Larry Bird'ün ruhu Doncic'in bedeninde NBA'e mi döndü? (Ali Özsoy) - BasketFaul.com

Larry Bird'ün ruhu Doncic'in bedeninde NBA'e mi döndü? (Ali Özsoy)

04-03-21 11:45
Sevgili Basketbolseverler,
ABD’ye ilk gidişim 1982 yılının Mart ayının başına rast geliyor. SUNYAB’de (State University of New York at Buffalo) yüksek lisans’a başvurum kabul edilince, Buffalo kentinde 6 hafta süreliğine -Ağustos’ta okula başlamak için dönmek üzere- hemen televizyon başına yerleşerek büyük sevdamız basketbolu nefes almadan seyretmeye başlamıştım. NBA’de yavaş yavaş sezon sonuna yaklaşılıyordu ve benim en çok merak ettiğim oyunculardan bir tanesi de Boston Celtics’in yıldızı Larry Bird idi. Ne yazık ki Bird hiç de umduğum gibi oynamıyor, bireysel olarak bir varlık gösteremiyor ve takımını yenilgilerden kurtaramıyordu. Neye uğradığımı şaşırmıştım ve hayal kırıklığımı paylaşacak bir basketbolsever arıyordum. Bir süre sonra, şimdi kim olduğunu hatırlayamadığım bir sporsever bana Larry Bird’ün 2 Mart’ta bir elmacık kemiği ameliyatı geçirdiğini ve yeni geri döndüğünü hatırlatmıştı. Milwaukee Bucks’tan Harvey Catchings‘in bir dirsek darbesiyle Bird’ün yüzünde bir çatlak oluşmuş ve bir operasyonla gerekli müdahele yapılmıştı. Larry Bird yavaş da olsa eski formunu yakalamaya çalışıyordu. Daha sonraları Mart-1982’nin (8 galibiyet, 8 yenilgi) Bird’ün basketbol hayatındaki en kötü ay olduğunu öğrenecektim.

Larry Bird NBA’e 1979-80 sezonunda katılmıştır. 1978 yılında 1. round, 6. sıradan draft edilmesine karşın okulu Indiana State’te bir sene daha kalmış, okulunu NCAA finaline taşıdıktan sonra Celtics’te oynamaya başlamıştır. 13 yıla sığdırdığı mükemmel bir kariyerden sonra (5 final ve 3 şampiyonluk) 1993 yılında emekli olmuştur. Efsane olarak tanımlanacak inanılmaz maçlar oynamış, şahane hareketler sonucunda “Larry Legend” adını almıştır. İşte şimdi, hepimizin ilgi ve hayranlıkla izlediği Sloven Luka Donçiç’in, kısaca anlatmaya çalıştığımız Larry Bird’ün ‘reenkarnasyon’a uğramış hali olarak, NBA’ye döndüğü kabul ve iddaa ediliyor!
 

‘Reenkarnasyon’ sözlüklerde, ‘ruhun sürekli olarak tekrar bedene bürünmesi ve buna inanan spiritüellerin bu olaya verdiği isim’ olarak geçiyor. Başta Hindular, Budistler, Ekistler, Vikanlar, vb olmak üzere dünyada, toplam 1 milyarı aşan insanın reenkarnasyona inandığı biliniyor. Son haftalarda NBA medyası, Larry Bird’ün, Luka Donçiç’in bedeninde lige geri döndüğüne esprili bir şekilde değinmeye başladı. Gerçekten de Luka’nın şut stili Bird’ü çok andırıyor. Donçiç’in Bird ile olan benzerlikleri şutunu elden çıkarma hareketi ile sınırlı değil..

Luka, Larry’e benzetilen ilk Avrupa’lı oyuncu değil. Neredeyse 20 yıldır, NBA yazarları, Bird’e benzetebilecekleri ‘beyaz’ bir oyuncunun peşindeler... Avrupalılar arasından Larry’e en çok yakıştırılan isim ise Dirk Nowitzki oldu. Power-forvet pozisyonunun tanımını sanki yeni baştan yazan Nowitzki, yüzü çembere dönük oynar, çok rahat üçlük atar ve rakip uzunları çember altından dışarı çekerdi. 2.05mt’lik Bird’e göre çok uzundu, 2.13’lük bir Bird! Geçtiğimiz Pazar günü 22 yaşına basan Donçiç ise 2.00mt boyunda ve 104 kg. (22 yaşındaki Bird’e göre çok daha başarılı olduğu tartışmasız kabul ediliyor). Yine Bird’e benzetilen ama pozisyonu farklı diğer bir oyuncu da Denver Nuggets’tan Nikola Jokiç. Fakat Luka, Larry’nin neredeyse ’karbon kopyası’.

