Kadın antrenör Kenya'yı 28 yıl sonra Afrobasket'e taşıdı - BasketFaul.com

Kadın antrenör Kenya'yı 28 yıl sonra Afrobasket'e taşıdı

21-02-21 20:10

Kenya Erkek Milli Takımının başındaki Liz Mills 28 yıl sonra takımını Afrika Basketbol Şampiyonası'na taşımayı başardı. Ama bu başarıyı daha dikkat çekici yapan Liz Mills'in erkek basketbolundaki çok nadir kadın koçlardan birisi olmasıydı. 


Aslında hikaye bundan 13 sene önce üniversiteden mezun olduktan sonra gönüllü olarak Liz Mills'in Zambiya'ya gitmesiyle başlamış. Kendisi normalde "netball" oyuncusu olan Mills daha global bir sporda mücadele etmek için basketbola geçmiş üniversitede ise Spor Bilimleri ve Spor Yönetimi okuduktan sonra kendine bir yol çizmek istemişti. GÖnüllü olarak gittiğinde yaşadığı şeylerden çok etkilenen Mills tekrar davet aldığında seozn açılışına hiç düşünmeden gitmiş. Kendisinden bir idmana çıkması istenmiş sonrasında ise çok memnun kalınıp sezonu HEroes Play United takımında geçirmesi istenmiş. 6 senelik dilimde farklı takımlar çalıştırırken Üniversite Milli Takımının başına geçmiş ayrıca Milli takımda da asistan koçluk yapan Mills bu süre zarfında ayrıca üç farklı ülkeye de konuk koç olarak vakit geçirmişti. İşte bu ülkelerden biri olan Kenya'nın kendisiyle ilgili başka planları vardı.

Benin'in takımın başına Brigitte Affidehome Tonon'u getirmesiyle Tonon Afrika'da milli takım çalıştırmış ilk kadın antrenör olmuştu. Bu sırada Mills ise Zambiya milli takımında asistan koçluk görevini sürdürüyordu. Kenya'nın başına geçtikten sonra ise hikaye başka bir şekil aldı. Her ne kadar çok zorlayıcı bir eleme olmasa da Kenya ile grubunda üçüncü olmayı başaran Mills Kenya'yı 28 sene sonra Ruanda'da düzenlenecek Afrika Basketbol Şampiyonası'na götürmeyi başardı.

Mills bu başarısı kendisine sorulduğunda, "kadınlara koçluk noktasında daha çok şans verilmeli. Afrika kıtasında bu deneniyor ve başarılı olduğumuz ortada. Becky Hammon gibi daha üst düzey örnekler de var. Federasyonların ve kadınların artık bize inanması lazım. Eğer şans vermezseniz bizim başarılı olma şansımız yok " diyerek daha kalabalık bir şekilde temsil edilmeleri gerektiğini belirtti.

Senegal Milli takımı kaptanı Youssopha Ndoye ise " daha çok kaında en üst seviyede şans verilmeli. Bu sayede cinsiyetler arası eşitlik ve kadınların gücünü göstermesi sağlanabilir. Koç Mills'i kenarda görmek harika umarım daha fazlası da olur" diyerek desteğini belirtti.

Liz Mills'in yaptığının koçluk yapmak isteyen kadınlara öncü olması ve karar vericilerin cinsiyet ayrımı yapmadan iyi olanı tercih etmesi noktasında çığır açıcı olmasını diliyoruz.
 

Yorumlar Okunma: 1387