Efes, Fenerbahçe, uzunlar, lokantalar (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Efes, Fenerbahçe, uzunlar, lokantalar (Necip Kapanlı)

05-03-21 10:02
Takımların maç kazanıp kaybetmeleri daha çok kulüplerin taraftarlarını ilgilendirir ancak basketbolun iyi oynanması, herkesi ilgilendirir ve izleyiciyi artırır. Basketbol görsel bir sanattır, göze ne kadar çok hitap eder, ne kadar hızlı oynanır, ne kadar zor ve beklenmedik hareketler yapılırsa o kadar çok sevilir ve izlenir. Kötü başladıkları sezonun ardından yukarıda saydıklarımızı takım olgusuyla birleştirip hem taraftarlarını, hem taraftar olmasalar da basketbol izleyicilerini mutlu eden Anadolu Efes ve Fenerbahçe BEKO'e ne kadar teşekkür etsek azdır.
AN İTİBARİYLE EFES'TEN İYİSİ YOK
Yarıda kalan sezonun en büyük favorisi iken, yeni sezona beklenmedik kadar kötü başlayan Anadolu Efes şimdilerde ritmini buldu ve an itibariyle Euroleague'nin en formda takımı. Play off'lar şu günlere başlayacak olsa, Anadolu Efes'in ağır favori olduğunu söylemek hiç de zor değil. Umarız yarım kalan işi tamamlarlar. Ergin Ataman ise koçluk kariyerinin en olgun dönemini yaşıyor, oyuncular da onun belirlediği ilkeleri çiğnemeden yeteneklerini sergileyip  keyif alıyor ve keyif veriyor.
KOKOSKOV'UN ADAPTASYONU
Fenerbahçe BEKO sezonun ilk 10 haftasını en alt sıralarda geçirdikten sonra büyük bir gelişim gösterdi. Hem transferdeki hatalar, yeni eklemelerle giderildi, hem de koç Kokoskov  Eurolwague'in gerçeklerine adapte oldu. Kokoskov artık normal sezondaki her maçın, 82 maçlık NBA sezonuna göre çok daha önemli ve değerli olduğunun farkında, bunun sonucunda hem rotasyonu daralttı, hem de rakibe özel çalışmalara ağırlık verdi. Bağırıp çağırmadan kontrolün kendisinde olduğunu oyuncularına hissettirdi ve oyuncularının egolarından uzaklaşıp, yeteneklerini takımın menfaatine kullanmalarını sağladı.
UZUN MU DEVŞİRSEK, SÖZÜ GEÇERLİLİĞİNİ KAYBETTİ
Milli Takım için Emir Preldzic dışında (kaldı ki onun da 1 numara özelliği vardı) devşirdiğimiz bütün oyuncular oyun kuruculardı... Bobby Dixon, Scottie Wilbekin, Shane Larkin... Bunun da nedeni kulüplerin bu pozisyonda yerli oyunculara yeterince güvenememesiydi. Tıpkı uzun pozisyonu gibi... Hatta "Kısa değil, uzun devşirelim" diyenlerin sayısı hızla arttı... Ta ki uzunlarımız patlama yapana kadar... Sertaç geçen sezon Dunston'ın yokluğunda iyi idare etmişti ancak gelinen noktada neredeyse Dunston, onun yedeği oldu. Alperen Şengün kadar çabuk öğrenen bir oyuncu bilmiyorum. İki yıl, bir yıl, 6 ay önceki videolarını izleyenler inanılmaz değişimi göreceklerdir. Üstelik hem iyi taraflarını öğreniyor, hem hilelerini... Onu savunurken 5 faulle kenara gidenler benchte faullerden en az 2'sini yapmadıklarını düşünüyor. Son maçlarda ikili oyunlardan sonra devrilmek yerine, dışarı açılması şutunu göstermek istemesinden kaynaklanıyor. Furkan Haltalı bir adım geriden ama hızla ilerleyerek geliyor. G League'de Ömer Faruk her maç double double yapıyor. Ege Arar ve Egemen Güven pusuda... Beşiktaş'ın 2.16'lık genci Samet Yiğitoğlu'nun sadece fiziği değil, yetenekleri de çok umut verici... 4-5 pozisyonları için çok heyecan verici günler yakında...
EYVAH, KAFELER AÇILDI

Geçenlerde Özhan Çıvgın konuşurken koç çok dikkat çekici bir tez ileri sürdü: "Oyuncular coronavirusten yıkılırken, restoranlar ve kafeler açıktı. Bunların kapatıldığı dönemde basketbolcular arasındaki vaka sayısı son derece azaldı ve ertelemeler ortadan kalktı. Şimdi mekanlar yeniden açılıyor ve en büyük korkum basketbolcular arasındaki vaka sayısını yeniden artacağı..." Yanıtı basketbolculardan bekliyoruz. 

Yorumlar Okunma: 3848