İsmail Cem Ulusoy: Koçtan kredi almak oyuncunun elinde - BasketFaul.com

İsmail Cem Ulusoy: Koçtan kredi almak oyuncunun elinde

24-02-21 16:39

Gaziantep Basketbol, aldığı kritik galibiyetlerle şüphesiz sezonun en dikkat çeken takımlardan oldu. Şu an play-off bandında mücadelesine devam eden ekip Fenerbahçe, Galatasaray ve Pınar Karşıyaka gibi takımlar karşısında çok değerli galibiyetler aldı. Herkesin izlemekten keyif aldığı takımlardan olan ekibin biz de önemli oyunculardan biri olan Cem Ulusoy ile konuştuk.  


Bandırma altyapısı çıkışlı olan Cem, geçtiğimiz sezon Gaziantep'e transfer oldu. Coach Markovic'in ona güvendiği hissedilen 1996 doğumlu oyuncu da sahada güvenini boşa çıkarmamak için elinden geleni her şeyi yapıyor. 
 
Bandırma'da sözleşmesi bittiği zaman transferden en büyük beklentisi Cem'in daha çok süre ve sorumluluk alıp kendisini geliştirebileceği bir takıma gidebilmekti. Coach Markovic'in Bandırma'da oynadığı dönemde de oyununu beğendiğini ve Gaziantep'e transfer etmek istediğini biliyordu. Bu da onun burayı tercih etmende önemli rol oynadı.

"Buraya kesinlikle iyi ki geldim. Bandırma'dan çıktıktan sonra benim için önemli olan oynamaktı. Coach'un ben Bandırma'dayken de istediğini biliyordum. Oyunumu beğendiğini ve daha da geliştirebileceğimi söylemişti. Ben de açıkcası onun bu sözlerine güvenerek buraya gelmeye karar vermiştim. Gittiğim yerde oturmak değil oynamak istiyordum Bu sezon, geçen sezona göre daha da fazla süre almaya başladım. Açıkcası şu an her şey beklediğim gibi gidiyor. Aldığım süreleri iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Eksik yönlerim var, onları da geliştirmeye çalışıyorum. Ama şu an gayet memnunum, umarım daha da iyi olur."

Kısa pozisyonunda BSL'de genelde sorumluluk ve insiyatif daha çok yabancıların ellerinde. Bunu tersine çevirmek bir yerli oyuncu için kolay olmasa gerek. Ancak Cem bunu başaran bana göre az sayıdaki oyunculardan biri. Tabii bunda Markovic'le çalışmasının etkisi büyük. 

"Dediğiniz gibi oyun daha çok yabancı oyuncunun eline kalıyor. Ama burada öyle değil. Can Uğur'a ve bana sorumluluk verildi biz de bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz, Koçla aramızda abi-kardeş ilişkimiz var. Her şeyi konuşabiliyoruz, bana her konuda çok yardımı oluyor."

Bence en önemlisi minimum hata yapmak. Çünkü kimse sizden öncelikli olarak çıkıp 10-15 sayı, 8-9 asist yapmanızı beklemiyor. Önce antrenörünüzün güvenini kazanmanız gerekiyor. Bu da savunmada birebirde geçilmemek, basit hatalar yapmamak, guard iseniz top getirirken topu kaybetmemek, organizasyonu iyi yapmaktan geçiyor. Aslında ana parçaları doğru yapmak önemli olan. O güveni antrenöre vermeniz lazım. Ondan sonra sayılar ve asistlerin geldiğini düşünüyorum. 

İlk başta oyuna girdiğimde savunmada kendi adamımı nasıl durdurabilirim. diye düşünüyordum. Ondan sonra hücumu düşünmeye başladım. Orada zaten kendi kendinize kredinizi yaratıyorsunuz. Sonrasında o krediyi de iyi kullanmak gerekiyor. Ben böyle olabileceğini düşünüyorum."

Aynı pozisyonda Can Uğur Öğüt gibi tecrübeli oyuncuyla oynamanın Cem'e nasıl bir katkısı olduğunu sorduğumda ise geldiği ilk günden itibaren ondan çok şey öğrendiğini söyledi.

