinyali bu. Bu durum ortaya daha fazla çıkarsa işler çok değişir ben diyim... Yalova ve onlarla oynayacak takımlar şimdi mecburen sıkışık program yaşayacaklar. Hele Yalova sıralama açısından önemli kayıplarla baş başa kalabilir. Bu durum ligin gidişatını özellikle play-off bandını çok etkileyecek. Şuanda sadece onlar yaşadı ama etkisi çoğu takımı vuracak. Bakalım başka takımlarda bu durumla karşılaşacak mı göreceğiz. Umarım Yalova’da en hızlı şekilde toparlanır ve bu durumdan en az hasarla ayağa kalkarlar.

Lig karmaşık bir durumda. 4 takım son ana kadar çıkmak için uğraşacaktır ama bana göre son haftaya girilmeden şampiyon belli olacak. play-off ta çarşı çok karışık. Yukarıdaki takımlardan hangi üçü play-off oynayacak, hangi takımlar play-off dışı kalacak, bu belirsizlik ortamı çok geriyor şuanda. Bir de ekstra olarak covid vakaları yaşanırsa sen ondan sonrasını gör. Play-off yarışında 11 takım var ve bu takımların bırakın hangi sıradan gireceklerini play-off'u matematiksel olarak bile garantileyen yok. 16 galibiyet play-off bandı gibi duruyor, o da alt sıralardan girebilmek için. Onun dışında play-off mücadelesi yaşamak hayal olur. Takımlar üçüncü yabancı hamlelerini yapmaya başladılar. Play-off oynayacak her takım lige çıkma şansı kullanmaya çalışacaktır. Evet play-off favorileri var ama önce yerlerini alıp eşleşmeleri görmek gerekiyor. Kimler kalacak ona göre tahminler yürüteceğiz ama önce bir play-off a gelinsin eşleşmeler belli olsun. Yoksa oranında favorileri bana göre hazır sanki.

Alttaki 5 takımın yerinin değişeceğini sanmıyorum, düşenler belli, onların bir üsttü belli. Bu takımların alacakları galibiyetler sıralamaları etkileyecek en önemli faktörlerden biri olacak. Maçlara baktığımız zaman kazanmak için çıkıp ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bu mücadelelerine saygı duymak gerekiyor. Kalan 6 hafta bu takımların performansları her şeyi çok etkileyecek, Kaldı ki 24. hafta bunu sinyalini fazlasıyla verdiler. Kafada sezonu bitirmek yerine iyi mücadelelerine sürdüren herkese teşekkür etmek gerekir.

25. haftada Yalova-Balıkesir maçı oynanmayacak. Bu maçın dışında sıralamalar açısından çok kritik maçlar var. Konya-Manisa maçı ve özellikle Akhisar-Bornova maçları çok önemli. Bana göre haftanın maçı Akhisar-Bornova olacaktır. Özellikle play-off bandı için çok zor maçlar olacak. Sigortam Net-Samsun Spor ve Merkezefendi-Kocaeli maçları da zirveyi yakından ilgilendiriyor. Sakatlıkların ve hastalıkların yaşanmadığı ve hak edenlerin kazandığı bir hafta olsun, sağlıklı haftalar dilerim.

