BGL B Grubu'ndan kısa kısa (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

BGL B Grubu'ndan kısa kısa (Efe Can Önal)

21-02-21 13:12
Cuma günü BGL A Grubu’na değinmiştik, şimdi sıra BGL B Grubu’nda. İki gruptan ilk 4 takımın play-off’a kalacağını hatırlatalım.

İlk 3 maç gösterdi ki Fenerbahçe Beko grubun favorisi konumunda. ÜÇ 2002’li kontenjanda gerçekten kontenjan gibi oynayınca ve yıllardır beraber olan 03 çekirdeğinin de katkısı eklenince yani ana oyuncular görevlerini yerine getirince zor olması beklenen Galatasaray’ı da rahat geçerek ilk fanusu kayıpsız geçtiler.

Grubun bir diğer namağlup takımı Darüşşafaka oldu ancak ilk 2 gün oynadıkları oyunun keyif verdiğini söylemek pek mümkün değil. Son gün Türk Telekom karşısında gerçek oyunlarını sergilediler. Mahmut Can dışındaki kontenjanlardan istedikleri verimi alamasalar da ben özellikle Said Emre Yosmaoğlu’nun guardlar arasında en önemli oyuncu olduğunu düşünüyorum ve hatta bu yaz U18 Milli takımı içinde olmazsa olmazlar arasında görüyorum umarım o şansı elde eder ancak asist yönünü de biraz geliştirmesi lazım.

Gelelim grubun en çok keyif veren takımına: Teşvikiye. Topsuz aksiyonların ve oyun akışkanlığının yaş grubuna göre üst düzeyde olması ve yıldız bir oyuncu olmamasına rağmen takımca olan paylaşım diğer takımların oynamaya çalıştığı klasik A Takım düzenlerinin dışındaydı ve göze oldukça hoş geldi. 2019’da U18 Türkiye Şampiyonası’nda final oynadıktan sonra kulüp olarak bunun tesadüf olmadığını kanıtlamaları da takdire şayan. Hüsnü hoca ve ekibini tebrik ediyoruz. İlk gün son saniye basketiyle Daçka’ya mağlup olmalarına rağmen moral olarak yukarıda kalmaları önemliydi.

Tarsus Amerikan Koleji ilk gün 3 dakika kala Galatasaray’a 14 sayıdan dönüp kazanarak turnuvanın en iyi geri dönüşüne imza attı. Takım ruhunun ve top paylaşımının ön plana çıktığı ekiplerden birisiydi TAC ancak son gün Teşvikiye onlardan daha etkili kalınca sahada 3/3 yapamadılar. Geçtiğimiz sezonun formda isimlerinden 2001’li Hakan Çakır’ın biraz durgun başladığını söyleyelim fakat ilerleyen turlarda eski performansını bulacağını düşünüyorum. Takım adına en çok öne çıkan isim de elbette 2004’lü Ege Tan Yıldızoğlu oldu. Yaşının ve yaş grubunun çok üzerinde bir akıl ve performans koyuyor sahaya. Top kayıplarını minimize ederse etkinliği daha da artacaktır genç ismin.

Bir diğer 2 galibiyetli takıma Frutti Extra Bursaspor’a geçelim. Bursa altyapısının bilindik simalarından oluşan bir ekipleri var ve takım tamamen 3 ismin , 3 kontenjanın eline bakıyor ancak bu şartlarda doğru olanı yaptıklarını söylemeliyiz. Mito ve Ali Efe neredeyse sınırsız sayı potansiyeline sahip gibiler , Aydın da pota altını domine ediyor ve diğer isimler de yapıştırıcı oyuncu konumundalar. Gruptan çıkabileceklerini düşünmüyorum fakat 2 sezondur iyi iş yapan koç Serhan Kavut’a da eldeki malzeme ile iyi iş çıkardığını için tebriklerimizi gönderelim. 

TB2L’de Kayserigaz adıyla mücadele eden Aliağa Petkim, ilk gün favori olduğu Bursa maçını kaybedince bir anda 0/3 yapmanın eşiğine gelebilirdi ancak Türk Telekom karşısındaki mucize dönüş ile sonraki fanuslara umutlarını taşıyarak geliyorlar. Yaşadıkları en büyük handikap kontenjan olarak düşündükleri 2002’li Bekir Mert Tarla’dan faydalanamamaları oldu ki lisans ile ilgili bir problem olduğu iddia ediliyor. Eğer iddialar doğruysa ve Bekir’den faydalanamayacak iseler ellerinde rotasyonu genişletmek adına TB2L’de de süre alan Emir Eid’den yararlanabilirler. Sezon başında Tofaş’ın kıyısından dönen Fatih Bardak da gösterişsiz ama etkili oyunuyla takımın en verimli ismi oldu. Takımın en önemli skor opsiyonu olan Bilgehan ise her ne kadar 18 sayı ortalaması yakalasa da geçtiğimiz sezonki %38’lik üçlük yüzdesinden epey uzakta kaldı (%18). Eğer o geçtiğimiz sezonki şut ritmine ulaşabilirse 2001’li isim, Petkim’in gruptan çıkmak adına söyleyecek bir sözü daha olacaktır.

