Kadınlarda Euroleague ve Eurocup (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadınlarda Euroleague ve Eurocup (Hayri Pekergin)

22-03-21 01:12

Fenerbahçe ve Öznur Kablo ve Galatasaray’ın Euroleaue Çeyrek Final eşleşmesi, Birevim Elazığ İl Özel İdare – Bellona Kayseri Basket’in EuroCup son 16 turu maçı ve hemen ertesinde Elazığ ekibinin EuroCup çeyrek finalinde Macar Szekzsard takımına elenmesi haftanın önemli gündem maddeleriydi. 


Gerek Euroleague Women gerek EuroCup Women, ilk tur sonrası oynanan maçların sonuç olarak önemi dışında, ülke basketbolunun ve oyuncularımızın uluslararası seviyede konumunu görmek ve anlamak açısından da değer taşıyor. 

*****
Bu maçları değerlendirmeden önce kadın basketbolu ile ilgili dikkate değer birkaç gelişme değinmek gerekiyor.

Bu gelişmelerden ilki, Mart ayının üçüncü haftası itibarı ile Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginin TBF tarafından başlatılmış olması. 

Her ne kadar KBBL’nin belirlenen formatı ve öngörülen maç sayısı bu ligin oyunculara değer katma potansiyelini son derece sınırlasa da 13 takımlı bu ligde nihayet maçlar başladı. 

KBBL’yi uzun süre bekletmek, burada faaliyet göstermek isteyen bazı kulüplerin mali olarak dayanamayıp katılım taleplerini geri çekmesi ile sonuçlandı. 

Kadın basketbolunun kılcal damarları olarak Anadolu’ya yayılması gereken bu organizasyon maç sayısını minimuma indiren formatla, oyuncu havuzunun büyümesi, üst liglere oyuncu aktarımı gibi fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmekten uzak. 

Bu önemli lige katılım, çok daha önceden gerekli bilgilendirmeler yapılarak, altyapı takım sayısı, altyapı lisanslı oyuncu sayısı gibi kriterlerle desteklenmeliydi. 

KBBL daha erken başlatılarak takımların daha çok maç yapacakları, bu ligde yer alan 18-21 yaş dilimindeki genç oyunculara daha değer katacak bir format bulunabilirdi. 

Bugün TKBL’ye baktığımız zaman bu ligde de yer alan ve sayısı az olmayan kulüplerin altyapı çalışmalarının yeterli etkinlikte olmadığını ülke oyuncu havuzuna katkılarının çok sınırlı kaldığını görüyoruz. 

Bunun bir nedeni lige KBBL’den geçmeden hülle yolu ile yeni giriş yapan kulüplere altyapı şartı konulmamış olması ikincisi de yukarıda belirttiğim KBBL ye katılım şartlarında bu konuda “teşvik edici” bir düşünce bulunmaması. 


TKBL demişken kısa bilgilendirmeler yapmak yerinde olur. 

Türkiye kadın basketbolunun iki numaralı liginde lider konumda bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi normal sezonun bitimine 7 hafta kala 3 puan fark ile en üst sırada yer alıyor. 

Bursa ekibi, Emlak Konut ile oynayacağı önemli maç öncesi çıkacağı iki mücadelede ekstra yenilgi almazsa son dönemece büyük bir avantaj ile girecek. 

Bursa BŞB’nin takipçileri Antalya 07 Basket, Emlak Konut ve geçen hafta kendi sahasında Emlak Konut’u mağlup etmeyi başaran Ferhatoğlu Edremit Belediyesi Güre Spor. 

TKBL’de haftanın en önemli sonuçlarından biri BOTAŞ Gelişim Ferhatoğlu Edremit Belediyesi Güre Spor maçından geldi. 

BOTAŞ Gelişim son çeyreği büyük çekişmeye sahne olan maçı 78-76 kazanarak bir sürprize imza attı. 

Bu maçı istatistik üzerinden “okuyan” pek çok kişi galibiyetin tek faktörünün 40 sayı 14 ribaunt ile oynayan BOTAŞ Gelişim pivotu Banks olduğunu düşünebilir. 