MANİSA BBSK (14-10) – AKHİSAR BLD. (13-11) 90-71
Manisa derbisini Marcus Hall’un müthiş performansı ile kazanan ev sahibi Manisa Bşb. oldu. Konuk ekip Akhisar bu mağlubiyetle beraber son 10 maçında 8. mağlubiyetini almış oldu. Akhisar iki 4 numarası kenarda otururken tercih olarak ilk kez 4 kısa başladı ve ilk yarıda uzun bir süre 4 kısalı sistemle oynadı, hatta Manisa da belli bölümlerde iki uzunlu sistemden çıkıp 4 kısa oynadı. Konuk ekip Doğukan’ın olmadığı günde bu sistemle oynamaya çalışırken Alihan’ın ilk yarıda sadece 5 dakika sahada olması da onların hücum gücünü ve yaratıcılıklarını etkiledi diyebilirim. İki takımın 4 kısa oynadığı sürelerde ise Manisa daha yetenekli kaldı ve daha üretken oldukları bölümlerle beraber oyunda üstünlüğü almayı başardı. Akhisar’ın oyuna geri dönüş yaptığı üçüncü periyodda ise Gökhan ile iki uzuna döndükleri bölüm oldu. Alışmadıkları bir sistemde oynamaya çalışmaları onları olumsuz etkiledi diyebilirim. Manisa Bşb. üçüncü periyotta yakalanmasına rağmen Hall’un etkili performansı ve takım savunmasındaki agresiflikleri bu maçı kazandıran etken oldu. Üçüncü yabancının alınmasıyla beraber Marcus Hall’un bu kadar etkili olması da maça ayrı bir renk kattı ve oyuncu müthiş konsantre ile sadece hücumda değil savunmada da sezonun en iyi oyununu çıkardı. Manisa bu galibiyetle beraber üst sıralardaki yerini korumayı başardı ve play-off için önemli bir sıradan girmek adına önemli adım atmış oldu.

ANKARA ANADOLU BASKET (6-18) – BŞB. HST. KONYA SPOR (15-9) 73-92
Ankara ligde sayı günleri kalmış gibi oynamaya ve sezonu bitirmeye çalışıyor. Son maçlarda kısa yabancısının etkisiz performansı bu süreçte onları çok etkiliyor. Matematiksel olarak hala şansları var ama görüntüleri bu konudaki durumlarını açıkça ortaya koyuyor. Konya Spor ilk periyod Duşan’ı kullanamadığı için oyun başa baş geçti. Sadece dış atışlarla skor bulan konuk ekip ikinci periyottan itibaren iç-dış dengesini kurup, Duşan’ı iyi yerlerde topla buluşturunca farkı çift hanelere çıkardı. Fark çift hanelere çıksa da Oğulcan’ın hücum organizasyonları, dış şutlardaki etkili performansları ve Kutay’ın penetreleri sonucunda buldukları basketlerle sürekli rakibini takip etmeye çalıştı. Konya ekibi Oğulcan’ın etkili olduğu günde diğer oyuncularında katkıları ile beraber farkın kapanmasına izin vermediler. Son periyotta farkı daha da yukarıya çıkaran konuk ekip 15. galibiyetini alarak zirvedeki iki takımın bir galibiyet gerisinde takibini sürdürmeye devam ediyorlar.

SAMSUN SPOR (16-8) – BUDO GEMLİK (7-17) 69-63
Samsunspor zoru seviyor. Oynadıkları son karşılaşmalara baktığımızda Samsun son periyotlara, son dakikalara geride giriyor ama Mamak maçı dışında kazanmayı başarıyor. Bu kazanılan maçlarda takım rolü var mutlaka ama Tayfun bu sonuçlarda geri dönüşleri sağlayan en önemli faktör konumunda. Sahaya kattığı enerji ve yetenekleri ile takıma verdiği skor katkısı onlara son haftalarda en az üç galibiyet yazar. Samsun kötü oynuyor belki ama şuanda kazanıyor bu kalan 6 maçta bu şekilde devam edebilir mi, bilmiyorum. Mutlaka iyi analiz etmeleri gerekiyor yoksa başları çok ağrımaya yakın. Şuanda rol karmaşası, takım içi savunma-hücum anlamında sorunlar dikkat çekiyor. Gemlik maçı kontrol eden taraftı ve son periyotta iki guardının sakatlanıp oynamamaları maçı kaybettiren en önemli faktör oldu. Eğer Watson ve Canberk son periyot olsalar maçı Gemlik kazanırdı. Özellikle Gemlik üç uzun oynadığı bölümlerde savunmada çok etkili oldu. Hücumda da Carter ve Emre ile etkili oldu. Guardların olduğu bölümde ikili oyunlar sonucunda ters taraf köşeyi boş bulan konuk ekip bunda başarılı oldu ve boş şutlarla skoru önde götürdü. İyi çalışarak, iyi hazırlanarak oynadıkları maçı son bölümde Tayfun’un etkili performansını durduramayınca kaybettiler. Gemlik son bölümlerde kaybettiği kaçıncı Samsun ise son anlarda kazandığı kaçıncı maç oldu. Bakalım hedefleri için bu böyle ne kadar sürecek.