Bu satırlar yazılırken, Dallas Mavericks’in galibiyet yüzdesi 17-16 idi ve Luka Donçiç 28.6 sayı, 9.0 asist, 8.5 ribaund ortalamaları ile oynuyor, %35.7 üçlük atıyordu. Eylül-2018’de Dallas takımına katılan Luka, NBA’e geldiğinden beri ona 3’lük atan oyun kurucu rolü biçildi. Bunun dışında, pas verme, şut atma, oyun temposunu kontrol etme, ‘özel yapım’ hareketler alanlarında Luka Larry’i çok andırıyor. Kendini beğenme, kibir gibi alanlarda da Bird’ü hiç aratmıyor. Her iki yıldız da maçı domine etmek için atletik özelliklerine güvenmiyorlar. Bird daha iyi bir şutör, Donçiç ise oyunun genelinde daha iyi.
 

Luka 16 yaşında profesyonel oldu ve Real Madrid formasıyla Avrupa’da üst düzey basketbol oynadı. Bird ise ilk NBA maçına 22 yaşında çıkmış ve 14 sayı atmıştı. Bird’ün katıldığı Celtics, şampiyonluk için hazır bir takımdı, Dallas için ayni şeyleri söyleyemeyiz. Bird’ün ikinci senesinde takıma Kevin McHale ve Robert Parish gibi müthiş uzunlar katıldılar, zaten şimdi üçü de ‘Hall of Fame’deler.. Beraber oynadıkları 7 yılda, 5 kez finale kaldılar, 3 kez de şampiyon oldular. Mavericks’in ise bu konuda çok yavaş hareket ettiğini görüyoruz, bizce şampiyonluğa henüz çok uzaklar. Luka’nın etrafındaki oyunculardan; Kristaps Porzingis, Josh Richardson, Dorian Finney-Smith ve Maxi Kleber koronavirüsten çok etkilendiler, bu sezon her biri en az 9 maç kaçırdı. Dallas savunmada ligin son’dan beşincisi. Bu sezon Estudiantes’e giden 36 yaşındaki guard JJ Barea’yı bile mumla arıyorlar. Bu gidişle play-off’ları da zor yapacaklar ve NBA’in en çok hayal kırıklığı yaratan takımlarından biri olmaya adaylar.

Donçiç maçlarda hakemlere çok sızlanıyor, bu kendisine hatırlatıldığında, “yaptığımın yanlış olduğunu biliyorum, ama kaybetmek bana istemediğim şeyler yaptırıyor” diyor. Aslında çok saygılı ve centilmen bir oyuncu; birçok sakatına karşın ligde güzel sonuçlar alan Portland Trail Blazers’ın guard’ı Damian Lillard’ı çok takdir ediyor ve ‘All-Star’da ilk beş’te benim yerime o başlamalı” diyecek kadar da zarif bir kişilik. Luka bugüne kadar, tam 32 kez ‘triple-double’ yaptı ve bu departmanda sürekli eski yıldızlardan birini geçerek zirveye ilerliyor.. Şimdiden NBA 12.ciliğine yükseldi bile. Bu başarılar ve Larry Bird ile olan kıyaslamalar onu hiç şımartmıyor ve kendisini çok daha geliştirmesi gerektiğini söylüyor. Gerçekten de öyle; parmaklarına 3 yüzük takmak için oldukça fazla çalışması gerekecek!

Luka’yı Bird’e benzetenlerden ve efsane Boston Celtics’te Larry’nin takım arkadaşlarından biri olan Cedric Maxwell’in bir saptaması ile kapatalım; “Larry’nin sakladığı ancak gerektiği anlarda vitesi bir üst seviyeye çıkarttığı bir özelliği daha vardı, işte bunu da önümüzdeki sezonlarda Luka’dan bekliyorum; Liderlik!”.

Dr. Eng. Ali Özsoy 

Yorumlar Okunma: 2054