Turnuvada kendileri adına hayal kırıklığı yaşayan iki takıma geçelim: İlk olarak Türk Telekom ile başlayalım. İlk gün favori oldukları Ormanspor’a karşı ilk 20 dakika yokları oynadıktan sonra kazandılar fakat Petkim önünde son 7-8 saniyede 3 sayı öndeyken maçı kaybetmeleri son güne motivasyon olarak dağılmalarına neden oldu çünkü Telekom-Daçka arasındaki 20 sayılık bir fark olduğunu düşünmüyorum. Kontenjan isimlerden Abdülkadir ve Onurcan da çok düşük yüzdeyle oynadılar ki bu kadro yapısında koç Murat Öney’in onların performansına çok ihtiyacı var. Melih Doğan dışındaki 2003’lü isimlerinde beklentilerin altında kaldığını söyleyelim ancak süreleri artarsa belki biraz daha kıpırdanabilirler. İkinci fanus ilk maçında Teşvikiye’yi yenebilirlerse hala gruptan çıkma konusunda önemli adaylardan birisi konumundalar.

Gelelim Galatasaray’a. Bence gruptaki hatta ligdeki en önemli kadro derinliklerinden birisine sahipler fakat bunu kullanma konusunda epey sorun yaşadılar. Saadettin’in son maç dışında beklentileri karşılayamaması bir etken olarak gözükebilir ancak onu da daha etkili kullanmaları lazımdı. Emir Oflaz skor yükünü taşıdı ancak bence Enes Alperen Baytok ve Acar Şen forvet pozisyonunda gelecek adına önemli sinyaller veren 2003’lü isimler. Hali hazırda Milli Takım havuzunda olan bu isimlere Kadir Can Özdemir de eklenince çok etkili oluyorlar ancak süre dağılımları ve doğru beşi bulma konusundaki sıkıntıları aşmaları lazım. Galatasaray’ın gruptan çıkamaması büyük başarısızlık olur o yüzden hata yapma haklarını bu turda kullanmış gözüküyorlar.

Grubun galibiyetsiz iki takımına geçelim ve yazımızı bitirelim: Ormanspor ve Lokman Hekim Fethiye Belediyesi. Bu iki takım da A Takımları ile aynı kaderi yani son iki sırayı paylaştılar. Burada Fethiye için pek fazla bir şey söyleyemeyiz ki Daçka’ya karşı ve Bursaspor’a karşı ellerindeki malzeme oranınca belli bir mücadele ortaya koydular. Düzenli ve BGL’ye hazır bir altyapının olmaması eleştiri konusu olabilir fakat esas konuşulması gereken Ankara gibi bir basketbol şehrinden neden daha iyi bir takımın sahaya çıkamadığı olabilir. Havuz olarak Ankara geniş bir potansiyele sahip. Ormanspor’un hem kadro yapısı hem aynı pozisyonlarda oynayan kontenjan tercihleri belirgin hatalar olarak söylenebilir. Özellikle aldığı süreye göre çok iyi iş çıkaran Sefa’nın sadece 10 dakika ortalama ile oynaması, ki küçüklerde ve yıldızlarda Türkiye Şampiyonası’nda ribaund kralı olmuş bir isim, ve 23 top kaybı ortalama ile oynamaları dikkat çekti. Maç içinde çok kırılgan bir yapıya sahipler ve bunu değiştirmek adına fazla refleks gösteremeyen bir yönetimleri oldu. Sıradan bir yerel lig takımı görüntüsündeydiler diyebiliriz. Geçtiğimiz sezon gruptan çıkamayan Ormanspor bu sezon da gruptan çıkamayacak ve başkent basketbolu adına hayal kırıklığı yaratmaya devam edecek gibi gözüküyor.

İlk fanusun takımı: Teşvikiye
İlk fanusun koçu: Hüsnü Eser (Teşvikiye)
İlk fanusun oyuncusu: Ali Efe Işık (Frutti Extra Bursaspor) 

ALTIN KARMA:
Ege Tan Yıldızoğlu (Tarsus Amerikan Koleji)
Ali Efe Işık (Frutti Extra Bursaspor)
Yiğit Onan (Fenerbahçe Beko)
Fatih Mehmet Bardak (Aliağa Petkim)
Mahmut Can Çelik (Darüşşafaka)

GÜMÜŞ KARMA
Said Emre Yosmaoğlu (Darüşşafaka)
Bilgehan Diril (Aliağa Petkim)
Utku Pelit (Teşvikiye)
Aydın Şirin (Frutti Extra Bursaspor)

Melih Doğan (Türk Telekom) 

 

S Takım O G M A Y P
1 Fenerbahçe BEKO 3 3 0 271 189 6
2 Darüşşafaka Basketbol 3 3 0 210 171 6
3 Teşvikiye 3 2 1 209 188 5
4 Tarsus Amerikan Koleji 3 2 1 243 208 5
5 Frutti Extra Bursaspor 3 2 1 215 198 5
6 PETKİM Spor 3 1 2 220 261 4
7 Türk Telekom 3 1 2 207 217 4
8 Galatasaray 3 1 2 221 229 4
9 OGM Ormanspor 3 0 3 174 236 3
10 Lokman Hekim Fethiye Belediyespor 3 0 3 154 227 3

 

Yorumlar Okunma: 2539