KBSL’de Play-Off (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

KBSL’de Play-Off (Hayri Pekergin)

28-03-21 22:48

Herbalife Nutrition KBSL’de normal sezonun sona ermesi ile play-off maçları ara vermeksizin başladı. 


Fenerbahçe Öznur Kablo’nun 2008-2009 sezonunda olduğu gibi yenilgisiz bitirdiği 26 maçlık maraton sonunda, sarı lacivertliler sezonun ikinci yarısında başlattığı çıkışla play-off a girme başarısı gösteren Hatay BŞB ile eşleşti. 

Fenerbahçe Öznur Kablo favori olduğu bu seriyi kazanırsa OGM Orman Spor – Çankaya Üniversitesi serisinin galibi ile play-off yarı finalinde karşılaşacak. 

Sezonu ikinci sırada tamamlayan Galatasaray sezon içinde Tilbe Şenyürek ve Işıl Alben gibi önemli oyuncularının sakatlık yaşamasına rağmen play-off’a 7. sırada giren BOTAŞ ile eşleşti. 

Galatasaray’ın favori olduğu bu seriden çıkacak takım Nesibe Aydın – ÇBK Yenişehir Belediyesi eşleşmesininin galibi ile play-off yarı finalinde karşılaşacak.    

******

Herbalife Nutrition KBSL bu sezon çoğu kulübün içinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve pandeminin işleri kolaylaştırmayan olumsuz etkileri nedeni ile genel seviye olarak son 10 yılın en zayıf görünümüne sahne oldu. 

KBSL’nin 14 takımı taşıyamayan yapısında TBF’nin ısrar etmesi, ligin marka değeri kadar oyuncu gelişimi, bu bağlamda A Milli Takım ve Avrupa Kupalarına katılan kulüplerin performansını olumsuz etkiliyor. 

Ligin seviye anlamında durumunu iyi yansıtan resimlerden biri küme düşmeme yarışının bile yaşanmamış olması. 

Bellona Kayseri Basket, Birevim Elazığ İl Özel İdare, Beşiktaş ve derinliği oldukça kısıtlı kadrosu ile Euroleague’in getirdiği ekstra yoğunluktan olumsuz etkilenen İzmit Belediye Spor play-off dışında kaldı. 

Samsun Canik Belediye ve BŞB Adana Basket ligden düşmesi haftalar önce kesinleşen takımlar oldu.    

Sezona play-off hedefi ile başlayıp sezon sonunda bu hedefe ulaşamayan kulüpler hangi hatalarının sonucunda bu noktaya geldiklerinin muhasebesini yapacaktır. 

Play-off’a giren takımların Fenerbahçe, Galatasaray ve Nesibe Aydın dışında, KBSL normal sezonunu çok istikrarlı bir çizgide götürdüklerini söylemek zor. 

Nesibe Aydın bu sezon yükseldiği Herbalife Nutrition KBSL’de sezonu 3. sırada bitirerek kayda değer bir başarı gösterdi. 

Sezona yapılan çok kötü başlangıç ve sonrasında Iagupova ve Naumenko’nun takımdan ayrılması ardından, ÇBK Basket’in play-off’a 6. sırada girmesini de başarı olarak görmek gerekiyor.  

OGM Orman Spor ve Çankaya Üniversitesi iniş çıkışlı bir sezon ardından ligi 4 ve 5. sırada tamamladı.    
Bu iki kulübün play-off’taki ilk mücadelesi de eşleşmeler arasında en çekişmeli karşılaşma olarak dikkat çekti. 
 

FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO – HATAY BŞB
Sarı lacivertliler rotasyonu geniş kullanarak evinde oynadığı ilk maçı 85-64 kazandı. Bana göre Fenerbahçe Öznur Kablo’nun ELW’yi  düşünerek Zandalasini’ye (bir sakatlık problemi yoksa) ritim kazandırmak adına KBSL’de daha çok düşünmesi gerekiyor. 

Yabancı rotasyondan elinde kalan Astou N’Dour – Prince ikilisi ve derinliği KBSL play-off’u için yeterli olmaktan uzak yerli rotasyonu ile güçlü rakibi önünde prestij mücadelesi veren Hatay BŞB’de Gizem Başaran, Özge Yavaş ve N’Dour iki rakamlı skor üreten isimler oldu.  

Hatay ekibinde Gizem Başaran’ın bu sezon performansının önemli olduğunun ve hem tecrübe hem performans olarak A Milli Takım için artık değerlendirilmesi gereğinin altını çizmek gerekiyor.    

Fenerbahçe Öznur Kablo ise bu seriyi ve olası yarı final eşleşmesini daha çok ELW’yi düşünerek ritim kazandırmak istediği oyunculara yeni ivmeler sağlamak için planlamalı. 

GALATASARAY - BOTAŞ 
Galatasaray kadrosu, ELW seviyesi için bazı yapısal sorunları olsa da Herbalife Nutrition KBSL’de zirve adayı olmasına yetecek ateş gücüne sahip. 

BOTAŞ eşleşmesinde ilk maçı 2.çeyrekte kontrol altına alarak 64-51 kazanan sarı kırmızılılar hücumda devamlılığı sağlayamasa da savunma istikrarı ile etkili oldu. 
  
Galatasaray bana göre bu sezon en isabetli transferi olan ve sezon içinde giderek takım içindeki etkisini arttıran Steinberga’ya süre olarak çok yükleniyor. 