Banks’in son derece yorgun olduğu son çeyreğin rakip takımın skorda ivme yakaladığı anlarında sorumluluk alarak oynayan 19 yaşındaki Pelin Gülçelik (21 sayı, 2 ribaunt, 6 asist, 3 top çalma), özellikle sonlarda tecrübeli rakibin öndeki sert baskısına karşı topu iyi taşıyan Erdenay Topçu, kenardan gelerek bulduğu 8 sayı ve sonlardaki kritik dış isabeti ile power forvet Hatice Öztosun sonuçta belirleyici diğer isimlerdi. 

TKBL’nin en alt sıralarında Ceyhan Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve Menemen Belediyesi Çarşı Koleji ligden düşmeme mücadelesi veriyor. 

 
Fenerbahçe – Öznur Kablo Galatasaray Euroleague Women çeyrek final serisinde “Final Four” vizesi alan sarı lacivertliler oldu. 

İspanya’da iki maç üzerinden oynanan serinin ilk maçını etkili savunma yaparak 91-74 kazanan Fenerbahçe Öznur Kablo’da Sabally ve 32 sayı ile oynayan Iagupova skorda öne çıkan isimlerdi. 

Serinin ilk maçında Galatasaray’ın 3.çeyreğin başındaki hamlesine oyunu hızlandırarak yanıt veren sarı lacivertliler maç sonuna kadar kontrolü elde tutarak kazandı. 

Ezeli rekabetin ikinci maçında bir kez daha organize şut bulmakta zorlanan Galatasaray’ın potaya daha çok giderek Steinberga’nın tecrübesi, Mercedes Russel’ın etkili performansı, Prince’in potansiyeline yaklaşması ve Pelin Bilgiç’in mücadele dozuna katkısı ile oyunda denge sağladığını gördük. 

Bu maçın ilk yarısında Fenerbahçe takımında organizasyon anlamında serinin ilk karşılaşmasına göre yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu yalnızca deneyimli gözler tarafından fark edilecek durumdaydı. 

İkinci yarıda ise Fenerbahçe’nin sahada yaşadığı “ahenk sorunları” ilk maçtaki sayı farkının verdiği rahatlıkla birleşip savunma odaklanmasını da aşağıya çekerek çok belirgin bir hal aldı. 

Galatasaray, yarı saha oyununda kendisi için ideal pozisyonları bulamasa da odaklı kalan Whitcomb’un artan etkisi ile bu yarıyı 30-18 önde kapatarak maçı 71-61 kazandı. 

Fenerbahçe tarafından baktığımızda Iagupova – McBride ve Thomas üçlüsü arasındaki sinerjinin sezonun sonuna gelinmesine rağmen tam oturmadığı göze çarpıyor. 

Galatasaray önündeki ikinci maçta, bu ahenk sorununa ek olarak Sabally’nin takımın hücumdaki kimyasını “kolaylaştırmayan” oyunu ve tecrübeli Vaughn’un hücumda top kullanma ısrarı Zandalasi’nin kaybolması sonucunu getirdi. 

Bu fotoğrafta süre alan milli takım oyuncuları Tuğçe Canıtez ve Olcay Çakır Turgut savunmada odaklı kalma gayretleri olsa da hücumda Zandalasini ile aynı akıbete uğradı. 

Fenerbahçe Öznur Kablo Final Four’un ilk maçında tüm otoritelerin favorisi UMMC Ekaterinburg ile karşılaşacak. 

Sarı lacivertliler her ne kadar boyalı alanda Vaughn – Stokes – Nicholls üçlüsü ile rakibe göre dezavantajlı görünse de dış rotasyonda çok önemli isimlere sahip. 

Fenerbahçe Öznur Kablo Ekaterinburg’u yenecekse McBride ve Iagupova gibi silahların ateş gücünün dengelenmesi, Thomas’ın sahada vereceği kararlarda kafasının netleşmesi Zandalasini’nin mutlaka yeniden devreye girmesi ve yerli oyuncuların katkısının gözle görülür noktaya ulaşması gerekiyor. 

Galatasaray açısından bakıldığında ELW’nin bu seviyesinde sahada organize olmak büyük sorun olarak göründü. 

