Bahçeşehir başladı, Bursa bitirdi (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Bahçeşehir başladı, Bursa bitirdi (Kağan Tolun)

07-03-21 19:21

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi 23. Hafta mücadelesinde Frutti Extra Bursaspor ile Bahçeşehir Koleji, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçta ilk yarı boyunca üstünlük, konuk ekip Bahçeşehir Koleji'nin elinde olsa da Frutti Ekstra Bursaspor, 3. Periyodun ortasında rakibini yakalamayı başardı. Son bölümü büyük çekişmeyle geçti ve Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji'ni 87-84 mağlup etmeyi başardı. Frutti Ekstra Bursaspor, bu galibiyetle birlikte rakibiyle galibiyet sayılarını eşitleyerek (8 galibiyet) ligde kalma adına önemli bir avantaj yakalarken, konuk ekip Bahçeşehir Koleji ise play-off umutlarını iyiden iyiye azalttı.

Maçta açılışı, Frutti Extra Bursaspor'da Xavier Munford pota altından bulduğu basketle yaptı. (2-0) Fakat bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, savunmada Vladimir Stimac'ı tutamayınca Bahçeşehir Koleji, onun 7 sayı bulduğu bölümde ilk 4 dakikayı 4-9’luk üstünlükle geçti. Her ne kadar Frutti Extra Bursaspor, Lamar Peters ile üçlük bularak skoru 7-9’a getirse de periyodun bitimine 4:33 kala girilen hakem molasında 8-11’lik Bahçeşehir Koleji üstünlüğü vardı. Fakat mola dönüşünde Bahçeşehir Koleji, önce Vladimir Stimac’ın turnikesi ardından da Shannon Evans'ın üçlüğüyle birlikte çabuk bir 5-0’lık seri daha yakalayınca (8-16) ilk periyodun bitimine 3:07 kala bu sefer de Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Fakat bu mola da kar etmedi Bahçeşehir Koleji, Frutti Extra Bursaspor karşısında ilk periyodu 14-24’lük üstünlükle tamamlamayı başardı. Konuk ekip Bahçeşehir Koleji’nde Sırp pivot Vladimir Stimac, ilk periyotta 13 sayı, 5 ribaundluk performans sergiledi.
İkinci periyoda girilirken ise Frutti Extra Bursaspor’un geri dönüşü vardı. Periyodun başında Frutti Extra Bursaspor’da Oğuz Savaş’ın 4 sayısına Bahçeşehir Koleji, Burak Can Yıldızlı ve Vladimir Stimac ile cevap verince konuk ekip ilk 2 dakikalık bölümde 10 sayılık farkı korumayı başardı. (18-28) Fakat bu bölümde hücumda hızlanan Frutti Extra Bursaspor, önce Stefan Bircevic ardından da Birkan Batuk’un üç sayılık isabetleriyle birlikte ilk yarının bitimine 4,5 dakika kala farkı 4 sayıya kadar indirince (24-28) Bahçeşehir Koleji molasına gidildi. Fakat mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor hücumlardan boş dönmeye başlayınca bu bölümü iyi değerlendiren Bahçeşehir Koleji, sırayla Vladimir Stimac’ın orta mesafeli isabeti, Erkan Yılmaz’ın ve Shannon Evans’ın isabetli serbest atışları ile birlikte ilk yarının bitimine 4 dakika kala farkı yeniden 10 sayıya çıkartmayı başardı. (24-34) Periyodun geri kalan bölümünde Frutti Extra Bursaspor’un geri dönüş çabaları sonuç vermedi ve konuk ekip Bahçeşehir Koleji, Frutti Extra Bursaspor karşısında soyunma odasına 30-36’lık üstünlükle girmeyi başardı. 
İlk yarıda Bahçeşehir Koleji’nin bastan sona üstünlüğü elimde tutmasında en önemli pat sahibi, 17 sayı, 7 ribaund ile mücadele eden Vladimir Stimac oldu. 
İkinci yarıda ilk sayılar, Frutti Extra Bursaspor’dan Oğuz Savaş ile geldi. (32-36) Bahçeşehir Koleji, bu baskete önce Stefan Jankovic'in ardından da Erick Green’in turnikesli ile cevap verse de (32-40) savunmasını sertleştiren Frutti Extra Bursaspor, rakibine kolay sayı şansı vermedi ve önce Oğuz Savaş’ın smacı ardından da sırayla Xavier Munford ve Lamar Peters’ın üçlükleriyle birlikte maçın 25. dakikasında rakibini skorda 4-4’ten bu yana ilk defa yakalamayı başardı ve üçüncü periyodun bitimine 4:19 kala televizyon molasına 40-40’lık eşitlikle girildi. Mola dönüşünde ilk sayılar yine Frutti Extra Bursaspor’dan geldi. (42-40) Bu bölümde oyuna iyice ağırlığını koyan Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji karşısında periyodun bitimine 1:15 kala farkı 5 sayıya kadar çıkardı. (50-45) Fakat periyodun sonunda hızlanan Bahçeşehir Koleji, önce Thomas Akyazılı'nın üçlüğü ardından da çizgiye gelen Erkan Yılmaz'ın 1/2 serbest atışlarıyla birlikte farkı 1 sayıya kadar indirmeyi başardı ve Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji karşısında son periyoda 50-49’luk üstünlükle giren taraf oldu. 
 
