Karşıyaka'nın itirazı reddedildi - BasketFaul.com

Karşıyaka'nın itirazı reddedildi

26-03-21 12:09
Pınar Karşıyaka'nın Anadolu Efes maçının sonucuna yaptığı itiraz reddedildi. 

Bilindiği gibi bitime 49 saniye kala Micic atış halindeyken kendisine faul yapıldığı gerekçesiyle "Heeey" diye bağırmış, hakem de Micic'in kandırmaya yönelik hareket yaptığı gerekçesiyle teknik faul vermişti. Hareketine devam eden Micic sayı attıyı atmış ve hakemler sayıyı geçerli kabul edip, daha sonra teknik faulü uygulamıştı.

Kurala göre bir oyuncu atış halindeyken rakip takıma teknik faul verilir ve atış sayı olursa basket geçerli kabul edilir. Ancak atışı yapan ile teknik faul verilen aynı takımdansa sayı geçerli sayılmaz, teknik faul uygulamasından sonra oyun yine teknik faul çalınan takım tarafından başlatılır.

TBF'nin gerekçeli kararında teknik faulün, topun Micic'in elinden çıktıktan sonra verildiği, bu nedenle sayının geçerli sayılmasının kurallara uygun olduğu belirtildi.

Basketfaul'un notu: TOFAŞ-Beşiktaş maçında olduğu gibi, Anadolu Efes-Pınar Karşıyaka maçındaki itiraza da TBF'nin red kararı yanlış. 
Birincisi düdük çaldığı sırada topun elden çıktığı net olarak anlaşılamıyor, kaldı ki bunun bir önemi de yok çünkü teknik faulü gerektiren olay çok daha önce Micic'in "Heeey" diye bağırmış olması. Her insanın reaksiyon zamanı farklıdır, burada da bize göre aslında hiç çalınmaması gereken teknik faul düdüğü, hakemin reaksiyon zamanı geç olduğu için geç çalınıyor. Yani, TBF'nin bu kararına göre bu kararı veren, reaksiyon zamanı çabuk olan bir hakem olsa itiraz kabul edilecekti. Eğer Micic topu elinden çıkardıktan sonra teknik faulü gerektiren bir davranışta bulunmuş olsaydı, federasyonun kararı doğru olurdu. Eğer hata yapıldığı sıradaki fark, gerideki takımın yetişemeyeceği kadar büyükse, bu itirazın reddi için bir neden olabilirdi. Hatanın olduğu kabul edilip, ancak maçın sonucuna etki yapma olasılığı bulunmadığından yola çıkılabilirdi. Bu örnekte ise kalan süre 49 saniye ve fark 10 sayı. Farkın kapanması çok zor ama imkansız değil... Beşiktaş-PETKİM maçını hatırlayın... Dolayısıyla itiraz bu nedenle de reddedilemezdi.
 
 
TOFAŞ-Beşiktaş maçında ise 'şut atan oyuncunun yaptığı ihlaller izlenip değerlendirilebilir' hükmünden yola çıkılarak itiraz reddedildi. Oyuncu şutu atana kadar şut atan oyuncu değildir. Eğer oyuncu bu ihlali hücumun başında, 20 saniye önce yapılmış olsa değerlendirilecek miydi? Federasyona göre değerlendirilecekti demek ki... Oysa kuralın amacı oyuncunun şut sırasında yapacağı ihlaller içindir. Bunu, TBF'ye görüş bildiren MHK üyelerinin bilmemesi de imkansızdır.

Hakem hatalarını, maç tekrar edilmeden atlatmak için yapılan bu girişimler, gelecekteki benzer olaylar için kötü örnek oluşturacak ve daha fazla baş ağrıtacak.
 

 

Yorumlar Okunma: 1691