BORNOVA BLD. (12-12) – ME DENİZLİ BASKET (16-8) 77-85
Bornova Belediyespor son dönemlerdeki en iyi performansını sahaya koysa da kazanmak için iyi mücadele etse de karşılarında ligin en formda takımı vardı. Takım olarak iyi görüntü veren ev sahibine karşı, konuk ekip Collins’in son anlardaki skorer oyunu ile maçı kazanmayı başardı. Maçta 4. periyotta gergin anlar yaşandı ve Bornova'da koç ile genel menajer oyun atıldı. Bu dakikadan sonra çok fazla düdük oldu ve sıkça faul çizgisine gidildi. Ev sahibi son bölüme kadar Collins’i iyi savunarak rakibinin hücum düzenini bozmayı başardı. Denizli maça istediği basketbolu sahaya yansıtamayarak, kolay atışları değerlendiremeyerek başladı. Ev sahibi ekip Orbay’ın pop&outları ile bulduğu şutlar ve Mert Gizir ile etkili olarak oyunun dengede gitmesini sağladı. Mert Gizir ile hücumda etkili olan ev sahibine karşı konuk ekip Hakan’ın post-up oyunları ile sayılar buldu. Bornova ikinci yarıya Ata ile iyi başladı ve oyun üstünlüğünü ele aldı. Bu dakikadan sonra Hakan’1x1 oyunları ve Altan-Denizcan ikilisinden gelen sayılarla 9-0 seri yakaladı ve oyunda üstün olan taraf konuk ekip oldu. son periyot sertlik ve agresiflik arttı. İki takımda kazanmak için her şeyini sahaya koydu. Denizli Coleby-Collins ile sayılar bularak kontrolü elinde tutmaya çalışırken, ev sahibi çizgiden bulduğu sayılarla oyuna tutundu. Son anlarda Collins’in etkili performansını durduramayan Bornova maçı kaybetti. Denizli 9/9 yaparak galibiyet serisini daha yukarıya taşırken, Bornova son 10 maçında 8.mağlubiyetini alarak play-off dışında kalmaya devam etti.

FİNAL SPOR (10-14) – MAMAK BLD. (14-10) 69-78
Final üç maç sonra kaybederken Mamak kazanmaya ve play-off sıralaması için iyi bir yerden girmek adına yoluna sağlam adımlarla gitmeye devam etti. Maça iyi başlayan ve Allen ile etkili olan ev sahibi Mertcan’ın periyot sonunda ki performansını engel olabilse maçın gidişatını belki de tamamen değiştirebilirdi. 1.periyot sonunda Mertcan’ın enerjisi ile oyuna ortak olan Mamak bu oyuncudan gelen sayıların dışında çok etkili olan kimse olmadı. Özellikle Mustafa-Özgür-Watkins etkisiz olduğu devrede skora ve oyuna ortak olmak çok önemliydi. Konuk ekipte Üçüncü periyotta Mustafa’dan gelen üçlüklerle hücumu zenginleşti. Ev sahibi Allen’ın etkili hücum performansı ile oyuna tutundu ve son 8 dakikaya girilirken önemli bir avantaj yakalamayı başardı. 4 kısa oynayan ev sahibine karşı iki uzunla oynamaya devam eden konuk ekip bunu avantaja çevirdi. Düzensiz hücumlar yapmak zorunda kalan ve ribaundlarda sorun yaşayan Final, Mamak’ı savunmada da zorlanınca kontrolü yavaş yavaş kaybetti. Topu iyi paylaşan, dışardan bulduğu üçlüklerle iyi bir ritim yakalayan Mamak son 8 dakikada 7-24’lük seri ile 69-78 galip ayrılmayı başardı. Uyuyan takımını canlandıran Mertcan maçın kazanılmasında en önemli faktör oldu. Final ise elinde olan bir maçı hataları sonucunda vermekten kurtulamadı. Yeni gelen uzun oyuncu Samardjjski son bölümlerde tecrübesi ile takıma savunmada ve hücumda çok önemli katkılar verdi.