Son periyotta ilk sayılar, Frutti Ekstra Bursaspor’da Kenneth Kadji'nin üçlüğü ile geldi. (53-49) Bu bölümde Bahçeşehir Koleji’nde Stefan Jankovic'in basketine (53-51) Frutti Extra Bursaspor’da Marial Shayok karşılık verse de (55-51) bu sefer Bahçeşehir Koleji’nde sahneye çıkan isim Thomas Akyazılı oldu ve maçın bitimine 7 dakika kala farkı yeniden 1’e indirmeyi başardı. (55-54) Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümün ardından Bahçeşehir Koleji’nde Erick Green, bulduğu üçlükle birlikte takımımın son 5 dakikalık bölüme 60-60 eşitlikle girmesini sağladı. Frutti Extra Bursaspor’da maçın bitimine 3 dakika kala üç sayılık isabeti bulmayı başaran Xavier Munford, takımını 63-60’lık üstünlüğe taşıyınca Bahçeşehir Koleji molasına gidildi. Mola dönüşü Bahçeşehir Koleji, Vladimir Stimac’ın 1/2 serbest atışlarıyla birlikte farkı 2 sayıya indirse de (63-61) Frutti Extra Bursaspor’da sahneye çıkan isim bir kez daha Xavier Munford oldu ve takımının son 2 dakikalık bölüme 65-61’lik üstünlükle girmesini sağladı. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor hücumlardan üst üste boş dönünce Bahçeşehir Koleji önce Erick Green’in orta mesafeli isabeti ardından da Shannon Evans’ın 1/2 serbest atışları ile birlikte bitime 1:22 kala fark yeniden 1’e kadar indi. (65-64) Maçın sonunda karşılıklı boş geçen hücumların ardından bitime 9 saniye kala Frutti Extra Bursaspor’dan Marial Shayok, faul çizgisine geldi. İlk atışını kaçıran Shayok, ikinci atışını sayıya çevirerek skoru 66-64’e getirdi. 9 saniye kala çıkılan Bahçeşehir Koleji hücumunda Erick Green'in ayağı kayıp yere düşünce, Frutti Extra Bursaspor’da topa Oğuz Savaş ortak oldu ve hava atışı kararı çıktı. Hücum yönü de Frutti Extra Bursaspor’u gösterdiği için pozisyon top kaybı ile sonuçlandı. Geri kalan 2,5 saniyelik bölümde de hata yapmayan Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji karşısında sahadan 67-64’lük galibiyetle ayrılmayı başardı. 

Frutti Extra Bursaspor 
Xavier Munford: 26 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Oğuz Savaş: 11 sayı, 8 ribaund, 2 asist, Stefan Bircevic: 7 sayı, 5 ribaund, Lamar Peters: 7 sayı, 3 ribaund, 5 asist

Bahçeşehir Koleji 
Vladimir Stimac: 18 sayı, 15 ribaund, 4 asist, Shannon Evans: 10 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Thomas Akyazılı: 9 sayı, 2 ribaund, 1 asist 
 

Yorumlar Okunma: 943