Uzunlar geç gelişir (2) Haydar Kemal Ateş - BasketFaul.com

Uzunlar geç gelişir (2) Haydar Kemal Ateş

16-03-21 16:16
Uzunların kısalara göre daha geç gelişmesi ile ilgili olarak Cem Akdağ'dan sonra Haydar Kemal Ateş'in de yorumunu aldık... İşte Ateş'in görüşleri...

UZUNLARDAN ÇOK ŞEY BEKLENİR...
Basketbolda her zaman yapılan bir değerlendirme vardır. Uzun boylu oyuncular kısa boylulara göre daha geç gelişir ve daha geç olgunlaşırlar. Genel olarak bakılırsa bütün oyuncuların gelişmeleri istisnalar hariç, belli bir yaştan sonra olur. NBA'de üniversiteden gelen (genellikle 22 yaş) oyunculara belirli bir müddet “çaylak” denir, yani tam hazır oldukları düşünülmez. 

İstisnalar hariç, uzun boylu oyuncuların gelişimi bazı nedenlerden dolayı kısa boylulardan birkaç sene daha geç oluşabilir. Nedenlerine gelince...

Fiziksel yapıları gereği kısa oyuncuların gelişimi 15-16 yaşlarında yavaşlar ve durur. Dolayısıyla fiziksel koordinasyonları o yaşlarda tamamlanmış olur ve gelişmeye başlar. Yetenekleri, yani teknik becerileri yine o yaşlarda başlar. Uzun boylu oyuncuların uzamaları ise daha ileri yaşlara kadar sürebildiği için bütün oluşumlar daha geç yaşlarda olur. Oyun tecrübesi de buna bağlı olarak farklı yaşlarda olur.

Fiziksel gelişimi ve koordinasyonu daha geç olan uzun oyuncuların, oynadığı pozisyonun zorluğu nedeni ile tam gelişmiş bir oyuncu olmaları, kısalara göre daha geç olabilir.

Uzun oyuncu pozisyonunda çembere hem yakın ve kısıtlı bir alanda, hem yüzü, hem sırtı dönük oynadıkları ve her daim yapışık savunma yaptıkları için, fiziksel güç faktörü ön plana çıkar. Bu nedenle fiziksel gelişimini tamamlamamış oyuncu tabiatı ile zorluk çeker.

Biz antrenörlerin genelde oyunu çembere yakın oynama ve topu içeri uzun oyunculara indirerek oynama tercihlerimiz, onların hücum oyununda da dominant oynamaları ve bu nedenle gelişmiş tecrübeye sahip olmalarını gerektirir. Ayrıca son senelerde NBA'de gördüğümüz üzere uzunların uzak mesafe atışlarında da gelişerek başarı oranlarını arttırmaktadırlar, bu da zaman meselesidir.

Ayrıca, koştukları mesafenin kısalara göre daha uzun olduğu, hem hücum, hem de savunma ribaund alma mücadelesi verdikleri bu görevlerinin mutlak olduğu gerçeği de var. Sürekli perdeleme görevi yerine getirdikleri için ve bu konularda mutlak üst düzey kondisyon ve tecrübe sahibi olmaları gerektiği için, aynı zamanda kısalar kadar seri olmadıkları için, bu konuda sürekli bir fiziksel ve teknik gelişime ihtiyaç duymaktadırlar. Bu da uzun bir zaman dilimi içinde olur.

Bu saydığımız nedenler, kısa oyuncuların işlerinin daha kolay olduğu anlamına gelmemektedir. Bazı fiziksel ve teknik farklılıklar nedeni ile “uzunların gelişimi daha geç olur” kavramının açıklaması olabilir.  

Yorumlar Okunma: 1159