BALIKESİR BŞB. (15-9) – SİGORTAM NET (11-13) 90-99
Balıkesir Bşb. üç kez farkı 13+ çekmesine rağmen Sigortam Net hiç geri adım atmadı ve son periyotta son kez farkı kapatıp bu sefer öne geçmeyi ve maçı kazanmayı başardı. 4 maç sonra kazanıp kalan 6 maç için play-off umudunu tazeledi. Ev sahibi ekip ise normal sezon şampiyonluğu için çok önemli bir avantajı kaybetti. Arada bir galibiyet fark var gibi görünse de kalan 6 maçı çok zorlu olması onlar için büyük bir handikap. Son 4-5 maçta Balıkesir kazansa-kaybetse da maç içindeki iniş çıkışları çok fazla. Oyun kontrolünü ellerinde tutamayıp bir iki pozisyonda çabuk kırılabiliyorlar. Bu durum gelecek süreç için onlar adına büyük bir tehlike demek oluyor. Bu maç özelinde de bu durum üç kere yaşandı. 15 sayılara kadar farklar çıktı ama konuk ekip 2 dakika içinde farkı tek topa indirmeyi başardı. her seferinde farkı açtılar ama bu kırılgan yapı, oyun içindeki gel-git'ler hep yaşandı. Son periyota 13 sayı farkla girildi ama Blake-Wilson ikilisi ile 2 dakika içinde fark 2 sayıya indi. Bu durum üçüncü kez tekrarlanınca Sigortam Net daha da iştahlandı. Blake’in alev alması ve Wilson’un doğru pozisyonları üretmesi sonucunda öne geçtiler. Panik düğmesine basan ev sahibi düzensiz ve dengesiz atışlar yaptı, Zane’i unutarak pota altına top indirmedi ve sadece dışarı kaldılar. Şut tercihlerinde yanlışlıklar konuk ekibin kolay sayı bulmasını sağladı ve Sigortam Net maç boyunca 38 sayı kolay sayı buldu. Geri koşma sıkıntısı sadece bu maç özelinde olan bir durum değil ve bunu çözmeleri gerekiyor yoksa başları daha da ağrıyacaktır. Sigortam Net’in böyle bir galibiyete ihtiyacı vardı ve kalan 6 maçta play-off için az olan umutlarını yüksek tutmalarını sağlayacaktır.

İSTANBUL BASKET (3-21) – GCT DÜZCE (13-11) 64-66
Skora baktığımız mücadelesi yüksek iyi bir maç oldu diye düşünenler olmuştur ama maç tam anlamıyla çok tatsız ve keyifsizdi. Sahada iyi basketbol var mıydı deseniz yok derim. Düzce ne kendisi iyi oynayacak durumu vardı neden rakibini oynatmaya niyeti vardı. O kadar fazla hata sayısı var ki maçta. Çok fazla top kayıpları, çok çok basit atışlar kaçtı, çok çok fazla yanlış tercihler sonucunda sayı şansları kaçtı. Skorun bu kadar düşük olmasında savunmaların etkisi vardır diyeceksiniz ama maçı izlerseniz ne dediğimi çok çok iyi anlarsınız. Ev sahibi evet Özellikle Ozan’ın oyunda olduğu bölümlerde akıcı hücumlar yaptılar, Saybir-Amir ile sayılar bulmaya çalıştı ama White’ın kaçırdıkları ile saç-baş yoldular. White kaçırdıklarının çeyreğini atsa ev sahibi maçı kazanmış olurdu. Basketbol adına keyifsiz olan maçtan dolayı basket adına çok fazla şey yazamayacağım. Düzce play-off yolunda kazandı ve fikstürleri neticesinde play-off oynayacaklardır. İstanbul basket ligde son maçlarını oynasalar da geri adım atmadan oynamaları güzel bir durum.
 
