Yüksek tempo, harika mücadele... Kazanan: Beşiktaş... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Yüksek tempo, harika mücadele... Kazanan: Beşiktaş... (Doruk Sözen)

28-03-21 15:26

İSTATİSTİK: 

Basketbol Süper Ligi 26. Hafta karşılaşmasında Beşiktaş deplasmanda Türk Telekom’u 94-85 mağlup etti. Bu skorla son 6 maçında 5. galibiyetini alan Beşiktaş, galibiyet sayısını da Telekom’la eşitledi. (15’er galibiyetleri bulunmasına rağmen ceazsından dolayı Beşiktaş’ın 1 puanı eksik) 
 
Bu sene belki de ligimizde izlediğim en keyifli maçlardan birisiydi. Bir ara fark 17’ye kadar çıkmış olmasına rağmen ve Telekom hiç öne geçememiş olmasına rağmen kazansalar kimse nasıl oldu demezdi. İlk yarıda ev sahibi özellikle kenarlardan oynanan ikili oyunları hiç savunamıyordu. Uzun devrilmeler sonrası bounce-pass çok rahat hedefini bulurken, Şehmus ve Blackmon gibi delici kısaların da boyalı alanda at koşturmasına kimse sesini çıkartmıyordu. İkinci yarıda ise ilk olarak hücumda çeşitliliği sağlayıp, dış atıcılarıyla farkı kapattı Telekom. Buradan aldığı enerjiyle savunma konsantrasyonunu da bir üst düzeye çeken ekip özellikle top yarı sahayı geçer geçmez baskı yapmaya başladığı dakikalarda küçük seriler yakalamaya devam etti. Bir yıldızın sorumluluk alması gereken anlar geldiğinde ise Blackmon hiç eli titremeden attığı 2 üçlükle maç bizim dedi. 
 
Blackmon 25 sayıyla en skorer isim olurken, Şehmus 13 sayı 11 asist, Alperen 20 sayı, 7 ribaunt, Ercan Osmani de 8 sayı, 12 ribauntla ona destek oldu. Ev sahibinde ise Johnson 19 sayı, 4 ribaunt, 9 asist ile elinden gelen her şeyi sahaya koyarken, Wiltjer’ın 19 sayı, 6 ribnaunt, Can Korkmaz’ın 16 sayı, 6 asistlik performansları galibiyet için yeterli olmadı. 
 
Maça Beşiktaş Şehmus ve Blackmon’ın eşleşmelerinde üstünlük sağlayan taraf olması sayesinde daha üstün başladı. İkilinin drivelarında karşılarında kimse duramıyordu. 3 dakika sonunda skor 9-2 Beşiktaş lehineydi. Temponun yükselmesiyle yarı sahadaki tıkanıklığını çözen Telekom, en sonunda yayın gerisinden de isabet bulunca farkı tek topa kadar indirdi. Fakat Şehmus ile Furkan’ın oynadığı ikili oyunlara bir çözüm üretememeleri, konuk ekibin boyalı alandan çok rahat sayılar bulmasını sağladı. (İlk 19 sayılarının 16’sı boyalı alandan geldi.) Furkan perdelemeye gitmediği zamanlarda da, Şehmus içeriye kat ederken ducking denilen vücudu araya koyarak alan açma işini çok iyi yapıyordu. Telekom 6-0’lık seriyle farkı kapatsa da, savunmada uzun devrilmeleri hiçbir şekilde savunamamaları canlarını yakmaya devam ediyordu. İlk çeyrek 24-18 Beşiktaş üstünlüğüyle noktalanırken, Şehmus 4 sayı, 4 asist, Blackmon da 10 sayıyla yıldızlaştı. Telekom’da ise Samet 7 sayıyla en skorerer ismi oldu.
 
İkinci periyoda kadar low postta ikili sıkıştırmalardan dolayı hiç etkinlik gösteremeyen Alperen, çözümü topu üçlük çizgisine daha yakın almakta buldu. Onun adeta bir guard gibi yüzü dönük oynadığı hücumlardan çıkardıkları sayılara, Mehmet Yağmur ve Blackmon da üçlükleriyle dahil olunca fark üç dakika geçmeden çift hanelere çıktı. Burak Gören’in molasından da daha iyi dönen taraf Beşiktaş oldu. Tempo iyice yükselince, şov yapmaya başladı Beşiktaş. Alperen’in 360 smacı ise bu şova muhteşem bir nokta oldu. Nokta oldu diyorum çünkü ardından rakibinin savunmaya dönmede yaşadığı sıkıntıları değerlendirerek basit turnikeler bulan taraf Telekom oldu. (41-28, bitime 4.24) Benchten gelen Can Korkmaz’ın çembere saldırmadaki ısrarı üst üste üç pozisyonda faulle sonuçlanırken, bunlardan birinde basket de geçerliydi. Wiltjer’ın da üçlüklerle arkadaşına destek vermesi farkı yarı bitmeden 9’a çekti. (51-42) Oldukça tempolu ve keyifli bir ilk yarıyı geride bırakırken, maçtaki farkın oluşmasının tek sebebi Telekomun ikili oyun savunmasındaki zaaflarıydı. 11 sayıyla oynayan Can Korkmaz’dan gelen ekstra katkı olmasa bambaşka şeyler yazıyor olabilirdim. 19/24 2FG ile oynayan konuk ekibin, boyalı alan sayılarında 36-20, ikinci şans sayılarında da 11-4’lük üstünlüğü bulunuyordu. Ribauntlarda da 18-11 önde olan taraf yine siyah-beyazlılardı. 
 
