İki farklı yarı, iki farklı maç... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

İki farklı yarı, iki farklı maç... (Doruk Sözen)

20-02-21 00:52

İSTATİSTİK

Euroleague 25. Hafta karşılaşmasında Zenit deplasmanda Kızılyıldızı 76-75 mağlup etti. Bu skorla Zenit 3 maçlık mağlubiyet serisine son verirken, Kızılyıldız için bu seri 5 maça çıktı. Walden, Hall, O’Bryant, Colom gibi çok önemli oyuncular maçta forma giymedi. Üçüncü çeyrekte sadece 13 sayı atabilen konuk ekip, ikinci yarıda cepten yedi. Rakibinin enerjisine karşılık vermekte ve farklı isimlerden katkı aldığı senaryoyu ikinci yarıda sürdürmekte zorlandılar fakat Pangos’un üst düzey performansı ve Kızılyıldız’ın acemi hataları sayesinde kazanmayı başardılar. İki farklı yarıda iki farklı oyun ve iki farklı üstünlük sağlayan takım vardı bu akşam. İlk yarı sonunda Zenit adına her alanda bariz bir şekilde gözüken üstünlük de maç sonunda dengelenmişti. 31-31 ribaunt, 19-14 asist, 14-13 top kaybı. (İlk yazan istatistikler Zenit)  
Maçın başında ipleri eline alan Loyd’un takımının sayı ürettiği bütün hücumlarda parmağı vardı. Bunda perde çıkışı hızlı karar vermesi oldukça yardımcı oldu. Zenit ise basit hatalardan dolayı ritmini bulmakta zorlansa da, savunmasından aldığı enerjiyle oyunu dengeledi. İlk 4 dakikanın sonunda 8-8 eşitlik vardı. İlerleyn dakikalarda Zenit’in ikinci kattan Thomas’ı low postta topla buluşturma planı Simonovic’in agresif savunması yüzünden işlemedi. Kızılyıldız da çeşitliliği sağlayamayınca skor hacmi oldukça düşük bir ilk bölüm izledik. Bu sıkıntıyı Pangos çözdü. Üst üste 3 asist + 2 sayıyla farkı 7’ye çıkartınca, Radonjic molayı aldı. Üst üste 2 moladan sonra da hücum eden taraf olan Kızılyıldız’ın çizilen setleri oynamaktaki beceriksizliği dikkat çekiciydi. Walden’ın yokluğunda, Loyd da kenardayken delici oyuncu eksikliği fazlasıyla hissedilen Kızılyıldız için kalan tek opsiyon sırtı dönük oyunlardı. Bunu da yardım getirerek savunan Zenit, close out savunmasını da rakibinin karşısında kalarak yapmayı becerebilince farkı korudu. Ev sahibinin son 5 dakikada sadece 1 tane saha içi isabeti vardı. İlk çeyrek 22-16 Zenit üstünlüğüyle tamamlandı. 
İkinci çeyreğe konuk ekibin şutörleri sıcak başlayınca fark 3 dakika geçmeden çift hanelere çıktı. Baron ve Rivers, bir sağdan bir soldan perde çıkışı üçlükleri göndererek bunu gerçekleştirdi. Mola dönüşünde en azından hücumda, işleri çözen yine Loyd oldu. Fakat bu sefer de dış şut savunmasına fazla odaklanılması boyalı alanda basit sayılara sebebiyet verdi. Yarı sahadaki yaratıcılık problemi Jagodic-Kuridza ve Lazic’in birkaç zor pozisyondan sayı üretmesiyle kısa süreli kendini unuttursa da çeyreğin kaderini belirleyen husustu. İlk yarı’da tabela 48-36 Zenit lehineydi. Konuk ekip açıkçası sahanın her alanda tek hakimiydi. 7/14 3FG gibi kusursuz bir yüzdeyle oynayan Rus temsilcisi, ribauntlarda 17-11, asistlerde de 13-6 üstün olan taraftı. Pangos 10 sayı 4 asist, Loyd ise 17 sayıyla takımları adına ön plana çıkan oyunculardı. 
