Kusursuz Efes'ten CSKA'ya 30 fark (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Kusursuz Efes'ten CSKA'ya 30 fark (Doruk Sözen)

04-03-21 22:38

İSTATİSTİK: 

Euroleague 28. Hafta karşılaşmasında Efes sahasında CSKA Moskova’yı 100-70 mağlup etmeyi başardı. Bu sonuçla temsilcimiz son 12 maçında 10. galibiyetini alırken, CSKA 2 maç aradan sonra mağlubiyetle tanıştı. 

Efes maçı ilk yarının sonunda koparmıştı zaten. Geri kalan dakikalar ikili averajın alınıp alınamayacağını belirlemek üzere oynandı. Belki de bu sezonki en iyi basketbolunu oynadı Efes. (Bir diğeri Fenerbahçe maçı performansı olabilir) Bildiğimiz kısalarına alan açan, topu çok iyi dolaştıran ve ekstra paslarla herkesi oyuna dahil etmeyi alışkanlık haline getirmiş Efes basketbolunun en üst noktaya çıktığı bir maç izledik. Bireysel olarak bütün eşleşmelerde rakibine üstünlük sağlayan Efes, bunu bir takım eforu haline dönüştürmeyi de bildi. 6 farklı oyuncunun çift hanelerde skor ürettiği bir maç oldu, dememiz bile yeterli sanırım.

Oyunu doğru oynamanın ve kararlı bir şekilde çembere saldırmanın karşılığını hem boş dış atışlar hem de serbest atışlarla alan Efes rahat bir galibiyet aldı. (23/31 2FG, 10/27 3FG, 24/26 FT) Oyunun diğer tarafında da rakibe 19 top kaybı yaptırılması galibiyeti perçinledi. Verimlilik puanlarında da 127-53’lük üstünlüğü vardı Efes’in.

Maça çok sıcak başlayan Efes, pick and pop ya da roll oynarken kısalarıyla kararlı bir şekilde potaya saldırıyor, ikili oyunlarda her türlü o sayıyı atacak gibi bir görüntü çiziyordu. 8/9 ikilikle oynayan temsilcimiz, rakibinin devrilen uzunu savunmadaki defolarını sonuna kadar değerlendiriyordu. Savunmada ise low postta yardım getirirken bunu yüksek enerjiyle ve uzun oyuncu çembere yüzüne dönmeye karar verdiği anda yaptığı için rakibini hataya da zorluyordu. Bunların üstüne uzunlardan da üçlük katkısı gelince ve kurulan üçgenlerde top hızlıca dolaştırılmaya başlanıp boş şutlar yakalanınca temsilcimiz daha ilk çeyrekten 31 sayıyı bulmuş oldu. 10 asist, 13/18 FG, 10 ribauntla neredeyse her alanda rakibine üstünlük kuran Efes ilk 10 dakikayı 31-13 önde tamamladı. 1 dakikanın üzerinde süre alan 6 oyuncunun hepsi skora katkı verirken Beaubois 9, Sertaç 8 sayıyla ön plana çıkan isimlerdi. CSKA’nın 6 top kaybı vardı.

İkinci çeyreğe de benzer bir yöntemle başlayan Efes, uzunların çembere yaptığı topsuz koşuları beslemeye devam ediyordu. Larkin ve Anderson’ın da el üstü üçlükleri gelince fark açılmaya devam etti. CSKA ise Mike James, Hillard gibi isimlerin sorumluluk almaktan kaçtığı dakikalarda topu paylaşmakta ve karar verecek ismi bulmakta zorluk çekiyordu. Zaten ilk 4 buçuk dakikada sadece 3 sayı atabildiler. 4.33 kala televizyon molası dönüşünde çizgide hata yapmayan Singleton farkı 30’a çıkardı. (47-17) Cska iki kere üst üste çizgiden topu oyuna soktuktan sonra çizilmiş setlerden kolay sayıları bulup kendine gelirken, hala yarı sahada üretmekte çok zorlanıyorlardı. Efes’in enerjisi, her atışa el gösterirken, ribauntları kovalarken her şekilde kendini belli ediyordu. Sahada herkesin oynadığı oyundan keyif aldığı ve kendini fazlasıyla rahat hissettiği oldukça belliydi. CSKA kısalarının her pozisyonda kolayca çemberin önünü açmaları da oldukça yardımcı oluyordu. İlk yarının sonunda tabela 55-28’i gösteriyordu. Efes’te 9 farklı oyuncu sayı üretti. Mike James 0 sayıyla oynarken, Clyburn ve Hilliard ikilisi de 2’şer sayıyla yarıyı noktaladı. Verimlilik puanlarında 74-18’lik bir fark bulunuyordu.

Üçüncü çeyreğin ilk dakikaları üst üste çıkan düdükler ve basit hataların etkisiyle maçın genelinin aksine düşük tempoyla oynandı. Micic, Sertaç’ı beslemeye başlayınca bunu kıran Efes’e, takımıyla 3. maçına çıkan Lundberg uzak mesafeden attığı basketlerle karşılık verdi. Larkin ve Micic’i savunabilmek için Show-up’a gelen uzunları içeriye devrilen uzuna hızlı bir pas yollayarak cezayı kesmeye devam ediyordu Efes. Ayrıca boyalı alanda topla buluşan uzunların da her pozisyonda ekstra pası yapmaya hazır bir şekilde beklemesi takım oyununu bir üst düzeye çıkarıyordu. Savunmada ise James topu elinden çıkardıktan sonra Micic onu sürekli pas yollarını kapatacak şekilde savunarak istediği yerlerde topu almasını engellemeye devam ediyordu. Bunun üzerine James topu hiç elinden çıkarmamaya karar verip birkaç pozisyon üst üste oyunu zorladı fakat sadece 5 sayı bulabildi. Son 10 dakikaya girilirken 75-45’lik ezici bir üstünlük vardı.

Son periyoda farkın beraberinde getirdiği rehavetin etkisiyle, diğer çeyreklerin zıttı bir oyunla başladı Efes. 8-0’lık seri de koç Atamana molayı aldırdı. İlk maçtaki 35 sayılık farka karşılık ikili averajı almak isteyen Ataman, fark açılmasına rağmen herhangi bir gevşemenin önüne geçmek istiyordu. Buna çok iyi karşılık veren oyuncular da bir ara düşüş yaşasalar da sanki skor eşitmiş gibi çaba sarf etmeye devam ettiler. Özellikle son dakikalarda fark 30’lardayken yapılan baskı takdire şayandı. CSKA’nın savunmasının tamamen düşmesini değerlendiren Efes, Simon, Larkin gibi yıldızların mesafe tanımayan üçlükleriyle farkı istenilen seviyeye taşımayı başardı fakat bu yeterli olmadı. Efes kusuruz bir oyunla, unutulmayacak bir galibiyete imza attı. (100-70)

Öne Çıkanlar:
Efes:
Micic: 21 sayı, 6 ribaunt, 8 asist, Sertaç: 14 sayı, 3 ribaunt, 3 asist, Moerman: 8 sayı, 7 ribaunt, Beaubois: 11 sayı, Larkin: 11 sayı, Simon: 11 sayı, 4 ribaunt, 4 asist

CSKA:
Shengelia: 14 sayı, 5 ribaunt, 3 asist, Voıgtman: 10 sayı, 3 ribaunt, 3 asist, James: 5 sayı, 8 asist
1. Maçın özeti
2. Vasilije Micic...
 

Yorumlar Okunma: 2381