Kızlar BGL ve diğer notlar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kızlar BGL ve diğer notlar (Hayri Pekergin)

28-02-21 22:03

Kadın basketbolunda yaklaşık bir yıllık aranın ardından altyapı maçları geri döndü. 

On takımın katılabildiği BGL Kızlar Ligi Bolu’da 2-4 Mart tarihleri arasında yapılacak maçlar ile başlayacak. 

Takımlar tek devreli lig sisteminde oynanacak maçları, erkekler BGL’de olduğu gibi 3 ayrı mini turnuva düzeninde oynayacak. 

U16 ve U20 Milli Takımları Avrupa’da B klasmanına düşen kadın basketbolu altyapısının yeniden toparlanma içine girmesi adına yeterli olmasa da Kızlar BGL ile faaliyetin yeniden başlaması olumlu. 

Milli Takımları B Ligine düşmüş bir ülkenin altyapısını yeniden gelişim patikasına sokmak adına geçmiş ve kaybedilmiş aylara bakarak eleştirilecek çok şey var. 

BGL’de katılımın kısıtlı tutulması, baştan planlama ve duyuru yapılmadığı için takımlara kısıtlı hazırlık süresi verilmesi, yaş grubunun 2003-2006 gibi geniş bir aralıkta olmasının hem basketbol seviyesi hem de yaşı küçük olanların sakatlık riskleri açısından yarattığı sakıncalar bunlardan ilk birkaç tanesi. 

Açıkçası bu tür organizasyonlar yapılabiliyorsa bir tane U18 ayrı bir tane de U16 seviyesi için yapılabilirdi.

Bu tür rasyonel eleştirilere TBF yetkilileri tarafından verilecek cevap da muhtemelen “bu organizasyonun büyük zorluklara rağmen gerçekleştiği”, “maddi şartların son derece zorlanarak yoktan var edildiği” ve “normalde olmayacak bir organizasyonun ancak bu şekilde hayata geçirildiği” yönünde olacak. 

Yeniden hatırlatıyorum. 

A Milli Takımı gerileme döneminde olan, altyapı milli takımları Avrupa’da B ligine düşmüş bir “basketbol ülkesi” olarak çok daha kapsayıcı, yoğun ve verimli çalışmalar yapılması gerekiyor. 

Bunlar için kaynak bulmak TBF’de görev yapan üst yönetim ve profesyonel ekibin doğal görevi.

*******

2004 Doğumlu genç basketbolcular biraz şanssız demek sanırım yanlış olmaz  

Geçmiş yıllarda U13 ve U15 kategorileri açılmış. Bununla birlikte bu dönem kısa sürmüş ve bir yıl sonra yeniden U14 – U16 kategorilerine dönüş yapılmıştı. 

Öncesinde pilot çalışma ve yeterli fizibilite yapılmadan ortaya konan bu kategori değişikliği, yarattığı verimsizlik bir yana, 2004 doğumlu oyuncuların ön planda olacağı U14 turnuvasının oynanmamasına neden oldu. 

Kızlarda üst düzey U14 Turnuvası olarak Tokat şehrinde düzenlenen Ortaokullar Türkiye Şampiyonasını izlemiştik.  

Bir sene arkalarından gelen 2005 doğumlu isimler ise U14 kategorisinde yeteri kadar sorumluluk alarak yola devam etti. 

2004 Doğumlu basketbolcuların U16 kategorisindeki son senesi ise süre gelen COVİD-19 salgını nedeni ile yapılamadı. 
    
Bu nedenle yaklaşan BGL Kızlar Liginin 2004 Doğumlu oyuncular için, diğer yaş gruplarındaki oyunculardan daha büyük önem ifade ettiğini düşünüyorum. 

******

Yazıları takip edenler farkındadır. 

Birkaç haftadır BGL Kızlar Ligine katılacak takımların coachlarını ve yöneticilerini yazılarımla sakatlıklara karşı uyarıyorum. 
  
Buradan bir kez daha hatırlatmak gerekirse;

Oyuncularımızın bir bölümü sezon boyunca KBSL ve TKBL takımlarında idman yapsa da, diğer oyuncularımız da yaklaşık bir aydan bu yana 5x5 idman düzenine geçse de çoğu oyuncumuzun maç kondisyonu henüz yok. 

Erkekler BGL’de olduğu gibi (yüksek irtifanın da etkisi ile) ilk 3 maçlık bu etapta BGL Kızlar Ligi oyuncuları da akciğer kapasitesi yönünden çok zorlanacak.  
 