Üçüncü çeyreğe tempoyu yükseltip, geçiş hücumlarıyla sayı bulma niyetiyle başlayan Kızılyıldız, bitiricilikte sıkıntı yaşayınca planları tutmadı. Fakat savunmada boyalı alanı kalabalık tutmaları ve sırtı dönük topu alan oyuncunun zayıf tarafa pas yapmasını engellemeleri olumluydu. Diğer potada ise Gudaitis’İn çembere çok uzak kalmasıyla pota altı savunması çok yumuşak kaldı. Loyd da 4.48 kala ver kaç sonrası yaptığı enfes smaçla takımını ateşledi. Ardından da Lazic topu çalıp, Simonovic üçlüğü yollayınca skor 54-47’ye kadar geldi. Zenit bu bölümde 3 dakika boyunca hiç skor üretemedi. Pangos’u, Lazic çok yakından ve aktif ellerle savunurken, karar verdikten sonra hemen yanındaki oyuncudan da yardım getirerek iyice bunaltmaları Zenit hücumlarını kitledi. Yine de faul hakkı dolan rakibi karşısında, üst üste faul atışları sayesinde farkı 7-8 bandında tutmayı başardılar. Savunmasını elit seviyeye çeken Kızılyıldız hücumda da topu daha iyi paylaşmaya e 3-4 farklı oyuncunun eline top değmeye başlayınca fark kapandı. Son 40 saniyede Dobric ve Davidovac’dan gelen iki üçlük farkı 5’e kadar indirdi. (61-56) Kızılyıldız’ın asistlerde 5-2’lik üstünlüğü işlerin değiştiğinin kanıtıydı. 
Son çeyreğin ilk dakikalarında tempo oldukça yükseldi. Top bir o potada bir bu potadaydı fakat yanlış tercihler ve acele kararlar üst üste top kayıplarını ve kalitesiz atışları beraberinde getirdi. Bu bölümden karlı çıkan, boş turnike ve bir de şans sayısıyla 6-0’lık bir seri yakalayıp öne geçen Kızılyıldız oldu. Pascual moladan sonra alan savunması yaparak rakibini sürprize uğratıp dengesini bozdu ve istediğini aldı. Pangos’un da ipleri eline alması ve 5 sayı 1 asistle dönmesi üstünlüğü tekrar Zenit’e geçirdi. Fakat sahaya çok büyük karakter koyan ve toplu oyuncuya yaptığı baskıyı sürdüren Kızılyıldız, karşılığını da aldı. 1.47 kala Loyd 3 kişi etrafındayken, Davidovac’ı yayın gerisinden çok güzel gördü ve gelen üçlük skoru eşitledi. (72-72) Ponitka üçlüğü kaçırıp, Dobric sokunca Kızılyıldız 55 saniye kala maçta 3. Kez öne geçti. Sonraki hücumda Gudaitis çizgide 2. Atışı kaçırdı fakat Ponitka hücum ribaundunu alıp, Pangos’un yayın gerisinden attığı baskete asisti yaptı. (76-75, 27 saniye, Zenit önde) fakat mola dönüşü Kuzmic ofansif faul yapınca top Zenit’e geçti. Ponitka da 5 saniyede topu oyuna sokamayarak doğrudan topu rakibine geri verdi. Loyd maç topunda savunmasından sıyrılıp potaya kıvrılmasına rağmen Ponitka atışını bozunca isabeti bulamadı. Kc Rivers çigiden 0/2 atsa da maçı 76-75 Zenit kazandı. 
Öne Çıkanlar: 
Zenit: 
Pangos: 25 sayı, 7 asist, Gudaitis: 9 sayı, 6 ribaunt
Kızılyıldız: 
Loyd: 21 sayı, 4 ribaunt, 3 asist, Dobric: 13 sayı, Kuzmic: 6 sayı, 9 ribaunt
      

  

 

 

Yorumlar Okunma: 765