TOFAŞ'tan 'Uğurlu' galibiyet (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ'tan 'Uğurlu' galibiyet (Kağan Tolun)

27-03-21 17:39

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nin 26. Haftasında Tofaş ile Empera Halı Gaziantep, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçın başından sonuna kadar skor üstünlüğünü elimden bırakmayan Tofaş, Empera Halı Gaziantep karşısında sahadan 84-72'lik galibiyetle ayrılmayı başardı. Berk Uğurlu, hem hücum hem de savunma tarafında Tofaş'ın bu galibiyetinde önemli rol oynarken maçta 14 sayı, 3 ribaund ve 5 asistlik performansıyla birlikte 18 verimlilik puanı yakaladı. Tofaş, bu sonuçla birlikte 16. Galibiyetini alarak 4. Sıra için avantajını korumayı başarırken Empera Halı Gaziantep Basketbol ise 13 galibiyette kaldı.

Maça hızlı başlayan taraf Tofaş oldu. Maçın başında potaya yüklenerek skor üreten Tofaş, ilk 3 dakikalık bölümü 12-3’lük üstünlükle geçti. Ardından toparlanan Empera Halı Gaziantep Basketbol, periyodun bitimine 5 dakika kala farkı 4 sayıya kadar indirmeyi başardı. (16-12) Fakat periyodun geri kalan bölümünde üstünlüğü elinden bırakmayarak rakibinin farkı daha fazla kapatmasına izin vermeyen Tofaş, Empera Halı Gaziantep karşısında ilk periyodu 27-21’lik üstünlükle tamamladı.

İkinci periyotta ilk basket Empera Halı Gaziantep’te Mouhammadou Jaiteh'ten geldi. (27-23) Bu bölümde hücumda vites arttıran Tofaş, önce Muhsin Yaşar’ın tamamladığı aley-oop ardından da Jeremy Simmons’un turnikesi ve Berk Uğurlu’nun üçlüğü ile birlikte 7-0’lık seri yakalayarak skoru 34-23’e kadar getirince ilk yarının bitimine 7:07 kala Empera Halı Gaziantep molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar, Empera Halı Gaziantep’te üçlük sırasında kendisine faul yapılan Kenneth Hayes, çizgide hata yapmayarak farkı yenide yeniden 8 sayıya indirdi. (34-26) Fakat bu bölümde yeniden toparlanan Tofaş, önce Tomislav Zubcic’in üçlüğü ardından da Tarik Phillip’in çaldığı topun ardından yaptığı asistle birlikte Berkan Durmaz’ın yaptığı smaçla birlikte ilk yarının bitimine 4,5 dakika kala maçtaki en yüksek fark olan 13’ü yakalamayı başardı. (41-28) Geri kalan bölümde de skor üstünlüğünü korumayı başaran Tofaş, Empera Halı Gaziantep Basketbol karşısında soyunma odasına 49-36’lık üstünlükle giren taraf oldu.

Tofaş'ta ilk devrede farkı getiren isimler, 11 sayıyla oynayan Berk Uğurlu, 6 ribaund alan Tomislav Zubcic ve 7 asist yapmayı başaran Tarik Phillip oldu.

İkinci yarıda ilk sayılar, Tofaş’ta Berkan Durmaz’ın üçlüğü ile geldi. (52-36) Bu bölümde az da olsa toparlanan Empera Halı Gaziantep, periyodun bitimine 4:18 kala girilen televizyon molası öncesi farkı 13’e çekerek az da olsa umutlansa da (58-45) mola dönüşünde yeniden toparlanan Tofaş, Semaj Christon’un turnikesi ve DeVaughn Akoon Purcell’in amacıyla birlikte 4-0’lık seri yakalayarak farkı 17’ye kadar çıkartınca, (62-45) periyodun bitimine 3 dakika kala bu sefer de Empera Halı Gaziantep molasına gidildi. Mola dönüşünde etkili savunmasıyla birlikte periyodun geri kalan bölümünde rakibine sayı şansı vermeyen Empera Halı Gaziantep, önce Rashard Kelly'nin isabetli serbest atışları ardından da Can Uğur Öğüt'ün üçlüğü ile birlikte son periyoda girilirken farkı 12 sayıya kadar indirdi. (62-50)

Son periyodun başında Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell’in üst üste 4 sayısı ve Berk Uğurlu’nun üçlüğü ile birlikte 7-0’lık başlangıç yaparak bitime 8 dakika kala farkı 19’a kadar çıkartmayı başardı. (69-50) Maçın geri kalan bölümünde Empera Halı Gaziantep, yakaladığı serilerle birlikte farkı 9 sayıya kadar indirse de Tofaş, farkın daha fazla kapanmasına izin vermedi ve Empera Halı Gaziantep karşısında sahadan 84-72’lik galibiyet almayı başardı.

Tofaş
Berk Uğurlu: 14 sayı, 3 ribaund, 5 asist, Tomislav Zubcic: 13 sayı, 7 ribaund, 2 asist, DeVaughn Akoon Purcell: 11 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Jeremy Simmons: 10 sayı, 3 ribaund 1 asist

Empera Halı Gaziantep

Rashard Kelly: 15 sayı, 2 ribaund, 1 asist, Mouhammadou Jaiteh: 15 sayı, 11 ribaund, 2 asist, Kenneth Hayes: 13 sayı, 2 ribaund, 1 asist

 

Yorumlar Okunma: 1011