Üçüncü çeyrek, ilk yarının iki sessiz isminin düellosuyla (Dekker ve Markell Johnson) başladı. İkili 5’er sayıyla mücadele ederken, Johnson, Alperen’e attığı alley-oop pasıyla gözlerimizin pasını sildi. Fakat bu dakikadan sonra da Telekom’lu Johnson’ın sahneye çıkıp, üst üste asistlerle fark yaratması farkı 5 dakika kala 6’ya kadar indirdi. Televizyon molası Beşiktaş’ın imdadına yetişirken, dönüşte 20 saniye içine sıkışan 5-0’lık seri her şeyi eski haline getirdi. Süt üste serilere tanıklık ettiğimiz bu bölümde, çeyreğin en büyük serisini (10-1) yakalayan Telekom Dekker ve Johnson önderliğinde farkı 3’e kadar indirdi. (66-63, bitime 1.46) Kalan dakikalarda çizgiye daha fazla giden Beşiktaş, hataların ve düdüklerin sayısının arttığı bu bölümü karlı geçen taraf oldu. 30 dakikanın sonunda tabela 71-65 konuk ekip lehineydi. Genelde ikinci yarılarda açılan Dekker, bu çeyrekte 8 sayı atarak yine karakterine uygun davranarak farkın kapanmasında büyük sahibiydi. 
 
Son çeyrek 1 dakikaya sığan 5-0’lık Beşiktaş serisiyle başlayınca, Koç Gören molayı aldı. Dönüşte topa yaptığı baskının dozajını arttıran ve savunmasını çok daha yukarda başlatan Telekom, uzaktan atışlarda bulduğu isabetlerle farkı yavaş yavaş eritti. 8-0’lık seri skoru 76-73’e getirirken, çeyreğin başından beri sadece 3 dakika geçmişti. Ev sahibinin agresif savunmasının faullere sebebiyet vermesi kaçınılmazdı fakat bunların atış esnasına gelmeden yapılması gerekiyordu. Bir buçuk dakika boyunca skor sadece serbest atışlarla değişirken bunu ilk bozan Telekom’lu Johnson üçlüğüyle farkı 2’ye indirdi. Topun el yaktığı dakikalara girilirken, savunmaların da konsantrasyonu iyice artınca doğru kararı vermek oldukça zorlaştı. Sonuç olarak 2 dakika boyunca hiç sayı kaydedilemedi. Buna bir dur diyen isim köşe üçlüğüyle Blackmon oldu. (83-78, bitime 3.14) İki takım da penetrelerle sayı üretmeye çalışırken, faul sayıları da artmaya devam etti. Ercan Osmani 5 faulle oyundan ihraç edildi. Karşılıklı serbest atışlarla ilerleyen maçın gidişatını yine keskin nişancı Blackmon değiştirdi. 1.39 kala attığı step-back el üstü üçlükle farkı 5’e çıkarttı. (88-83) 50 saniye kala top beşiktaştayken fark hala sabitti. Mehmet Yağmur faulü aldıktan sonra çizgide ½ ile attı. 21 saniye kala Samet Geyik boş üçlüğü kaçırdıktan sonra, Alperen 2 saniyede diğer potada bitip aldığı basketfaulle maçı bitirdi. Kazanan 94-85’lik skorla Beşiktaş oldu.  
 
Öne Çıkanlar: 
Beşiktaş: 
Blackmon: 25 sayı, Şehmus: 13 sayı, 11 asist, 5 ribaunt, Alperen: 20 sayı, 7 ribaunt, Ercan Osmani: 8 sayı, 12 ribaunt, Furkan Haltalı: 8 sayı, Johnson: 11 sayı
Türk Telekom: 
Johnson: 19 sayı, 4 ribaunt, 9 asist, Wiltjer: 19 sayı, 6 ribaunt, Can Korkmaz: 16 sayı, 6 asist, Dekker: 12 sayı
 

Yorumlar Okunma: 1522