Efes ilk çeyrekten sonra çemberi göstermedi (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Efes ilk çeyrekten sonra çemberi göstermedi (Doruk Sözen)

18-02-21 22:24

İSTATİSTİK: 

Euroleague 25. Hafta maçında Efes ile Olympiacos Sinan Erdem’de karşı karşıya geldi. 76-53’lük skorla kazanan Efes oldu. Efes son 7 maçında 6. galibiyetini alırken, Olympiacos'un mağlubiyet serisi 5 maça çıktı. Çağımız basketbolunda hücumdaki en önemli silah olarak görülen ikili oyunlar, bu farkın oluşmasında başroldeydi. İkinci çeyrekten sonra hücumdan aldığı momentumla savunma enerjisini de yukarı çeken Efes, ikili oyunları dışarı püskürtmeye başlamasıyla birlikte oyunun kontrolünü eline aldı. Hücumda da Larkin, Beaubois, Simon, Micic gibi çok farklı top yönlendiricilere sahip olan Efes daha çok yarı sahada oynanan karşılaşmada, skor üretmekte sıkıntı yaşamadı. 20/31 2FG ile oynayan Efes’e karşılık, Olympiacos 15/30 2FG ile oynadı. Ayrıca skoru eline geçirdikten sonra ikinci yarıda Efes’in ribauntları kontrol etmesi de rakibinin umutlanmasını engelledi. (35-27, Efes ribauntlarda üstün) Ayrıca konuk ekip 21 top kaybı yaptı. 
Topu daha iyi paylaşan Olympiacos, boş üçlükleri bulunca fark açıldı.
Maçın başında Simon’u top yönlendirici olarak kullanan Efes, Sertaç’ın da akıllı oyunu sayesinde ilk 5 sayısını kaydetti. Olimpiacos ise ekstra pası yapıp, farklı isimleri oyunun içine sokmakta başarılılardı.. 2 dakika içerisinde Larentzakis’in 5 sayısı vardı. 4.43 kala skor 12-6 Olympiacos lehineyken televizyon molasına gidildi. Dönüşte Dunston, Larkin, Anderson üçlüsü oyuna dahil olduktan sonra, savunmada çok daha dinamik ve agresif bir şekilde daha çok değişme savunması yapan bir Efes beklerken tam tersi oldu. Mckissic ve Sloukas, çok rahat bir şekilde potaya gidip skor üretebiliyorlardı. Hücumda ise hiçbir Efes oyuncusu birebirde fark yaratamayınca fark açılmaya devam etti. Momentum konuk ekibe geçince hem ekstra üçlükler girmeye başladı, hem de Efes basit hatalar yapmaya başladı. İlk çeyrek 26-11 Olympiacos üstünlüğüyle tamamlandı. Efes 1/7 3FG, Olympiacos 4/6 3FG ile oynadı. 
Larkin devreye girdi. Efes geri döndü. 
İkinci çeyreğe Beaubois’nın birebirler üzerinden ürettiği sayılarla başlayıp, hareketlenen Efes, savunmada da rakibini boyalı alanın dışında tutmayı başarınca 9-2’lik mini bir seri yakaladı. Larkin’in de bu dakikalarda kendini bulduktan sonra, üst üste pozisyonlarda uzunu karşısına alıp üzerine atak eden yıldız oyuncu 3 pozisyonda 9 sayı üretti. 4.18’de Singleton’un serbest atışları 28-28 eşitliği sağladı. Olympiacos bu dakikalarda tam 6 hücumdan üst üste boş döndü. Anderson’ın enerjisi, Beaubois’in sol köşedeki üretkenliğiyle birleşince Efes oyunu tamamen kontrol ederek farkı açmaya başladı. Bartzokas’ın 2.46 kala aldığı molaya gidilirken skor 37-30 Efes lehineydi. Fakat bu mola da Efes rüzgarını durdurmaya yetmedi. Pas kanallarına yaptığı baskı sayesinde topları çalmaya devam eden Efes, Dunston’ın da boyalı alandan sayı katkısı vermeye başlamasıyla üstünlüğünü korudu. İlk yarı 43-34 ev sahibinin üstünlüğüyle geçildi. Efes 12/2 asist top kaybı oranı, 5 top çalmayla oynarken, Olympiacos 9/9 asist top kaybı oranıyla sadece 2 top çalmıştı. Larentzakis daha ilk yarıdan 10 sayı, 5 asistle kariyer asist rekorunu kırdı. Efes’te ise Larkin 11 sayı, 4 asist, Beaubois ise 9 sayı ile ön plana çıkıyordu.   
İkili oyunlarda fark yaratan Efes farkı açmaya devam etti.
Üçüncü çeyreğin ilk dakikaları da Efes’in kontrolünde geçti. Larkin ve Beaubois’in birebirde adamlarını çok rahat geçmeleri, domino taşı gibi savunmanın dökülmesine sebep oluyordu. Euroleague’de çaylak olan Larentzakkis’in tek sıcak el olarak üst üste daha fazla şut kullanması da Efes’in işine geldi. Asıl sorumluluk alması gereken Sloukas, Mckissic gibi isimler ise kaçırdıkça toptan kaçmaya başladı. Fark 15’e kadar çıkarken televizyon molasını beklemeden, Bartzokas molasına gidildi. (5.17 kala, 53-38) Elleri çok hareketli olan Efes’li oyuncular 3 top çalarken, 6.24’le 2.42 arasında rakibine hiç sayı şansı tanımadı. İlk sekiz buçuk dakikada konuk ekibin sadece 2 saha içi isabeti vardı. Olympiacos’un ikili oyunlarda bir türlü fark yaratamaması üretkenliklerini durdurdu. Son çeyreğe girilirken 58-43 Efes üstünlüğü vardı.
Fark 20’ye çıkınca, maç 10 dakika kala koptu.
Son çeyreğin başında Simon el üstü üçlüğü gönderdi ardından Larkin topu çaldı, Micic’in asistinde Dunston sayıyı attı. Fark da 20’ye çıktı. Bu kısa sekans Efes için maçın hikayesini anlatıyordu. Herkes bireysel olarak üstüne düşeni yaparken bunu kolektif bir çabaya dönüştürmekte de sıkıntı çekmiyordu. Geriye kalan dakikalar formalite icabı oynanırken, Pleiss da son dakikalarda 17 aralıktaki Milano maçından sonra ilk defa forma giydi. Karşılaşmayı 76-53’lük skorla kazanan Efes oldu.
Öne Çıkanlar:
Efes:
Larkin: 21 sayı, 5 ribaunt, 5 asist, 3 top çalma, Dunston: 15 sayı, 7 ribaunt, 3 asist, 3 top çalma, Beaubois: 11 sayı, Micic: 9 sayı, 3 asist, 6 top kaybı, 
Olympiacos: 
Larentzakis: 10 sayı, 3 ribaunt, 8 asist, Vezenkov: 9 sayı, 8 ribaunt, Sloukas: 7 sayı, 5 ribaunt, 5 top kaybı 
      
 

Yorumlar Okunma: 1649