 
TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Sigortam.net
Haftanın Altın Karması
Serkan Menteşe (Merkezefendi BLD. Denizli)
Mertcan Solkol (Mamak Belediye)
Oğulcan Baykam (BŞB Hast. Konyaspor)
Ercan Bayrak (BŞB Hast. Konyaspor)
Duşan Cantekin (BŞB Hast. Konyaspor)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Derık Wılson (Sigortam.net)
Marcus Hall (Manisa BBSK)
Byran Blake (Sigortam.net)
Luız Soares (Samsunspor)
Dwıght Coleby (Merkezefendi BLD. Denizli)
Haftanın Koçu
Andaç Yapıcıer (Sigortam.net)
Haftanın Oyuncusu
Marcus Hall (Manisa BBSK)
Haftanın Genç Oyuncusu
yok
Haftanın 6.Adamı
Mertcan Solkol (Mamak Belediye)
Haftanın skoreri
Marcus Hall (Manisa BBSK) 38 sayı
Brayon Blake (Sigortam.net) 38 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Marcus Hall (Manisa BBSK) 8/10
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Brayon Blake (Sigortam.net) 9/14
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Sigortam.net (99)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Samsunspor (63)
En fazla serbest atış kullanan takım
Bornova Belediyespor (17/28)
En az serbest atış kullanan takım
BUDO Gemlik Basketbol (6/10)
Finalspor (5/10)
En fazla ribaund alan takım
BŞB Hastanesi Konyaspor (51)
En fazla ribaund alan oyuncu
Timothy Soares (Samsunspor) 16
En fazla asist yapan takım
BŞB Hastanesi Konyaspor (27)
En az asist yapan takım
Akhisar Belediyespor (14)
En fazla asist yapan oyuncu
Oğulcan Sevim (Anadolu Basket) 11
En fazla top çalan takım
Nadir Gold İstanbul Basket (11)
En az top çalan takım
BŞB Hastanesi Konyaspor (2)
Bornova Belediyespor (2)
Balıkesir BŞB (2)
En fazla top çalan oyuncu
Yiğitcan Saybir (NG İstanbul Basket) 4
En fazla top kaybeden takım
Balıkesir BŞB (19)
GCT Düzce (19)
En az top kaybeden takım
Anadolu Basket (5)

 

Gelecek Hafta Maçları ( 25. Hafta / 1 - 5 Nisan 2021)
BŞB Hastanesi Konyaspor Basket - Manisa BBSK
GCT Düzce - Anadolu Basket
Akhisar Belediyespor - Bornova Belediyespor
Mamak Belediyesi - Nadir Gold İstanbul Basket
BUDO Gemlik Basketbol - Finalspor
Sigortam.net - Samsunspor
Merkezefendi BLD. Denizli Basket - Kocaeli BŞB. Kağıtspor
Semt77 Yalovaspor - Balıkesir BŞB (Ertelendi)

 

Puan Durumu

S Takım O G M A Y P
1 Samsunspor 24 16 8 1945 1882 40
2 Merkezefendi BLD. Denizli Basket 24 16 8 1951 1734 40
3 Balıkesir BŞB. 24 15 9 1950 1904 39
4 BŞB Hastanesi Konyaspor Basket 24 15 9 1900 1853 39
5 Mamak Belediyesi 24 14 10 2018 1932 38
6 Manisa BBSK 24 14 10 1930 1830 38
7 Akhisar Belediye Basketbol 24 13 11 1975 1956 37
8 GCT Düzce 24 13 11 1778 1803 37
9 Bornova Belediyespor 24 12 12 1853 1842 36
10 Semt77 Yalovaspor 23 13 10 1814 1765 36
11 Kocaeli BŞB. Kağıtspor 23 13 10 1861 1815 36
12 Sigortam.net 24 11 13 1929 1966 35
13 Finalspor 24 10 14 1746 1802 34
14 BUDO Gemlik Basketbol 24 7 17 1798 1973 31
15 Anadolu Basket 24 6 18 1865 2031 30
16 Nadir Gold İstanbul Basket 24 3 21 1666 1891 27

Yorumlar Okunma: 1657