"Hem saha içinde hem saha dışında sürekli beraberiz. Çok iyi anlaşıyoruz. Maçları beraber izliyoruz, üzerine konuşuyoruz. Antrenmanlarda da sürekli birbirimizi tuttuğumuz için pozisyonlar hakkında sık sık konuşuyoruz. Gerçekten iyi ve tecrübeli bir oyuncu. Benim neyi geliştirmem gerektiğini ve daha iyisini nasıl yapabileceğimi sürekli konuşuyoruz. Onunla aynı takımdan olduğum için çok mutluyum. Onun bana söyledikleri şeyler benim için çok değerli."

Sezonu biraz tutuk başlasa da sonrasında aldığı flaş galibiyetler Gaziantep'i yukarı taşımaya başladı. Milli maç arası öncesinde Ormanspor deplasmanına giden Gaziantep sahadan 82-81 galibiyetle ayrılarak seriyi 4 çıkardı. 

"Bu sezon da çok iyi başladık diyemem ancak ancak iyi toparlayıp play-off yarışına girdik. Şu an için her şey beklediğimiz gibi gidiyor. Kalan 9 haftada da istediğimiz galibiyetleri almak için mücadelemize devam edeceğiz. Şu an için ilk 8'in içerisindeyiz ama sizin de bildiğiniz için lig çok çekişmeli gidiyor. Özellikle play-off yarışındaki herkes nerdeyse aynı galibiyet sayısına sahip. Öncelikli hedefimiz play-off kalmak. Onu başardığımızda ise bir sonraki hedefimiz play-off'ta alabileceğimiz en iyi dereceyi alarak ligi tamamlamak. Açıkcası sonuna kadar gitmek istiyoruz."

Cem eksikleri olduğunun farkında ve bunları kısa sürede aşmak için çalışmalarını sürdürüyor. 

"Benim takımıma verdiğim en büyük özelliğim oyunu kurmak ve savunmada olsun geçiş hücumlarında olsun enerjiyi sahaya getirmek. Skor yönümü biraz daha geliştirebileceğimi düşünüyorum. Bunun üzerinde çalışıyorum. Oyunun hücum yönünde daha çok silahımın olmasını sağlıyorum. Savunma konusunda ise ben oyuna girdiğim zaman maçta 20 sayı önde, geride ya da eşit olmamız önemli değil, ben sahada elimden ne geliyorsa o an onu yapmak için oradayım. Mücadele etmeyi seviyorum, oyuna girdiğimde takıma biraz daha mücadele gücünü verdiğimi düşünüyorum."

Bandırma'dayken daha çok süre almak için Kırmızı ile TBL'de de forma giyen Cem, ligin sertliğinin ve daha genç yaştayken pek çok tecrübeli oyuncuyla karşılıklı oynamanın şu anki oyununa çok büyük katkısı olduğunu söyledi. 

"Kesinlikle iyi ki orada oynamışım diyorum. Bir çok oyuncu genç takımdan A takıma çıkarken kenarda beklemek durumunda kalıyor. Önünde daha tecrübeli oyuncular oluyor. Dolayısıyla senin bir genç oyuncu çok fazla süre almak şansın olmuyor. Bizim Bandırma'daki en büyük şansımız Kırmızı'nın olmasıydı ve sürekli genç kadro olarak oynuyorduk. Bu, bizim gerçekten çok tecrübe edinmemize yardımcı oldu. Çok tecrübeli oyuncularla çok çekişmeli maçlarımız oldu. Bunlar kesinlikle bize çok şey kattı. Aldığımız süreler de gayet iyiydi, genç oyuncu gibi değil de takımı sahiplenen oyuncular olarak oynuyorduk. Orada aldığım tecrübe ve sertliğin şu anki oyunumda etkisi kesinlikle çok var, özgüven olarak da çok büyük etkisi oldu diyebilirim."


Son olarak hedeflerini sorduğumuz başarılı oyuncu için en büyük hedefinin A Milli Takım forması giymek olduğunu dile getirdi. 

"Şu an aldığım süreyle birlikte oyundaki farklı silahlarımı geliştirip kendimi mllli takıma hazırlamak istiyorum. Milli takıma giderek kariyerimde bir sıçrayış daha yapmak istiyorum."

Yorumlar Okunma: 2231