Üstelik bu oyuncuların yine büyük çoğunluğu yaklaşık 11-12 aydan bu yan resmi bir maçta 20-30 dakika süre almadı. 

Saydığım koşullar darbeye bağlı olmayan sakatlıklar için uygun ortam yaratıyor. 

Bu nedenle tüm coachların ve yöneticilerin, oyuncuların sakatlık risklerini çok daha fazla önemsemesi gerekiyor. 

Bu maçların ana temasının kazanmak kaybetmek, iyi oynamak kötü oynamak gibi kriterlerden çok “sahada kalmak” olduğu genç oyunculara iyi anlatılmalı.  

*******
 
Kadın basketbolunun yeniden gelişim patikasına dönmesi için kapsamlı, oyuncu havuzunu ve coğrafi katılımı kaliteli şekilde büyüten, iddialı, şartları zorlayan bir dizi proje gerekiyor. 

Bu projelerin yarın değil, bugün değil geçtiğimiz aylarda ortaya konması hayata geçmesi lazımdı. 

Bunların olmadığı yerde Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligini Mart ayına kadar oyalamak gerçekten basketbola hizmet değil. 

KBBL neden önemli?

Öncelikle birçok genç oyuncu KBBL takımlarında süre almayı bekliyor. Oyuncu havuzunun genişliği açısından, bölgesel ölçekte sponsorların kadın basketboluna desteğinin sportif geri dönüşü çok önemli. 

Daha açıkçası piramidin tabanı KBBL. 

Eğer oturduğunuz binanın tabanını bu kadar ihmal ederseniz gelecekte o binanın başına  iyi şeyler gelmez. 

*******

Bu hafta Herbalife Nutrition KBSL’de iki maç izledik. 

KBSL’de Pazar günü iki maç vardı. 

Televizyon yayını için Galatasaray – İzmit Belediye Spor maçı Antakya’da oynanan Hatay BŞB – ÇBK Yenişehir Belediye maçına tercih edilmişti. 

Euroleague Women’a girmesi alkışlanan İzmit Belediye Spor, geçtiği eleme turu ardından bu zor ligin gerektirdiği yerli rotasyon yapısını oluşturmayınca kapasite açısından çok zorlandığı bir döneme girerek KBSL’de üst üste maçlar kaybetti. 

Galatasaray önündeki İzmit ekibinde, yerli rotasyonu ayakta tutması beklenen isimlerden Elif Emirtekin’in kısıtlı süre alması, önceki haftalarda yaşanan yoğun maç trafiğinde Kübra Erat’ın yaşadığı sakatlık sahada oynanan basketbol kalitesini İzmit Belediye Spor adına çok aşağıya çekti. 

İzmit Belediye Spor’un yabancı oyuncularını hariç tutarsak, Galatasaray önündeki kadro ve oyun yapısı ile TKBL’de bile ilk dört takım arasına girmekte zorlanacağını söylemek mümkün.   

Televizyon ekranlarında KBSL’nin marka değerini oldukça aşağıya çeken, turnikeye giren bazı oyuncuların dribling ritimlerinin olmadığı, çemberi değil panyayı bulmakta zorlandıkları bir maç izlendi. 

Burada TBF’nin de yapacağı bir şey yok. Sonuçta ülkeyi Euroleague Women’da temsil eden iki takım karşılaşıyor. 

Umarım İzmit ekibi de bu sezondan hem KBSL hem Avrupa Kupaları bağlamında bir ders alır ve bu tür tecrübesizlikleri bir kez daha tekrarlamaz.  

Maçı Galatasaray idman temposunda oynayarak 89-57 kazandı. 
 
*******

Herbalife Nutrition KBSL’de TBF Youtube kanalı üzerinden yayınlanan diğer maçta play-off’a girme hedefi için olanca güçleri ile mücadele eden iki takımın karşılaşmasını izledik. 

Ben gördüğünü kolay beğenen birisi değilim.  

Bununla birlikte Hatay BŞB – ÇBK Yenişehir Belediye maçında sahada ve kenarda ortaya konulan oyun, odaklanma ve hırs için her iki takımı da kutlamak isterim. 

Karşılaşmayı 86-72 Hatay BŞB kazanırken, yabancı rotasyonunda yalnızca Anigwe’nin kaldığı Mersin ekibi ilk maçtaki 19 sayılık averajı korumayı başararak sahadan ayrıldı. 

Bugün bu maçın TV’den yayınlanması Herbalife Nutrition KBSL ve kadın basketbolu adına çok daha iyi bir seçim olurdu. 

Yorumlar Okunma: 3241