İkinci maçta 10 sayılık galibiyet ve iyi mücadeleye rağmen sarı kırmızılıların İspanya’da iyi basketbol oynadığını söylemek iyimserlik olur. 

Sezon başında Alarie’nin takımdan ayrılması, Courtney Williams’ın gidişi, ara transferde büyük umutlarla transfer edilen Angel McCoughtry’nin birkaç maç ardından ülkesine dönüşü, Cansu Köksal’ın bu sezon 1-2 maç dışında hiç ön plana çıkmaması, Williams yerine getirilen Prints’in skorer kimliğine rağmen baskılı savunmalar önünde kilit çözücü rolünün gereğini yapamaması, oyunu kurma yükünün tamamen Asena Yalçın ve Pelin Bilgiç üzerine kalması sarı kırmızılıların sahada akıcı bir kimya oluşturmasını zorlaştıran nedenler. 

Bu zorluklar olsa da Pelin Bilgiç – Asena Yalçın ikilisinin birbirlerini tamamlayacak şekilde oynaması, yapacakları penetrelerde kimyaya değer katan pas/ şut alternatifleri üretebilmesi, Hollingsworth’ün artacak etkisi, İspanya’da Final Four vizesi ezeli rakip Fenerbahçe’ye kaybedilse de 2. maçta elde edilen galibiyet Galatasaray’a KBSL play-off’ları için yeni bir ivme kazandırabilir.   

 
EuroCup Women son 16 turunda gözler uzun zamandır Bellona Kayseri Basket – Birevim Elazığ İlk Özel İdare eşleşmesindeydi. 

Kayseri’de düzenlenen iki günlük mini turnuvada ilk maçı kazanan iki gün sonra oynanacak çeyrek finale adını yazdıran taraf olacaktı.  
 
Maçın giriş ve gelişme bölümlerini üstün oynayan Elazığ İl Özel İdare son 12 saniyede geri düşmesine rağmen Sera Özelçi’nin asistinde Gamze Takmaz’ın son saniye üçlüğü ile adını çeyrek finale yazdıran takım oldu. 

Elazığ ekibinin deneyimli antrenörü Aziz Akkaya, maçın son bölümündeki yerinde mola ve oyuncu değişikliği kararları kadar Dubljevic’in sakatlığı sonrasında takıma monte ettiği Vitola hamlesi ile sonuçta etkili oldu. 

Kayseri ekibinde pivot Kalani Brown 34 sayı ile oynasa da Elazığ ekibinde ondan daha çabuk ayakları ve dış şut silahı olan power forvet Vitola’nın bulduğu 23 sayı, Gamze Takmaz’ın 19 sayı ile maç kazanma matematiğine ekstra katkısı, Mitchell’ın skordaki liderliği turu getiren faktörlerdi. 

Kayseri ekibi ara transferde gelen Laksa, Miljkovic ve Johnson’dan hücumda fark yaratacak katkı alamadığı maçta savunmadaki basit hataları azalttıkça skorda denge buldu. 

Maçın son iki dakikası iki takıma da öne geçme ve farkı açma fırsatları sundu. Bunu iyi değerlendiren Elazığ takımı çeyrek finale yükseldi.  

Birevim Elazığ İl Özel İdare çeyrek finalde ara transferde Dewana Bonner gibi ELW’de bile faktör olabilecek bir ismi kadrosuna katan Macar Szekszard ile karşılaştı. 

Maçı izleyenlerin ilk dikkatini çeken muhtemelen iki takımın basketbolu çok farklı iki hız seviyesinde oynaması olmuştur. 

Macar ekibi 22 yaşındaki Studer’in etkili savunması ile Baric’i oyundan düşürürken McCall – Goree ikilisinin yıpratıcılığına etki ve çok yönlülük ekleyen Bonner ile avantaj yakaladı. 

Elazığ ekibinde Cannon skorer oynasa da konfor alanının dışında şutlar kullanmak zorunda kalırken Vitola ve Mitchell’in yanına başka bir skorer eklenmemesi Elazığ ekibinin EuroCup Final Four’a yükselmesine engel faktörler oldu. 
  
 

Yorumlar Okunma: 4963