Letonyalı forvet gösterişsiz stiline rağmen hücumda çok yönlülüğü, odaklanma becerisi, deneyim ve istikrarı ile sahada işlerin akıcı şekilde yürümesini sağlayan önemli bir faktör. 

BOTAŞ 36 dakika ile en çok sahada kalan Steinberga’nın yoğun bir tempoda oynanacağı anlaşılan play-off’ların son bölümüne yüksek enerji ile girmesi Galatasaray açısından dikkat edilmesi gereken bir konu.  

BOTAŞ takımında, bu sezon çok büyük bir yükü omuzlarken fiziksel olarak oldukça yıpranan oyun kurucu Büşra Akbaş’ın kalabalık rakip rotasyon önünde oyunu dengeleyecek bir savunma başlatmasını beklemek haksızlık olurdu. 

Kırmızı beyazlılarda geçen sene TKBL’de yakaladığı ivmeyi bu sezon ileri taşıyan ve süre aldıkça kendine güvenini arttıran Sehernaz Çıdal’ın çizgisini olumlu olarak görmek gerekiyor. 

26 Yaşındaki forvet play-off ilk maçında Galatasaray önünde 13 sayı 7 ribaunt ile oynadı. 

BOTAŞ takımında Ayşe Cora ve sezonun yükünü en çok hisseden diğer bir isim olan pivot Williams iki haneli skor üreten diğer isimlerdi. 

NESİBE AYDIN – ÇBK YENİŞEHİR BELEDİYESİ
Normal sezonu 3. sırada bitirmek Nesibe Aydın takımı için büyük bir başarı. 
Bu başarının önemli faktörleri arasında sezonun ilk yarısında sergilenen etkili savunma, sahaya iyi yerleşen ve tüm oyunculara top kullanma şansı sunan hücum düzeni kadar takımda alternatifi olmayan tek isim konumundaki pivot Hebard var. 

Nesibe Aydın takımı sezonu 3. sırada bitirmesini sağlayan eforun kilit oyuncuları üzerindeki fiziksel etkilerini “hissettiği” bu seride en büyük avantajı rakibi ÇBK Yenişehir Belediyesi’nin kendisinden daha fazla yıpranmış olmasıydı. 

Ankara ekibinde 31-14 skorlu 2. çeyrek ardından düşen savunma odaklanması ardında kilit isimlerindeki yorgunluğu okumak mümkün. 

76-61 Skorla sonuçlanan ilk maçta, Syntsina, sezon sonuna doğru süre aldıkça etkisi artan Simon, bu maçta rakibin savunma hatalarını aldığı kısa sürede iyi değerlendiren Hülya Çoklar Asarcıklı ve özgüvenli oynadıkça performansı bana göre çok daha yukarıda olan potansiyeline yaklaşan Büşra Akgün iki haneli skor üreten isimlerdi. 

Farkın azalarak tek haneli sayılara düştüğü son çeyrekte Simon ve Syntsina ile potaya giden Nesibe Aydın buradan gelen ivme ile rakibine daha yaklaşma izni vermedi.  

ÇBK Yenişehir takımında dış rotasyonda sezonun yükünü oyunun her iki yönünde taşıyan Gökşen Fitik’in fiziksel olarak yorgunluğu, yerli rotasyonda Fatmanur Karakaş’ın yokluğunda azalan derinlik yabancı rotasyonda elde kalan Anigwe’nin çabalarına rağmen yakın bir maç oynamaya imkan tanımadı.  

Mersin ekibi serinin ikinci maçında yine iyi mücadele edecek. Fitik – Kurtulmuş – Anigwe üçlüsüne diğer oyunculardan gelecek skor desteği ilk maça göre daha erken ve belirgin şekilde oluşursa başa baş bir maç izlemek mümkün olabilir. 

Burada gerçekten Gökşen Fitik’in hakkını vermek lazım.  

Anigwe ile birlikte, takımında oyunun her iki yönünü etkili oynayabilen yegane isim konumundaki bu oyuncu, bu yorgunluk seviyesinde 9 sayı, 5 ribaunt 3 asist çıkarabiliyorsa fiziksel olarak dinç olduğunda bu performansının birkaç katını vereceğini söylemek mümkün. 

Bana kalırsa ÇBK Yenişehir Kulübü sezon sonunda, bu zor yılda takımı sırtlayan genç ismin yurt içi ya da yurt dışı talipleri çıkması halinde önünü açmak için tereddüt etmemeli.  

OGM ORMAN SPOR – ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ 
İki Ankara takımının eşleşmesinde birbirlerinin kırılganlıklarını avantaja dönüştüren takımın başarılı olacağını söylemek mümkün. 

İlk maçı 71-68 kazanan Çankaya Üniversitesi Zellous’un takıma dönüşü ardından artan etkisi, Warley’in pota altında çalışkanlığı ve Tan White’ın rakip savunmanın her hatasını değerlendiren performansı ile bir adım öne geçti. 

OGM Orman Spor’da hastalık ve sakatlık nedenleri ile kadroda olmayan Robinson ve Meltem Avcı’nın yoklukları önemli handikaplar olsa da oyun kurucu Alperi Onar bu maçta sezon ortalamalarına yaklaşabilse Çankaya Üniversitesi önünde farklı bir sonuç elde edilebilirdi. 

Birbirini iyi tanıyan iki takımın mücadelesinde yerli rotasyonlarda yer alan oyuncuların artacak etkisi ikinci maçın kilidini açacak anahtar faktör olabilir.  
Twitter: @hayripekergin
 

Yorumlar Okunma: 4192