İlk yarıdaki savunma Fenerbahçe'ye galibiyeti getirdi... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

İlk yarıdaki savunma Fenerbahçe'ye galibiyeti getirdi... (Doruk Sözen)

26-03-21 23:52

İSTATİSTİK

Euroleague 31. Hafta karşılaşmasında Fenerbahçe deplasmanda Olympiacos’u 76-71 mağlup etmeyi başardı. Bu sonuçla ev sahibinin 3 maçlık galibiyet serisi sonlanırken, temsilcimiz son 5 maçında 4. galibiyetini aldı. Müthiş savunma yapıp, oradan aldığımız enerji ve özgüvenle hücum ederek farkı açtığımız bir ilk yarı izledik. İkinci 20 dakikada ise tam zıttı bir oyunla cepten yedik fakat üçüncü çeyrekte Pierre’in, son periyotta ise Vesely’nin bireysel çabası maçı kazanmaya yetti. Guduric’in 1/5 FG ile 2 sayı, De Colo’nun 2/9 FG ile 7 sayı attığı bir geceden galibiyet çıkarılmış olması oldukça önemliydi. Bunu yapabilmemizi sağlayan ise 12 top çalınması ve Vesely’nin 18 sayı, 3 asist, Pierre’in de 15 sayı, 4 asistlik performanslarıydı. Olympiacos ise özellikle son iki periyotta iki pota altını da domine etse de oyunun kontrolünü hep kendi yaptıkları savunmayla değil de bizim hatalarımız sonrasında almaları ve bu yüzden sürekliliği sağlayamamaları yüzünden hiç galibiyete yakın gözükmediler.  
 
Maça iki tarafta da dominant başlayan Fenerbahçe, artık alıştığımız ikili sıkıştırmalarla topun kullanmasını istemediği oyuncunun elinden çıkmasını sağlıyordu. Diğer potada ise ısrarla çembere saldırırken Ahmet’in liderliğinde 8-0’lık seri tamamlandı. Bartzokas’ın molası da temsilcimizin rüzgarını kesemedi. Repertuara geçiş hücumlarının da eklenmesiyle 6-2’lik küçük bir seri daha yakalandı. Sonraki bölümde Olympiacos 5 hücum ribaunduyla kıpırdanırken, ikinci şans sayılarında sadece 3’te kalınca fark çift hanelerde kalmaya devam etti. İlk çeyrek Spanoulis’in serbest atışları sonrası 20-11 Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle tamamlandı. İki takım da yayın gerisinden facia yüzdelerle oynarken (Olimpiacos: 1/8, Fenerbahçe: 0/3), temsilcimizin verimlilik puanlarındaki 27-7’lik attığı fark oyundaki üstünlüğümüzü tek başına gösteriyordu.  
 
İkinci periyoda Kokoshkov çok alışık olmadığımız bir beşle (Kenan, O’Quinn, Brown, Guduric, Barthel) başlarken, Kenan ve Brown’ın topa yaptığı baskıyla ilk 2 dakikaya 3 top çalma sığdırdık. Haliyle tam sahayı hızlı karar vererek kullanırken üst üste bomboş turnikeleri hanemize yazdırdık. Üstüne tam yarı sahada sıkıştığımızı düşündüğüm dakikalarda takımın ilk üçlüğünü Kenan atınca fark 14’e kadar yükseldi. (31-17, 6.32 kala) Olimpiakos tepede toplu oyuncuya perdeleme sonrası Show-up devamında yapılan ikili sıkıştırmalara, ikinci pasta forvetteki Larentzakis’i bularak üst üste iki üçlükle cezalandırdı. De Colo ve Brown’ın bu bölümde yaptığı top kayıpları da can sıkıyordu. (De Colo:2, Brown:1) Fakat konsantrasyonu ve enerjisi hiç düşmeyen Fenerbahçe, ilk olarak hücum ribauntları sonra da Vesely’nin merkezinde olduğu aksiyonlarla oyun üstünlüğünü de tekrar eline geçirdi. İlk yarı 43-27 temsilcimizin üstünlüğüyle noktalandı. Her şuta, pasa elini sokan ve birebir eşleşmelerin hepsinde üstün çıkan Fenerbahçeli oyuncuların bu çabası rakibinin şut yüzdelerinde de açıkça görülüyordu. (2FG: 4/14, 3FG: 4/14) Vesely 10 sayı, 2 asist, 2 top çalmayla ilk 20 dakikanın en dominant oyuncusu olurken, De Colo’nun 2 sayı, 6 ribaunt, 2 top çalmalık performansı ise galibiyeti ne kadar istediğinin kanıtı niteliğindeydi. 
 
Üçüncü çeyreğe daha agresif başlayan Olympiacos, ikinci şans sayılarıyla birlikte 9-2’lik bir seri yakaladı. Top kayıpları sonrası bomboş üçlükleri de potamızda görmeye devam edince fark tek hanelere kadar indi. (45-39, bitime 6.36) Krizden çıkmak için yayın gerisinden acele şutlar göndermeye başlayan Fenerbahçe’nin yardımına sportmenlik dışı faulüyle Vezenkov yetişti. 2. Saha içi isabeti 3 dakika kala periyottaki 6. Sayısını atan Pierre’den geldi. Bu dakikalarda temsilcimiz adına olumlu tek nokta onun low posttaki üstünlüğüne herhangi bir çözüm üretilememesiydi. Pirintezis’in 5 sayısına Pierre bu sefer el üstü üçlükle cevap verince çeyrek 58-49 Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle tamamlandı. 
 
Son periyota O’Quinn’in hücum süresi dolarken attığı köşe üçlük ve 2 top çalmayla başlayan temsilcimiz enerjisini tekrar yukarı çekti. Değişme savunmasındaki rotasyonların zamanlamasının tekrar oturması savunma düzeninin sağlanması için oldukça kritikti. Skor 2 dakika boyunca 66-43’te takılıp kalırken, ilk olarak Pierre’İn no-look pasında, ardından da çaldığı top sonrası smacı basan Vesely maçı 4 dakika kala koparttı. Konsantrasyonumuz düştükten sonra 12-2’lik bir seri yakalayan Olympiacos son 10 saniyeye girilirken farkı da tek topa indirmeyi başardı. De Colo’nun serbest atışları ardından 76-71 kazanan Fenerbahçe oldu. 
 
Öne Çıkanlar: 
Fenerbahçe:
Vesely: 18 sayı, 3 asist, 3 top çalma, Pierre: 15 sayı, 4 asist, o’Quinn: 9 sayı, De Colo: 7 sayı, 7 sayı, 7 ribaunt, 4 asist
Olympiacos: 
Jean-Charles: 16 sayı, 8 ribaunt (5 hücum ribaundu), 3 top çalma, Vezenkov: 15 sayı, Sloukas: 12 sayı, 4 ribaunt, 5 asist, Ellis: 4 sayı, 7 ribaunt 
 

Yorumlar Okunma: 1925